Znaleziono 0 artykułów
19.05.2023

Retrospektywna wystawa domu mody Gianni Versace otworzy się w Poznaniu

19.05.2023
Fot. Materiały prasowe

Ubierał Księżną Dianę, Eltona Johna, Madonnę, Courtney Love, Salmę Hayek. To jemu Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Carla Bruni i Linda Evangelista zawdzięczają status supermodelek. Kiedy gwiazdy pojawiały się na czerwonych dywanach w kreacjach jego autorstwa, wstrzymywano oddech – informują twórcy wystawy „Gianni Versace Retrospective”. Ekspozycję będzie można oglądać w poznańskim Starym Browarze.

Jak opowiadać o modzie? Najlepiej pokazując oryginalne projekty wizjonerskich twórców, którzy dyktowali trendy. Z takiego założenia wyszli autorzy projektu w Starym Browarze – Wojciech Piotr Onak oraz współpracujący z nim zespół Dreamrealizer, czyli Karl von der Ahé i Saskia Lubnow.

Kuratorzy przejrzeli archiwalne kolekcje ubrań i szkiców domu mody Versace, zachowane w prywatnych kolekcjach, starannie wyselekcjonowali najciekawsze obiekty, z których ułożyli pasjonującą historię wizji projektanta.

Na poznańskiej wystawie możemy spodziewać się perełek, takich jak „That Dress” – czarna sukienka ze złotymi agrafkami, w której w 1994 roku Elizabeth Hurley wystąpiła na premierze filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Będą też rozpoznawalne w mgnieniu oka metaliczne tekstylia Oroton, logotypy z meduzą czy ubrania z charakterystycznym nadrukiem „Barocco”, chyba najczęściej kopiowanym w historii brandu. Ale też szkice oraz elementy wystroju wnętrz.

Fot. Materiały prasowe

Versace kwestionował tradycyjne kategorie męskości i kobiecości

„Pełen przepychu styl lansowany przez projektanta był odpowiedzią na społeczne zmiany, których on sam był uosobieniem. Designer identyfikował się z grupą szybko wzbogacających się przedsiębiorców, twórców, pracowników rodzącej się branży IT, „wilków z Wall Street”. Dla reprezentantów „new money” moda była środkiem manifestacji samodzielnie zdobytych pieniędzy, statusu i władzy. Włoski projektant stał w opozycji do estetyki quiet luxury, kojarzonej ze starymi rodzinnymi majątkami. Luksus Gianniego Versace to luksus głośny, nachalny, ociekający złotem, ale też – wyrafinowany i dopracowany na poziomie detalu i rzemiosła haute couture” – tłumaczą twórcy wystawy.

Ekspozycja odnosi się też do biografii projektanta, od jego narodzin w małym miasteczku na południu Włoch w połowie lat 40. do konsumowania sukcesu w Miami, blisko pół wieku później.

Kuratorzy przypominają wątek queerowy w drodze twórcy. „Gianni Versace kwestionował tradycyjne, heteronormatywne kategorie męskości i kobiecości. Mężczyzn pokazywał jako obiekty seksualne, ubranych w lekkie jedwabie, kolorowe tkaniny, złote dodatki, z nagimi, idealnie wyrzeźbionymi torsami. Kobiety w świecie Gianniego Versace to emanujące seksapilem boginie, władcze i pełne siły” – czytamy w zapowiedzi.

Jeden z poziomów galerii stanie się hołdem dla głoszonej przez projektanta wolności w wyrażaniu siebie. – W tej części wystawy pokażemy między innymi słynną kolekcję z 1993 roku, którą Gianni Versace nazywał „S&M Collection”. Po premierowym pokazie w dzienniku „The New York Times” ukazał się artykuł z prowokacyjnym pytaniem: „Okrucieństwo, czy szyk?” – mówi Karl von der Ahé z kuratorskiego duetu Dreamrealizer. A polski kurator Wojciech Piotr Onak podkreśla jeszcze inną, środkowoeuropejską perspektywę odczytywania twórczości projektanta: – Lata 90. w kontekście mody mają w polskiej świadomości szczególne znaczenie. To dekada, kiedy otworzył się przed nami świat międzynarodowych marek i słynnych projektantów. To także czas, gdy zjawisko „new money” rozpowszechniło się nad Wisłą. Rosnący w ekonomiczną siłę Polacy aspirowali do stylu, jaki kreował Gianni Versace – bogatego, ekstrawaganckiego, pełnego koloru, ostentacyjnie obrandowanego.

Nie zabraknie też aktualnego kontekstu. – Do generacji Z skutecznie przemawiają idee, które reprezentuje twórczość Versace – wolność ekspresji, płynność płciowa, nowocześnie interpretowany feminizm – tłumaczy Joanna Tupalska ze Starego Browaru. – W 2022 roku na uroczystych galach filmowych i muzycznych w sukienkach z archiwalnych kolekcji Gianniego Versace wystąpiły gwiazdy młodego pokolenia, wśród nich Dua Lipa i Jenna Ortega – ekranowa Wednesday – dodaje.

Fot. Materiały prasowe

Gianni Versace Retrospective” na dwudziestolecie Starego Browaru

Ekspozycja poświęcona Versace wpisze się w świętowanie 20. urodzin Starego Browaru w Poznaniu. Centrum handlowe, w którego przestrzeniach publicznych umieszczono rzeźby oraz instalacje, a w planie uwzględniono galerię, zostało otwarte 5 listopada 2003 roku. Nowością był wtedy również zabytkowy park, otaczający kompleks – zrewitalizowane budynki XIX-wiecznego browaru Huggerów, według projektu Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza.

Pomysłodawczynią i pierwszą właścicielką Starego Browaru jest przedsiębiorczyni i kolekcjonerka sztuki Grażyna Kulczyk.

Fot. Materiały prasowe

Wystawa „Gianni Versace Retrospective”, zorganizowana na 20. urodziny Starego Browaru w Poznaniu, zostanie otwarta 1 września 2023 roku, będzie czynna w Galerii na Dziedzińcu do 31 stycznia 2024 roku.

Kurator: Wojciech Piotr Onak, kuratorzy gościnni: Karl von der Ahé i Saskia Lubnow (Dreamrealizer)

Redakcja Vogue.pl
  1. Moda
  2. Historia
  3. Retrospektywna wystawa domu mody Gianni Versace otworzy się w Poznaniu
Proszę czekać..
Zamknij