Rusza organizacja pomagająca Ukrainkom: Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie
Ruszyła kolejna akcja wspierająca kobiety z Ukrainy. Organizacja Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie zapewni im długofalową pomoc, tworząc miejsca pracy i aktywizując je zawodowo. Przeznaczy też pieniądze na rozwój projektów, które pomogą im zaadaptować się do nowego życia. Organizacje tworzą m.in. Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Oksana Zabużko.
Od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę, swoją ojczyznę opuściło już ponad cztery miliony osób. Wśród uciekających są głównie kobiety i dzieci. Aby pomóc im w zaadaptowaniu się w nowej rzeczywistości powstają liczne inicjatywy. Jedną z nich jest założenie organizacji Siostrzeństwo Polsko-Ukraińskie. To koalicja kobiet z Polski i Ukrainy, która będzie decydowała o przyznawaniu grantów z Funduszu Kobiet i Dziewczynek z Ukrainy „Cześć Dziewczyny!". W pierwszej edycji ich wartość ma wynieść ok. 1,5 miliona złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na tworzenie miejsc pracy, wsparcie zawodowe, edukacyjne i kulturalne.
Do organizacji należą, m.in.: Ewa Ewart, Dominika Kulczyk, Agnieszka Holland, Janina Ochojska, Olga Tokarczuk, Iryna Deszczyca, Halyna Karp, Olha Matviienko, Oksana Zabużko oraz Irina Zapatrina
– Nie wiemy, jak długo potrwa rosyjska agresja na Ukrainę. Nie wiemy też, kiedy ukraińskie kobiety będą mogły wrócić do domu. Dopóki są w Polsce, potrzebna będzie im stała pomoc w adaptacji i ułożeniu sobie życia na miejscu. Dzięki Siostrzeństwu możemy wesprzeć przekazywanie środków na najlepsze projekty, której tej adaptacji posłużą. Dla ludzi z Ukrainy to bezcenna pomoc – mówi Iryna Deszczyca, żona ambasadora Ukrainy w Polsce.
Wśród najważniejszych kryteriów dotyczących przyznania grantów organizatorki wymieniają: dbanie o relacje rodzinne, tworzenie nowych miejsc pracy, wsparcie lokalnych samorządów, aktywizacja kobiet i osób starszych, organizacja kanałów pomocy humanitarnej, pomoc w edukacji i inicjatywach naukowych oraz kulturalnych, szczególnie w wymiarze lokalnym, a także aktywizacja biznesowa relacji polsko–ukraińskich.
– Premiowane będą projekty, które z jednej strony pomogą zadomowić się kobietom i dziewczynkom z Ukrainy w Polsce, a z drugiej mogą uruchomić efekt domina – trwałą zmianę w ich rzeczywistości. Stawiamy na wspólnotowość, odzyskanie wolności i godności ekonomicznej. Zależy nam też na tym, żeby te środki trafiały do organizacji i inicjatyw na poziomie lokalnym. Wierzymy, że nadszedł czas, by mówić o budowie wspólnego polsko-ukraińskiego społeczeństwa. Chcemy pomóc naszym Siostrom z Ukrainy odnaleźć w Polsce ich drugi dom. A jeśli zechcą – stworzyć im warunki, dzięki którym zostaną tu na zawsze – dodaje Dominika Kulczyk.
Przy ulicy Ogrodowej 3 w Warszawie powstanie Centrum Obsługi Grantów, gdzie będzie można zapoznać się z zasadami ich przyznawania oraz uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku. Fundacje można wesprzeć również finansowo wpłacając pieniądze na patronite.pl.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.