Przyjęcia w hotelach Raffles na całym świecie od 130 lat przyciągają śmietankę towarzyską. Raffles Europejski Warsaw także wpisuje się w tę tradycję.
Raffles Europejski Warsaw to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Obiekt zaprojektowany przez wybitnego architekta Henryka Marconiego rozpoczął swoją działalność w 1857 roku jako Hotel Europejski. Przez dziesięciolecia był jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w Europie, a zarazem najgorętszym adresem towarzyskim stolicy. Na organizowanych tam balach można było spotkać arystokrację, przedstawicieli polskiej i zagranicznej dyplomacji, artystów, aktorów oraz wpływowe osoby ze świata mody, kultury i sztuki. Po latach symbol XIX- i XX-wiecznej Warszawy odzyskał dawną świetność pod marką Raffles – ikoniczną wśród hoteli pięciogwiazdkowych. Hotele Raffles od 1887 roku znane są nie tylko z niezrównanej obsługi i spektakularnych wnętrz, ale także z bogatej tradycji świętowania. Bale zaszczycali tu swoją obecnością m.in. Charlie Chaplin, Jackie Kennedy, a współcześnie Lady Gaga. W Raffles przyjęcia i bale urastają do rangi sztuki. Raffles Europejski Warsaw wraca do najlepszych przedwojennych tradycji, organizując przyjęcia i imprezy towarzyskie w niezapomnianym stylu – w wysmakowanych, przepięknych wnętrzach i w najlepszym towarzystwie.
Przedwojennych balów czar
Warszawa może się poszczycić piękną tradycją balów. Najważniejsze z tych w dwudziestoleciu międzywojennym odbywały się w Hotelu Europejskim. To tutaj bawiono się na Balach Staropolskich i Balach Artystycznych Autorów Dramatycznych, a podczas Balów Mody wybierano ich królów i królowe. Imprezy przyciągały śmietankę towarzyską ówczesnej Warszawy. Bywali na nich przedstawiciele dyplomacji i politycy, a także gwiazdy kina i estrady, takie jak bożyszcze kobiet Eugeniusz Bodo, młode i piękne aktorki – Nina Andrycz, Hanka Ordonówna i Zula Pogorzelska – a także wybitni pisarze – Jarosław Iwaszkiewicz czy Stanisław Witkiewicz. Patronat nad balami obejmowały często osobistości związane ze światem polityki, np. marszałkowa Aleksandra Piłsudska. Znakomite towarzystwo i rozmach sprawiały, że bilety sprzedawały się na pniu, a prasa prześcigała się w opisach organizowanych w Hotelu Europejskim zabaw.
„Prawdziwą perłą karnawału będzie Wielki Bal Kostjumowy Autorów Dramatycznych dn. 1 lutego w salonach hotelu Europejskiego. Bal ten zjednoczy wysiłki artystyczne wszystkich teatrów. Szereg atrakcji o charakterze wybitnie karnawałowym podtrzyma tradycję jednego z najbardziej malowniczych, wytwornie wesołych, kunsztownie najniefrasobliwszych i cudownie najpiękniejszych balów, urządzanych przez najśliczniejsze gwiazdy sceny i najwybitniejszych autorów dramatycznych. Dlatego też cała wytworna Warszawa szturmuje do kas balowych […] i jak tak dalej pójdzie, to wnet ani jednego biletu nie pozostanie” – notował „Kurjer Warszawski” w 1928 roku.
Od Singapuru po Warszawę
Hotele Raffles na całym świecie mogą poszczycić się wspaniałą historią balów. Nie jest przesadą stwierdzenie, że celebrowanie to w przypadku Raffles to wręcz raison d’être, czyli sens ich istnienia. Tradycja niepowtarzalnych imprez trwa od ponad 130 lat, a konkretnie od 1887 roku, kiedy to podwoje dla gości otworzył Raffles w Singapurze. Niemal natychmiast stał się najsłynniejszym tamtejszym hotelem, nie tylko dzięki spektakularnym wnętrzom, ale także słynnym zabawom i legendarnej, będącej gwarancją udanego przyjęcia obsłudze. Ta robiła wszystko, by zapewnić serwis na najwyższym poziomie. Na początku XX wieku, by goście nie musieli zbyt długo czekać na zamówienie, kelnerzy pokonywali dystans od sali balowej do kuchni… na wrotkach. Sztukę celebracji w wydaniu Raffles od zawsze doceniali znamienici goście. W otwartej w 1921 roku, najpiękniejszej wówczas na Dalekim Wschodzie, mogącej pomieścić 500 osób sali balowej singapurskiego hotelu, bawił się znany z zamiłowania do imprez towarzyskich Edward, książę Walii.
Choć wybuch II wojny światowej położył kres wystawnym zabawom, hotele Raffles szybko powróciły do dawnej tradycji. W ich podwojach bawiły się gwiazdy Hollywood, a także podróżująca po świecie śmietanka towarzyska. Gościem, którego Raffles w Phnom Penh pamięta do dziś, jest z pewnością Jackie Kennedy. Była pierwsza dama USA odwiedziła hotel już po śmierci prezydenta, w listopadzie 1967 roku. Goście kambodżańskiego Rafflesa do dziś mogą oglądać szklankę, na której Jackie zostawiła odcisk szminki, racząc się stworzonym specjalnie na jej cześć koktajlem. Skomponowany przez barmanów Elephant Bar drink nazwany „Femme Fatale” składał się z crème de fraise des bois, koniaku i szampana.
W tym roku, po zakończeniu starannej renowacji, 1 sierpnia 2019 Raffles Singapore ponownie otworzył drzwi dla swoich gości. Teraz tak jak przed laty, hotel zaprasza do wspaniałej zabawy. Ale zapoczątkowana w Singapurze tradycja jest kontynuowana we wszystkich hotelach Raffles – od Dżakarty i Manili, przez Stambuł i Seszele, aż po Paryż, a od niedawna także Warszawę. Dziś hotel Raffles Europejski Warsaw przywołuje ducha balów sprzed lat. Do przedwojennych zabaw nawiązywał Bal Urodzinowy, podczas którego goście mogli delektować się uroczystą kolacją, inspirowaną XIX-wiecznymi balami w Hotelu Europejskim. Specjalnie na tę okazję przygotowali ją szefowie kuchni Beñato Alonso i Witek Iwański. Swój udział w pisaniu nowego rozdziału w towarzyskiej historii hotelu ma też „Vogue Polska”. Nasz magazyn zorganizował w zeszłym roku w Raffles Europejski Warsaw koktajl, świętujący wydanie pierwszego w historii September Issue, wrześniowego wydania „Vogue Polska”. Mieliśmy wówczas przyjemność gościć min. takie osobistości jak Sławomir Idziak, Zuzanna Łapicka, Marcin Tyszka, Alicja Resich-Modlińska, Jan Holoubek, Julie Pelipas, czy Sinead Burke. Sztuka celebracji w Raffles to ponadczasowa tradycja, którą hotel z dumą kontynuuje i tworzy na nowo!
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.