Aleksandra Tracichleb, studentka neurobiologii na prestiżowym szkockim uniwersytecie St Andrews i uczestniczka programu mentoringowego HerStory fundacji Girls Future Ready, interesuje się kwestią zdrowia psychicznego.
Do programu mentoringowego HerStory fundacji Girls Future Ready zgłosiłam się w 2023 roku ze względu na oferowaną interesującą mnie tematykę dotyczącą zdrowia psychicznego. Studiowałam już wtedy na uniwersytecie St Andrews w Szkocji.
Aleksandra Tracichleb: Pierwszy raz z poważnymi problemami na tle zdrowia psychicznego w moim otoczeniu zetknęłam się, gdy miałam 11 lat
W ramach programu HerStory moją mentorką została Irma Veberič, General Manager firmy Roche Poland. Wspólnie wpadłyśmy na pomysł, żeby skupić się na wsparciu zdrowia psychicznego w kontekście chorób nowotworowych.
Zaczęłam interesować się tym tematem, widząc, jak wielu moich przyjaciół i znajomych zmaga się z kłopotami. Jako nastolatka nie umiałam pomóc osobom, które przychodziły do mnie się wygadać. Nie wiedziałam, co mówić, jak reagować, czy informować dorosłych o kłopotach ich dzieci. Czułam się bezradna. Pierwszy raz z poważnymi problemami na tle zdrowia psychicznego w moim otoczeniu zetknęłam się, gdy miałam 11 lat. Dostęp do psychologów czy psychiatrów był bardzo ograniczony. Gdy poszłam do liceum, zaczęła się pandemia, a to sprawiło, że jeszcze bardziej zainteresowałam się tematem zdrowia psychicznego i pewnie dlatego dzisiaj studiuję neurobiologię. Dużo uczę się o tym, jakie zmiany zachodzą w mózgu, gdy zdrowie psychiczne szwankuje. W Polsce nadal za mało się o tym mówi.
Aleksandra Tracichleb: Mam nadzieję, że moje pokolenie będzie dbało o siebie i o innych ludzi
Mam nadzieję, że moje pokolenie będzie dbało o siebie i o innych ludzi, zamiast skupiać się na wygodzie. Nasze mózgi potrzebują dobrej stymulacji, nauki. Dzisiaj często jesteśmy negatywnie przestymulowani – przez treści mediów społecznościowych, filmy, seriale. Mierzymy się z szybkimi wzrostami i spadkami poziomu dopaminy w mózgu, co nie jest złe. Jednak dobrą stymulację zapewniają mózgowi rozmowa, dyskusja, udział w debacie. Tego potrzebujemy, żeby tworzyły się w nim nowe połączenia i działy w nim superrzeczy. Mózg, by się dobrze rozwijał, potrzebuje też odpowiedniej dawki ruchu, zdrowej diety i snu. Bardzo lubię rozumieć, dlaczego rzeczy się dzieją, a moje studia udowodniły mi, że problemy psychiczne mają biologiczne podłoże – jeżeli ktoś się z tym nie zgadza, to po prostu nie zgadza się z nauką. A ten fakt zdejmuje odium stygmatyzacji z osób cierpiących na problemy psychiczne. Uświadomienie, jakie zmiany metaboliczne i anatomiczne – widoczne gołym okiem na zdjęciach lub podczas badania hormonów czy neurotransmiterów – zachodzą w organizmach osób chorych, pozwala pojąć, że „to” nie dzieje się „tylko w ich głowach”. Zdobywam coraz więcej narzędzi do tego, żeby pomagać ludziom. Mogę już powiedzieć coś ponad pusty frazes: „wszystko będzie dobrze”. Bo czy komuś to kiedykolwiek pomogło?
Cały tekst znajdziesz w wydaniu „Vogue Polska” na wrzesień 2024 roku. W sprzedaży od 22 września. Zamów numer już dziś z jedną z trzech okładek do wyboru na Vogue.pl
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.