Sposób na dłuższą młodość i szybszą regenerację po zabiegach

Zadbana skóra szybciej się regeneruje po chirurgii lub odracza w czasie zastosowanie skalpela. Dlatego te dwie dziedziny powinny iść w parze, co w rozmowie z Vogue.pl omawiają eksperci z kliniki Warsaw Aesthetic i WeAesthetic Beauty Space.
Dobrze skrojony garnitur ze słabego materiału nie wygląda tak luksusowo jak ten uszyty z najwyższej jakości wełny. Podobnie jest ze skórą i zabiegami, które się na niej wykonuje. Stymulowana – dłużej wygląda młodo i nie wymaga ingerencji chirurgicznej. Z drugiej strony, po wykonaniu operacji z użyciem skalpela skóra mobilizowana zabiegami estetycznymi zarówno na twarzy, jak i na ciele szybciej się regeneruje. Sprawdzamy, jak wygląda współpraca lekarzy chirurgów plastyków z ekspertami zajmującymi się medycyną estetyczną, dermatologią, kosmetologią lub fizjoterapią.
Gładka, jędrna twarz
Czy da się długo cieszyć twarzą w dobrej kondycji, bez użycia skalpela?
Podstawą długoterminowego planu powinno być połączenie pielęgnacji domowej z profesjonalnymi zabiegami. Must have dla młodego wyglądu to: retinol, który stymuluje odnowę komórkową, witamina C o działaniu antyoksydacyjnym i peptydy wspierające produkcję kolagenu. Nie można zapominać o kwasach, które nawilżają i wygładzają skórę, oraz o filtrach UV. Warto korzystać z mezoterapii, fal radiowych czy laserów – mówi Magda Wróbel, kosmetolożka medyczna.
Jakie zabiegi przedłużają gładkość twarzy?
Wybrane procedury – od laserów i radiofrekwencji po ultradźwięki – poprawiają jakość skóry, stymulując naturalne mechanizmy regeneracji. Ich umiejętne wykorzystanie, często w kombinacji, przedłuża młody wygląd skóry i opóźnia lifting chirurgiczny – tłumaczy kosmetolożka.
Kiedy twarz potrzebuje użycia skalpela?
O liftingu warto pomyśleć, gdy na skutek starzenia się struktur twarzy i zaniku tkanki tłuszczowej zmienia się jej owal i pojawiają chomiki. Lifting to zabieg, który wizualnie może odmładzać o 10-15 lat. Jednak dla utrzymania długotrwałych efektów nadal należy dbać o kondycję skóry – mówi dr n. med. Daria Charytonowicz, chirurg plastyk.
Jak zachowuje się skóra po liftingu, która przez lata była poddawana różnym zabiegom ujędrniającym?
Regularne korzystanie z tych zabiegów sprawi, że efekt chirurgii będzie lepszy. Jednak niektóre procedury, jak np. nici liftingujące, utrudniają przeprowadzenie głębokiego liftu twarzy. Niezbędne są więc szczerość i świadomość, z jakich zabiegów wcześniej się korzystało. Po samej operacji bardzo ważne są rehabilitacja oraz terapia blizn przyspieszająca gojenie i zapewniająca jeszcze lepszy efekt estetyczny – wyjaśnia chirurg plastyk.
Harmonijny wygląd twarzy
Czy kształt nosa może wyjść z mody?
Tak, wzorce piękna kształtują się nieustannie. Obecnie zauważam odejście od operated look czy też Barbie nose w stronę naturalności. Większość pacjentów pragnie uzyskać efekt harmonii w obrębie twarzy – mówi dr n. med. Piotr Stabryła, chirurg plastyk.
Jakie są najmniej inwazyjne techniki operacji nosa?
Metoda piezo, która wykorzystuje ultradźwięki, pozwala na dużą przewidywalność zabiegu, umożliwia chirurgowi większą precyzję, a pacjent po operacji ma mniejsze obrzęki i zasinienia. Opcjonalnie: metoda zamknięta preservation polegająca na wykonaniu zabiegu bez przecinania słupka nosa – tłumaczy chirurg plastyk.
Czy przed operacją nosa wymagane jest przygotowanie skóry?
Dla osób z grubą skórą zaleca się stosowanie izotretynoiny w małych dawkach na kilka miesięcy przed zabiegiem. Może to zmniejszyć grubość skóry i poprawić jej wygląd, co korzystnie wpływa na rezultat operacji – mówi dermatolożka Paulina Tatara.
Jakich zabiegów nie rekomenduje się przez pierwsze miesiące po operacji nosa?
Należy unikać peelingów chemicznych, laserów ablacyjnych czy intensywnych masaży. Nie zaleca się także sauny, radiofrekwencji mikroigłowej czy terapii złuszczających – dodaje lek. Paulina Tatara.
Na kształt nosa po operacji należy poczekać. Czy można ten proces przyspieszyć?
Po operacji nosa kluczowe jest unikanie urazów czy nadmiernej ekspozycji na słońce. W późniejszym etapie można wspomagać regenerację zabiegami nawilżającymi i regenerującymi, np. laseroterapią niskiej mocy – mówi dermatolożka.
Modelowanie ciała
Jakie są możliwości usuwania miejscowej tkanki tłuszczowej?
Standardem stały się liposukcje wspomagane dodatkowym źródłem energii mechanicznej ultradźwięków lub lasera. Zwiększyło to bezpieczeństwo zabiegów i poprawiło ich wyniki estetyczne – mówi chirurg plastyk Kamil Gabryszuk.
Kiedy pacjent kwalifikuje się do operacji z użyciem skalpela?
