Znaleziono 0 artykułów
23.05.2018

„Przestrzeń przepływów”. Miesiąc Fotografii w Krakowie

23.05.2018
Plakat promujący Miesiąc Fotografii w Krakowie (Fot. materiały prasowe)

25 maja rusza jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń fotograficznych. Szesnasta edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie nawiązuje do koncepcji „przestrzeni przepływów”, którą sformułował w swojej książce hiszpański socjolog Manuel Castells.

Miesiąc Fotografii to coroczna impreza fotograficzna organizowana przez krakowską Fundację Sztuk Wizualnych. Działa od 2002 roku i przyciąga wybitnych specjalistów w dziedzinie sztuk wizualnych z Polski i ze świata. W ramach Miesiąca Fotografii do tej pory prezentowane były dzieła takich artystów jak Nobuyoshi Araki, Tadeusz Rolke, Irving Penn, Richard Avedon czy Michael Ackerman. Szesnasta edycja festiwalu, podobnie jak poprzednie, podzielona będzie na Program Główny, sekcję ShowOFF, Przegląd Portfolio oraz liczne wydarzenia towarzyszące.

W tym roku Program Główny festiwalu zatytułowano „Przestrzeń przepływów. Obrazowanie niewidzialnego”. Za jego przygotowanie odpowiadała Iris Sikking, niezależna kuratorka, która w 2016 roku podczas Miesiąca Fotografii była kuratorem wystawy zbiorowej „Świeże spojrzenie. Nowe formy narracji wizualnej”. Temat główny imprezy to nawiązanie do koncepcji „przestrzeni przepływów” sformułowanej w 1996 roku przez socjologa Manuela Castellsa.

Program podzielono na trzy kategorie, które będą oscylować wokół tematów migracji do dzisiejszej Europy i wewnątrz jej granic, niewidzialności danych cyfrowych oraz kwestii ochrony środowiska. Odwiedzający obejrzą projekty wybitnych twórców, m.in. Evy Leitolf, skupiającej się w swoich pracach na procesach społecznych takich jak kolonializm, rasizm i migracje; światowej sławy brytyjskiego fotografa Edmunda Clarka, który łączy w swoich dziełach historię, politykę i obrazowanie; Julesa Spinatscha znanego jako twórcę "Surveillance Panorama Projects" oraz "Snow Management Complex"; Salvatore'a Vitale'a, włoskiego artysty i redaktora; duetu Katji Stuke i Olivera Siebera czy Agaty Grzybowskiej, laureatki Grand Press Photo z 2013 roku (II miejsce w kategorii fotokast).

(Fot. Edmund Clark, materiały prasowe)

– Artyści wizualni biorący udział w tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie są wyjątkowi ze względu na umiejętność, z jaką objaśniają teraźniejszość, a jednocześnie komentują przeszłość i konstruują obrazy ewentualnej przyszłości – mówi Iris Sikking. 

(Fot. Curran, materiały prasowe)

Na odwiedzających czeka także Sekcja ShowOFF, podczas której zaprezentowane zostaną dzieła młodych twórców wyłonionych w konkursie. Prace ośmiu laureatów (Valerii Cherchi (Włochy), Antoniny Gugały (Polska), Laury Ociepy (Polska), Rafa Raigóna (Hiszpania), Kseni Sidorovej (Rosja), Jakuba Stępnia (Polska), Anny Tiessen (Niemcy) i Marty Wódz (Polska)  zostaną wystawione w przestrzeniach Fundacji Tytano, a nad kształtem wystawy czuwają: Filipa Ćwika, Karola Hordzieja, Jenny Nordquist oraz Karoliny Puchały-Rojek. Z myślą o obiecujących, młodych artystach organizatorzy Miesiąca Fotografii przygotowali także Przegląd Portfolio. Co roku do tej części imprezy zgłasza się około setka kandydatów, a szczęśliwa trzydziestka ma możliwość poddania swoich prac ocenie wybitnych specjalistów.

(Fot. Agata Grzybowska, materiały prasowe)

Dodatkowo fani fotografii będą mogli wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych, a także w sympozjum pt. „Why Exhibit? / Po co komu wystawa? Prowokując pytania o miejsce (rozszerzonej) fotografii w przestrzeni wystawowej”, które odbędzie się 1 czerwca w Muzeum Fotografii w Krakowie.

Miesiąc Fotografii w Krakowie potrwa od 25 maja do 24 czerwca 2018 roku. Więcej informacji, opisy poszczególnych wystaw i bio artystów dostępne na stronie www.photomonth.com

Katarzyna Pietrewicz
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Przestrzeń przepływów”. Miesiąc Fotografii w Krakowie
Proszę czekać..
Zamknij