Autorka bloga Jadłonomia proponuje wegańskie święta. Jej ulubiona potrawa? – Kawałki selera krótko obgotowane w bulionie i sosie sojowym, a następnie owinięte w płaty wodorostów i usmażone jak kawałki ryby – zapewnia Marta.
Marta Dymek, autorka Jadłonomii i felietonistka Vogue.pl, nie ma wątpliwości, że najlepszymi i w pełni wegańskimi potrawami z wigilijnego stołu są barszcz z uszkami i kompot z suszu. – To wspaniale pokazuje, że kuchnia roślinna jest dla wszystkich – zauważa Dymek, dodając, że w dzieciństwie prawdziwym wyzwaniem było dla niej jedzenie ryby. – Lubiłam warzywa po grecku, ale wygrzebywanie ryby spotykało się z niezadowoloną reakcją mojej biednej mamy, więc tak naprawdę sympatia do potrawki po grecku rozkręciła się na dobre, kiedy zaczęłam jeść wegetariańsko i przygotowywać dla siebie osobną wersję. Doskonałą alternatywą okazała się seleryba. – Czyli kawałki selera krótko obgotowane w bulionie i sosie sojowym, a następnie owinięte w płaty wodorostów i usmażone zupełnie jak kawałki ryby. Wychodzi dużo taniej, a równie świetnie – zapewnia Marta.
Seleryba
Składniki na kilkanaście sztuk:
1 kg selera
2 litry bulionu warzywnego
2 arkusze nori + 5 arkuszy do owijania kotletów
2 łyżki sosu sojowego
4 liście laurowe
2 ziela angielskie
1 łyżeczka ziaren kolendry
sól i czarny pieprz
oraz do smażenia: mleko roślinne lub woda, mąka pszenna lub ryżowa i olej roślinny
Przygotowanie:
Seler obrać, przekroić na pół i pokroić na 1 cm plastry. W dużym garnku zagotować bulion razem z dwowa arkuszami wodorostów nori, liśćmi laurowymi, zielem angielskim, kolendrą oraz sosem sojowym. Do gotującego się bulionu dodać plastry selera i gotować do momentu, aż będą bardzo miękkie, czyli około 15-20 minut.
Miękkie plastry selera delikatnie wyjąć i chwilę ostudzić. W tym czasie arkusze nori pociąć na węższe paski, następnie naszykować dwie miseczki, do jednej wlać trochę mleka, a do drugiej wsypać mąkę.
Każdy plaster selera oprószać solą i pieprzem, następnie owijać paskiem nori i na chwilę moczyć w mleku, dzięki temu wodorosty zmiękną i lepiej przylepią się do selera. Tak przygotowany plaster selera delikatnie zanurzać w mące.
Na dużej patelni mocno rozgrzać olej i układać gotowe plastry selera. Obsmażać z każdej strony przez około 2-3 minuty, podawać z wigilijną kapustą lub w warzywach po grecku.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.