Warunkami do liposukcji są: znaczny nadmiar tkanki tłuszczowej oraz odpowiednio dobrej jakości pokrycie skóry danego obszaru. Pacjenci, decydując się na operację, muszą być też gotowi na długą fizjoterapię pozabiegową i noszenie ubranka uciskowego przez kilka tygodni – wyjaśnia lek. Kamil Gabryszuk.
Czy modelowanie sylwetki wymaga terapii łączonych?
Po liposukcji zawsze zalecane są terapie wspomagające, np. drenaż limfatyczny, który pomaga w usuwaniu obrzęków i toksyn. Podobnie jak fala uderzeniowa czy terapia ultradźwiękowa. Poprawiają elastyczność skóry, regenerują tkanki i wygładzają nierówności – mówi mgr Damian Zwoliński, fizjoterapeuta estetyczny.
Najlepsze obecnie techniki wygładzające ciało to…?
Do najskuteczniejszych metod należą fala uderzeniowa oraz endermologia. Fala uderzeniowa działa na głębsze warstwy skóry, poprawiając mikrokrążenie, stymulując produkcję kolagenu i redukując tkankę tłuszczową. Endermologia poprawia elastyczność skóry, zwiększa jej napięcie i wspomaga odprowadzanie limfy. Można je łączyć, by uzyskać jeszcze lepsze efekty – tłumaczy fizjoterapeuta.
Jędrny brzuch
Jakie zabiegi są rekomendowane przy utracie jędrności w okolicy brzucha?
Przy wiotkiej skórze po ciąży lub dużej utracie wagi sprawdzają się terapie łączone, np. stymulatory tkankowe na bazie kwasu polimlekowego oraz hydroksyapatytu wapnia z laserami czy radiofrekwencją mikroigłową. Dla najlepszych efektów należy wykonać je w serii 3-5 sesji w odstępach kilku tygodni – mówi lekarz medycyny estetycznej Mateusz Latacz.
Zaawansowane zmiany czy towarzyszące mechaniczne uszkodzenia przedniej ściany brzucha, jak przepukliny czy rozstęp mięśni prostych, leczymy plastyką brzucha. W skrajnych przypadkach konieczne jest wykonanie okrężnej plastyki tułowia. Można je połączyć z liposukcją, by poprawić efekt estetyczny – dodaje chirurg plastyk Maciej Ferenc.
Kiedy pacjent kwalifikuje się do abdominoplastyki?
Plastyka brzucha jest szczególnie polecana osobom, które zmagają się z problemem nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Wskazania do zabiegu mogą obejmować: nadmiar luźnej skóry po ciąży, rozstęp mięśni prostych brzucha, trudności w utracie tkanki tłuszczowej, czy przepuklinę brzuszną.
Abdominoplastyka jest także często wybierana przez osoby, które w krótkim czasie utraciły sporo kilogramów (na przykład po operacji bariatrycznej) i chcą pozbyć się nadmiaru skóry – odpowiada chirurg plastyk.
Jak długo pacjent regeneruje się po wycięciu nadmiaru skóry?
Gojenie skóry trwa około dwóch tygodni, gojenie tkanek głębszych – kilka tygodni. W okresie pooperacyjnym pacjent zobligowany jest do noszenia pasa uciskowego przez około 6 tygodni. Zwykle do normalnego funkcjonowania, w tym treningów fizycznych, wraca się po około dwóch miesiącach – mówi lek. Maciej Ferenc.
Czy skóra po plastyce brzucha wymaga wsparcia medycyny estetycznej?
Po około 6-8 tygodniach, gdy operowana okolica jest w pełni zagojona, można wprowadzić wspomniane zabiegi poprawiające jakość skóry – wyjaśnia lekarz medycyny estetycznej Mateusz Latacz.
Przeszczep włosów
Kobiety czy mężczyźni – kto częściej trafia do lekarza z powodu przerzedzenia włosów?
Mężczyźni, ponieważ łysienie androgenowe może się zacząć już po 20. roku życia. U pań najczęściej jest to także łysienie androgenowe, ale o mniejszym stopniu zaawansowania, lub łysienie telogenowe – mówi specjalista od przeszczepu włosów Maciej Mawlichanów.
Jakie są alternatywy dla przeszczepu włosów?
Jeśli mieszki włosowe nie zaniknęły, do skutecznych alternatyw należą zabiegi regeneracyjne, takie jak: mezoterapia skóry głowy, osocze bogatopłytkowe czy laseroterapia, np. laser tulowy poprawiający mikrokrążenie – mówi Katarzyna Kossak, specjalistka kosmetologii i medycyny estetycznej.
Kiedy przeszczep jest niezbędny?
Podczas trichoskopii dermatolog ocenia skórę głowy pacjenta, jakość włosa oraz jego strukturę. Przy łagodnym lub umiarkowanym przerzedzeniu włosów warto najpierw wdrożyć zabiegi z użyciem komórek macierzystych, osocza bogatopłytkowego, a czasem leczenie farmakologiczne, np. finasterydem lub minoksydylem. Przeszczep staje się konieczny, gdy ubytki są znaczne i w danym obszarze nie ma już aktywnych mieszków włosowych – mówi lek. Maciej Mawlichanów.
Jak postępuje się po przeszczepie?
Po zabiegu warto wprowadzić terapie wspomagające regenerację skóry, jak: osocze bogatopłytkowe, które przyspiesza gojenie i wspomaga wzrost włosów, radiofrekwencja mikroigłowa poprawiająca elastyczność skóry oraz terapia LED, która redukuje stan zapalny i wspiera odbudowę tkanek – mówi Katarzyna Kossak.
Ile zabiegów przeszczepu włosów należy wykonać?
U niektórych pacjentów zadowalający efekt da już jeden przeszczep. Ale w przypadkach znacznego przerzedzenia konieczne mogą być dwa – podsumowuje lek. Maciej Mawlichanów.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.