Znaleziono 0 artykułów
20.02.2025
Artykuł partnerski

Siedem wystaw, które poruszają temat otwartości

20.02.2025
Wystawa Magdaleny Lazar z I edycji Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii, Fot. Patryk Ogorzałek

Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii to nie tylko wsparcie finansowe, lecz przede wszystkim manifest sztuki jako przestrzeni zmiany. Projekty wybrane w tegorocznej edycji udowadniają, że kultura może być otwarta, różnorodna i inkluzywna. Nie jest zarezerwowana dla wąskiego grona odbiorców, lecz stanowi żywą tkankę społeczną, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Sztuka nie tylko odzwierciedla rzeczywistość, lecz także wpływa na jej kształt. Globalne zmiany, społeczne napięcia i wyzwania codzienności sprawiają, że twórczość artystyczna zyskuje nowe znaczenie. Staje się przestrzenią dialogu, refleksji i działania. Wokół tej idei zbudowany został Ogólnopolski Program Dotacyjny Artystyczna Podróż Hestii, który podkreśla ogromną moc sztuki w angażowaniu i poruszaniu najważniejszych tematów współczesnego świata. Osią narracyjną drugiej edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego stała się otwartość, zarówno w wymiarze artystycznym, jak i społecznym.

Fot. Materiały prasowe

Spektrum tematów II edycji Artystycznej Podróży Hestii

Hasło „Czas otwarcia” można rozumieć na wiele sposobów. To otwarcie drzwi dla tych, którzy mieli dotąd ograniczony dostęp do kultury, to otwarcie na nowe formy wyrazu oraz na perspektywy, które często pozostają na marginesie. Tematyka projektów zgłoszonych do programu pokazuje, jak szerokie jest spektrum problemów, które podejmują artyści. Wiele z nich dotyka kwestii zmian klimatycznych, nierówności społecznych czy relacji człowieka z technologią. Sztuka, która komentuje te zjawiska, nie tylko odzwierciedla rzeczywistość. II edycja Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii dowodzi, że sztuka może być czymś więcej niż tylko estetycznym przeżyciem. Może inspirować do działania i realnie wpływać na świat. Właśnie w tym tkwi jej prawdziwa wartość.

Zainteresowanie programem przerosło oczekiwania

Kolejna odsłona programu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Do Fundacji Artystyczna Podróż Hestii wpłynęło blisko 200 propozycji z różnych zakątków Polski. Wśród nich znalazły się projekty instytucji z dużych miast oraz te tworzone w mniejszych miejscowościach. Jak podkreśla Maria Rosa, prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii: – Druga edycja programu powstała z przekonania, że dobre wystawy mówiące o współczesnym świecie i wyzwaniach, jakie przed nami stawia, są niezwykle potrzebne, a także, że kluczowe jest docieranie z nimi do tych odbiorców, którzy ze względu na społeczne nierówności bądź niepełnosprawności mają ograniczony dostęp do kultury albo nie mają go wcale. Sztuka powinna nie tylko opowiadać o rzeczywistości, ale także do niej docierać, być narzędziem komunikacji i refleksji dla szerszego grona odbiorców.

Jury, wspierane przez Radę Doradczą, wybrało projekty nie tylko ze względu na ich wartość artystyczną, lecz także na ich potencjał społeczny. Siedem zwycięskich wystaw to inicjatywy, które w najbliższych miesiącach mają szansę realnie wpłynąć na sposób, w jaki myślimy o kulturze i jej dostępności.

Wystawa "ciepło-zimno", Fundacja Kraina / Fot. Materiały prasowe

Siedem projektów artystycznych, które burzą bariery

Laureaci tegorocznej edycji to różnorodne inicjatywy, które łączy jedno: odwaga w podejmowaniu tematów i otwartość na odbiorcę. Każda z tych wystaw w inny sposób podejmuje kwestie społeczne, środowiskowe lub kulturowe, starając się zbudować mosty pomiędzy sztuką a jej publicznością. Wśród siedmiu wyróżnionych znalazła się wystawa „Migotliwość synaps: neuroróżnorodne doświadczanie świata”, która zostanie zaprezentowana w szczecińskiej Trafostacji Sztuki. Kolejnym nagrodzonym projektem jest „Snutka łączy” autorstwa Agnieszki Grygiel, który zostanie zrealizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Fundacja Arton w Warszawie przygotuje ekspozycję „Jaszczurka zwiastuje krótkotrwałe szczęście” Małgorzaty Rittersschield, natomiast Fundacja Kraina przedstawi wystawę „ciepło-zimno”. Nagrodzony został również projekt „Ukryte parametry” zgłoszony przez Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło, który będzie realizowany we Wrocławiu. W Łodzi, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, będzie można zobaczyć „Tkającą inteligencję” Agnieszki Piłat, a w przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowana zostanie wystawa Michaliny Bigaj pod tytułem „Przepraszam za bałagan”.

Dzięki wsparciu finansowemu w łącznej wysokości 500 tys. zł możliwe będzie zrealizowanie projektów, które burzą bariery w najpiękniejszy, najbardziej angażujący sposób. To najlepszy dowód na to, jaką wartość przynosi projekt Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Projekt „Ukryte parametry” Izy Tarasiewicz

Wśród siedmiu wyróżnionych znalazła się wystawa „Migotliwość synaps: neuroróżnorodne doświadczanie świata”, która zostanie zaprezentowana w szczecińskiej Trafostacji Sztuki

Małgorzata Rittersschield, autorka ekspozycji "Jaszczurka zwiastuje krótkotrwałe szczęście”

W przestrzeniach Zamku Królewskiego na Wawelu zaprezentowana zostanie wystawa Michaliny Bigaj „Przepraszam za bałagan”

Kolejnym nagrodzonym projektem jest „Snutka łączy” autorstwa Agnieszki Grygiel

„Tkającą inteligencja” Agnieszki Piłat

Wiktoria Melaniuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Siedem wystaw, które poruszają temat otwartości
Proszę czekać..
Zamknij