Znaleziono 0 artykułów
25.10.2024
Artykuł partnerski

Raport „Kultura zdrowia w Polsce 2024” – czy, jak i dlaczego dbamy o samych siebie?

25.10.2024
Fot. Materiały prasowe

Jak dbamy o zdrowie? Co ono dla nas znaczy i czego oczekujemy od opieki medycznej? Na te i inne pytania o kulturę zdrowia w Polsce odpowiada raport opracowany przez Hospittal – najnowocześniejszy szpital chirurgiczny w naszej części Europy.

Najwyższej klasy kadra specjalistów i szeroka oferta zabiegów chirurgicznych z wykorzystaniem innowacyjnych technologii medycznych. Ale też wyróżniający się nadrzędny cel: otoczyć każdego pacjenta kompleksową i profesjonalną opieką, zrozumieć jego potrzeby i towarzyszące im emocje, a także zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo. Wszystko to czeka na pacjentów Hospittal – prywatnego szpitala chirurgicznego, który niedawno zainaugurował swoją działalność w warszawskim kompleksie Koneser. Jednocześnie Hospittal opublikował raport o kulturze zdrowia w Polsce, czyli wyniki badania na temat podejścia Polaków do zdrowia i leczenia. Dowiadujemy się z niego, że – choć zdrowie dla większości z nas stanowi w życiu wartość nadrzędną – różnimy się pod względem tego, jak o nie dbamy.

Fot. Materiały prasowe

Raport „Kultura zdrowia w Polsce 2024”: Co o nas mówi?

Jaka jest postawa Polaków wobec zdrowia fizycznego i psychicznego? Co rozumiemy poprzez „dobre samopoczucie”? Czego szukamy u lekarza i czy w ogóle umawiamy się na wizyty? Z raportu „Kultura zdrowia w Polsce 2024” opracowanego na zlecenie Hospittal wynika, że choć każdy pacjent jest inny, wiele nas łączy. Niemal wszyscy Polacy – aż 96 proc. – uważają zdrowie za bardzo ważną wartość w życiu, jednak na co dzień aż 43 proc. przyznaje, że o nim nie myśli, a całkiem spora grupa – 48 proc. – do lekarza chodzi jedynie wtedy, gdy wymaga tego sytuacja. Ponadto prawie trzech na pięciu Polaków deklaruje, iż czynnikami, które mają największy wpływ na ich samopoczucie, są zmęczenie, brak energii i wypalenie.

Fot. Materiały prasowe

Choć każdy z nas nieco inaczej podchodzi do tematu zdrowia, z raportu wynika, że pod względem poglądów, zwyczajów i upodobań można podzielić Polaków na cztery grupy.

Pierwsza z nich to pacjenci określani mianem Zachowawczych. Najważniejsza jest dla nich medycyna oparta na wiedzy, chętnie stosują się do zaleceń lekarza i przyjmują przepisane leki. To grupa najliczniejsza – należy do niej aż 41 proc. ankietowanych, przeważają mężczyźni.

Z kolei osoby z drugiej pod względem liczebności grupy – Holistyczni – za czynniki najważniejsze dla zachowania zdrowia uważają odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i unikanie stresu, czyli stosowanie reguł zdrowego stylu życia. Wśród Holistycznych przeważają kobiety.

Podobnie jest też w przypadku trzeciego modelu – Tradycjonalistów. Dla nich dbałość o zdrowie na co dzień to właściwy styl życia oraz troska o wewnętrzną harmonię i bycie w zgodzie ze sobą. Dopiero w trzeciej kolejności wymieniają medycynę opartą na wiedzy i stosowanie się do zaleceń lekarza. Ale jednocześnie jest to grupa, która – w porównaniu do pozostałych – najliczniej odwiedza specjalistów w celach profilaktyki zdrowotnej. Być może wpływ na to ma wiek: 46 proc. tej grupy stanowią osoby między 44. a 55. rokiem życia.

