W tym roku po raz pierwszy w legendarnym przewodniku gastronomicznym znalazły się także restauracje z Pomorza. Szczególne wyróżnienia inspektorów powędrowały do restauracji Arco by Paco Pérez z Gdańska, Giewont z Kościeliska oraz Rozbrat 20 z Warszawy.
Gwiazdka Michelin to marzenie wielu szefowych i szefów kuchni. Przewodnik, wydany po raz pierwszy 124 lata temu, miał stanowić zachętę do podróży samochodem dla pierwszych automobilistów. Dzisiaj pozostaje jednym z najważniejszych źródeł informacji dla wszystkich szukających dobrych smaków – od urlopowiczów po zapalonych foodies. Jedna gwiazdka w przewodniku oznacza „bardzo dobrą kuchnię” w swojej kategorii, dwie gwiazdki Michelin – „znakomitą kuchnię” wartą spróbowania podczas podróży. Z kolei trzy gwiazdki wyróżniają „wyjątkową kuchnię”, która jest warta specjalnej podróży.
W 2023 roku wyróżnienie zdobyły restauracje z Warszawy, Poznania i Krakowa
W ubiegłym roku po raz pierwszy ukazała się polska selekcja przewodnika z restauracyjnymi rekomendacjami z Warszawy, Krakowa oraz Kościeliska i Poznania. Inspektorzy wyróżnili gwiazdkami trzy restauracje – warszawską Nutę, poznańską Mugę i krakowską Bottiglierię 1881 (to pierwsza w historii polska restauracja, która otrzymała dwie gwiazdki). W tym roku wydawca przewodnika Michelin, współpracując z Polską Organizacją Turystyczną, do selekcji dołączył restauracje z Pomorza.
Gdańska restauracja Arco by Paco Pérez łączy polskie składniki z włoskimi i hiszpańskimi akcentami
Inspektorzy Michelin wyróżnili trzy kolejne restauracje. W Gdańsku gwiazdka Michelin powędrowała do restauracji Arco by Paco Pérez. Z restauracji znajdującej się na 33. piętrze wieżowca Olivia Star rozpościera się widok na wybrzeże Bałtyku. Szefem patronem restauracji jest Hiszpan Paco Pérez,który odpowiada m.in. za dwugwiazdkowe restauracje w Llançe i Barcelonie. Na co dzień za kuchnię Arco odpowiada zespół pod kierunkiem Antonio Arcieriego, którego wspiera Łukasz Cegłowski. O kartę win w Arco dbają Andrzej Strzelecki i Oleksandra Bonderko, a o serwis zespół Jarosława Jesionowskiego. Kuchnia Arco łączy polskie sezonowe składniki oraz hiszpańskie i włoskie akcenty spięte perfekcyjna kuchenną techniką.
Restauracja Rozbrat 20 „dojrzała” w ostatnich latach
Kolejna nowa gwiazdka powędrowała do restauracji Rozbrat 20, której kuchnią dowodzi Bartosz Szymczak. Za dobór win odpowiadają Jan Knąber oraz Michał Flis, a za serwis Ewelina Brdak. W swoim menu Szymczak odwołuje się doświadczeń zawodowych zebranych w topowych restauracjach na całym świecie oraz inspiracji z licznych podróży. Jego menu charakteryzuje lekkość kompozycji oraz zaskakujące połączenia smaków. Restauracja „bardzo zaimponowała inspektorom Michelin tym, w jaki sposób rozwinęła się i dojrzała przez ostatnie kilka lat”.
Dania i wnętrze restauracji Giewont nawiązują do Tatr
Trzecia nowa gwiazda w polskim przewodniku Michelin to Giewont, restauracja znajdująca się w Kościelisku w polskich Tatrach. Wnętrze restauracji oraz podawane w niej dania odwołują się do otaczającego restauracje krajobrazu. Goście mają do wyboru menu degustacyjne oraz menu à la carte. Szef kuchni Przemek Sieradzki łączy polskie i francuskie składniki oraz techniki, uzyskując wspaniały efekt oraz serwując dobrze zbalansowane dania.
Warto wspomnieć, że wyróżnienia Michelin są aktualne jedynie przez rok, a swoje wyróżnienia jednej i dwóch gwiazdek utrzymali ubiegłoroczni laureaci: Nuta, Muga oraz Bottiglieria 1881.
Wiele polskich restauracji otrzymało wyróżnienia Bib Gourmand
Prócz gwiazdek, inspektorzy Michelin co roku przyznają także wyróżnienia BIB Gourmand, oznaczające dobry stosunek ceny do jakości dań. To wyróżnienie otrzymało w tym roku dziewięć nowych restauracji. Pięć z nich znajduje się na Pomorzu: Treinta y Tres, Hewelke, 1911 Restaurant, Vinissimo oraz Luneta & Lorneta Bistro Club. W Warszawie otrzymał je Kontakt oraz Ceviche Bar, w Poznaniu – Spot, a w Krakowie – restauracja Folga. Swoje wyróżnienia BIB Gourmand utrzymały restauracje, którym przyznano je rok temu: alewino, Le Braci, Kieliszki na Próżnej oraz Koneser Grill z Warszawy, MOLÁM z Krakowa oraz Fromażeria i TU.REStAURANT z Poznania. W tym roku po raz pierwszy inspektorzy wyróżnili także restaurację kładącą nacisk na ekologię oraz zrównoważony sposób prowadzenia biznesu. Laureatem tzw. zielonej gwiazdki został Eliksir z Gdańska. Łącznie w polskiej selekcji Michelin znalazło się 77 restauracji. – Jestem podekscytowany, że 2024 rok przyniósł tak wiele wspaniałych informacji dla naszej polskiej selekcji. Tegoroczna selekcja (...) odzwierciedla niezwykle szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną oraz wielki talent tutejszych szefów kuchni – komentował tegoroczną selekcję Gwendal Poulenc. – W całej Polsce inspektorzy byli pod wrażeniem żywotności oraz pasją restauracji prowadzonych przez młodych szefów kuchni – dodawał dyrektor międzynarodowy przewodnika Michelin.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.