„Time”: Nowa wystawa marki Lexus zapowiada przyszłość luksusu
Na tegorocznym Salone del Mobile japońska marka zaprezentowała dwie fascynujące instalacje, które ucieleśniają istotę projektowania skupionego na człowieku.
W tym roku Salone del Mobile – ceniony Design Week w Mediolanie – zapewnił swoim gościom świeży i ekscytujący wgląd w przyszłe trendy. To wydarzenie od lat przekracza granice kreatywności i wspiera swobodę wyrazu. Dlatego Lexus właśnie tu zaprezentował wystawę “Time”, która przedstawia jego nowatorską koncepcję luksusu. Pokaz składa się z dwóch fascynujących instalacji: „Beyond the Horizon” – niesamowitej przestrzeni immersyjnej stworzonej przez Hidekiego Yoshimoto z oryginalną muzyką Keiichiro Shibuyi, oraz „8 Minutes and 20 Seconds” – umieszczonej na zewnątrz rzeźby słonecznej autorstwa Marjan van Aubel.
– Miałem w głowie temat horyzontu, więc stworzyłem prostą przestrzeń, tylko ocean i niebo – podkreśla Hideki Yoshimoto, założyciel studia Tangent, skupionego na eksploracji i personalizacji. – „Beyond the Horizon” to rzeźba świetlna wykonana z identycznych paneli, zainspirowana techniką washi – tradycyjnym japońskim papierem wykonywanym ręcznie z włókien roślinnych. Kiedy panele się zapalają, można dostrzec, że ich wewnętrzne struktury są inne. Personalizacja polega przecież na tym, że identyczne rzeczy ewoluują na różne sposoby.
W tle gra wciągająca muzyka kompozytora Keiichiro Shibuyi. – Stworzyłem krajobraz dźwiękowy złożony z dwóch warstw muzycznych, z których jedna jest losowa, więc żaden dźwięk nigdy się nie powtarza. Losowość często występuje w ludzkiej naturze, więc osoby podziwiające instalację słyszą unikalną muzykę zbliżoną do swojej istoty.
Holenderska projektantka Marjan van Aubel stworzyła interaktywne urządzenie aktywowane energią słoneczną za pomocą organicznych płyt fotowoltaicznych, które ożywają w nieoczekiwanych odstępach czasu. – 8 minut i 20 sekund to dokładnie czas, jaki zajmuje światłu podróż ze Słońca na Ziemię – wyjaśnia artystka. – Szacunek dla środowiska jest centralnym konceptem w nowej wizji sztuki, podobnie jak w podróży ku redefinicji mobilności. Świat będzie lepszym miejscem, gdy wszyscy zyskamy tę świadomość.
Łącząc zrównoważony rozwój i tradycję, wystawa „Time” jest odzwierciedleniem nieskończonych możliwości, jakie przyniesie technologia w nadchodzących latach – a szczególnie rewolucyjna moc SDV, czyli Software Defined Vehicles. Obie instalacje faktycznie uwzględniały model Lexusa LF-ZC, koncepcyjnego samochodu elektrycznego, który pokazuje, w jaki sposób synergia między sprzętem a oprogramowaniem może zdefiniować interakcję między człowiekiem a samochodem, kształtując przyszłość projektowania skupionego na człowieku.
– Umieściłem samochód w centrum reprezentowanym przez świetlne rzeźby – powiedział Hideki Yoshimoto, zdobywca Lexus Design Award w 2013 roku, gdy był jeszcze studentem Royal College of Art w Londynie. – Pomysł polega na tym, że lider wskazuje drogę swoim zwolennikom: to podróż w kierunku nowej ery. Dla Marjan van Aubel, której praca zawiera trójwymiarową interpretację LF-ZC, czynnik ludzki jest związany z szacunkiem dla natury, podczas gdy technologia dąży do ciągłej ewolucji: to kluczowe elementy SDV.
– Oprogramowanie może ulepszyć całe doświadczenie na pokładzie, tworząc luksus szyty na miarę – przypomina Koichi Suga, dyrektor generalny działu projektowania w Lexusie. – Chcemy ułatwić synergię człowieka i technologii, która nie powinna być przerażająca dla nikogo. Konieczne jest tworzenie samochodów, które są zarówno nowoczesne, jak i funkcjonalne, ale naszym ostatecznym celem pozostaje wzbudzanie ekscytacji. Oto rzemiosło i najnowsze osiągnięcia techniki połączone w jedno, jak na wystawie: harmonijna równowaga, w której odwiedzający mogli się zanurzyć, by odkryć, jak projektowanie skupione na człowieku może pomóc w budowaniu mobilności kolejnej generacji.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.