Film „Sukienka” Tadeusza Łysiaka znalazł się na krótkiej liście do Oscarów 2022. O nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii film krótkometrażowy powalczy z 14 innymi tytułami. Produkcja była pokazywana na ponad 25 festiwalach filmowych, zdobyła statuetki Camerimage, Grand OFF i Złote Lwy.
„Sukienka” opowiada historię niepełnosprawnej kobiety tęskniącej za bliskością. Julia (Anna Dzieduszycka) mieszka na polskiej wsi. Pracuje w przydrożnym motelu dla kierowców, a w wolnych chwilach słucha ciężkiej muzyk i gra na automatach. Przez to, że dziewczyna jest niskorosła, lokalna społeczność jej nie akceptuje, a ona sama wstydzi się swojego ciała. Jest samotna, nigdy nie była w związku. Sytuacja zmienia się, gdy na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki, który staje się obiektem jej fantazji.
Tadeusz Łysiak, urodzony w 1993 roku, od dziecka jest związany z filmem i teatrem. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie jest studentem reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jego dwie krótkometrażówki – „Sukienka” i „Techno” – były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach filmowych.
Za produkcją „Sukienki” stoi Maciej Ślesicki, reżyser i scenarzysta, który w 2004 roku założył Warszawską Szkołę Filmową. Autorem zdjęć jest Konrad Bloch, nominowany w 2018 roku do Złotej Kijanki za krótkometrażowy film „Techno” oraz zdobywca Brązowej Kijanki za „Sukienkę” w 2020 roku. W tym samym roku odebrał także Nagrodę Firmy Heliograf na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepsze zdjęcia w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz został nagrodzony za najlepsze zdjęcia na 38. Festiwalu Filmowym w Sulmonie.
„Sukienka” powstała w koprodukcji trzech firm: DOBRO, MIŁO i GŁOŚNO. DOBRO to kreatywne studio produkcyjne typu full service, należące do grupy Platige Image. MIŁO to warszawskie studio postprodukcji obrazu, a GŁOŚNO to studio dźwięku, również zlokalizowane w Warszawie.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.