Starsi wiekiem od pozostałych grup są też najczęściej przedstawiciele Sceptycznych. Członkowie tego segmentu – aż w 63 proc. mężczyźni – na co dzień sporadycznie myślą o zdrowiu i rzadko chodzą do lekarza. Regularnie w ramach profilaktyki zdrowotnej robi to jedynie 18 proc. z nich, a 46 proc. – tylko w sytuacjach, które tego wymagają. Jednocześnie 22 proc. zadeklarowało, że pozostają pod opieką lekarza specjalisty, co jest o tyle zrozumiałe, że 36 proc. Sceptycznych cierpi na choroby przewlekłe.

Fot. Materiały prasowe

Hospittal: Szpital inny niż wszystkie

Na koniec badania Hospittal zwrócił się do jego uczestników z pytaniem: „Gdybyś miał/a zdecydować się na zabieg w prywatnym szpitalu chirurgicznym, to jakie aspekty byłyby dla Ciebie istotne?”. Tu ankietowani odpowiedzieli bardziej jednomyślnie – aż 73 proc. Polaków na pierwszym miejscu wskazało na wybitną kadrę specjalistów. Kolejno: dla aż 63 proc. ważne są profesjonalny, nowoczesny sprzęt i technologie wpływające na najwyższą jakość leczenia, a 62 proc. doceniłoby całościową opiekę – od konsultacji poprzez samą procedurę aż po rehabilitację. Natomiast 59 proc. chciałoby zostać otoczonymi troską i uwagą podczas całego pobytu w szpitalu. Właśnie na tych przesłankach, stawiając pacjenta w centrum uwagi, Hospittal zbudował swoją filozofię działania.

Hospittal to szpital inny niż wszystkie. Posiada w ofercie zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej, chirurgii bariatrycznej, flebologii i chirurgii naczyniowej, urologii i ginekologii estetycznej, chirurgii ręki, chirurgii ogólnej, w tym laparoskopowe operacje przepuklin, chirurgii szczękowo-twarzowej oraz zabiegi dla osób transpłciowych.

Ale ambitna i szeroko zakreślona działalność to nie wszystko. Bo personel Hospittala wie, że osoby, które przekroczą jego próg, mogą reprezentować nie tylko rozległe spektrum problemów zdrowotnych, lecz także potrzeb i emocji. Dlatego Hospittal zapewnia każdemu kompleksową opiekę na każdym etapie leczenia, a usługa medycznego concierge’a gwarantuje stały kontakt z pacjentem i wsparcie nawet po powrocie do domu.

Fot. Materiały prasowe

Saint Pauls Foundation: Fundacja, która zmienia życie pacjentów

Właścicielem i pomysłodawcą konceptu szpitala Hospittal jest dr Paweł Dybciak. Również z jego inicjatywy powstała Saint Pauls Foundation – fundacja mająca na celu wsparcie osób znajdujących się w trudnej sytuacji zdrowotnej, polegające na finansowaniu zabiegów chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej. Jest to więc realna pomoc w konkretnych przypadkach dla tych, którzy potrzebują takich operacji, ale nie mają możliwości pokrycia kosztów.

Fundacja koncentruje się nie tylko na leczeniu, lecz także na profilaktyce i szerzeniu świadomości zdrowotnej. Obecnie z jej inicjatywy ruszył pierwszy program pomocowy i edukacyjny. Polega na organizacji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób metabolicznych dla osób, które mogą podlegać wykluczeniom z takich badań – np. ze względu na niepełnosprawność ruchową. W ramach programu laborant przyjedzie do każdej zgłoszonej osoby. Na miejscu pobierze krew, a następnie omówi wyniki badania. W uzasadnionych przypadkach zaproponuje pacjentom dalsze konsultacje i działania. Program potrwa do końca października.

Natalia Jeziorek
  1. Uroda
  2. Zdrowie
  3. Raport „Kultura zdrowia w Polsce 2024” – czy, jak i dlaczego dbamy o samych siebie?
Proszę czekać..
Zamknij