Znaleziono 0 artykułów
02.07.2021
Artykuł partnerski

Szklarska Poręba: Relaks w duchu slow travel

02.07.2021
Fot. Pion Studio/ Radisson Hotel Szklarska Poręba

W Karkonoszach można spędzić czas w duchu slow travel i odetchnąć górskim powietrzem. Przegląd atrakcji z okolic Szklarskiej Poręby

Ulokowana między Górami Izerskimi a Karkonoszami Szklarska Poręba to spełnienie marzeń miłośników świadomego i uważnego wypoczynku w górach. Latem po okolicy można wędrować, wspinać się i jeździć rowerem. W enklawie Karkonoskiego Parku Krajobrazowego płyną wodospady Szklarki i Kamieńczyka. Pierwszy jest najbardziej znany, a drugi najwyższy w polskich Karkonoszach (próg znajduje się na wysokości 846 m n.p.m.). Pobliska Polana Jakuszycka zimą jest głównym ośrodkiem narciarstwa biegowego, a latem celem wycieczek rowerowych i pieszych.

Fot. Pion Studio/Szklarska Poręba

Ci, którzy lubią zdobywać szczyty, pójdą na Szrenicę, drugi po Śnieżce najbardziej znany karkonoski szczyt, na którym mimo niedużej wysokości (1362 m n.p.m.) panuje rześki alpejski klimat. Można na niego wjechać działającą od 1962 r. kolejką krzesełkową, wejść szlakiem od strony Wodospadu Kamieńczyka lub podejść utwardzoną drogą od miasteczka. Ciekawym miejscem są także Śnieżne Kotły (kotły polodowcowe położone między Łabskim Szczytem i Wielkim Szyszakiem), w których ze względu na alpejski klimat śnieg leży czasem do połowy lata, a wśród fauny i flory znaleźć można gatunki arktyczne. Do najwyższego punktu dojdziecie żółtym szlakiem prosto ze Szklarskiej Poręby.

Fot. Aleksander Małachowski @hashtagalek/Radisson Hotel Szklarska Poręba

Góry Izerskie klimatyczne jak Twin Peaks 

Karkonosze i tutejsze lasy, które w wilgotne i ciepłe dni otula mgła, ściągają fotografów. Zdjęcia przyrody, które tu powstają, mają w sobie magię i przenikliwość godną Davida Lyncha. Niesamowite fotoreportaże udowadniają, że w górach nie ma złej pogody, bo w zależności od aury poznajemy różne oblicza krajobrazu. Jego malowniczość można podziwiać między innymi na zdjęciach autorstwa Aleksandra Małachowskiego.

Szklarska Poręba: Dawna kolonia artystów 

Szklarska Poręba to także mekka artystów. W mieszczącej się tutaj kolonii artystycznej mieszkali plastycy, literaci oraz naukowcy, których łączyła fascynacja Karkonoszami i Górami Izerskimi. Na przełomie XIX i XX w. tworzyli tu pisarze bracia Carl i Gerhart Hauptmann – ten ostatni dostał w 1912 r. Literacką Nagrodę Nobla. Pod koniec lat 40. mieszkał w Szklarskiej Porębie literat Jan Sztaudynger, który namówił do przyjazdu w Karkonosze Wlastimila Hofmana – wybitnego malarza tworzącego w duchu młodopolskiego symbolizmu. Hofman sportretował wielu mieszkańców miasta.

Karkonosze przyciągały i inspirowały twórców szkła artystycznego, rzeźbiarzy, ceramików, grafików i malarzy. Współczesne środowisko artystyczne chętnie odwołuje się do przeszłości. W Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie – oddziale Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – prezentowana jest stała wystawa „Kolonia artystyczna w Szklarskiej Porębie wczoraj i dziś”.

Fot. Aleksander Małachowski @hashtagalek/Szklarska Poręba
Fot. Pion Studio/Radisson Hotel Szklarska Poręba

Designerskie tradycje Szklarskiej Poręby

Historia Szklarskiej Poręby i jej nazwy związana jest z produkcją szkła. Ze względu na bogate złoża kwarcu pierwsza huta powstała tu w XIV w. Miłośnicy designu powinni przeznaczyć kilka godzin na zwiedzenie Huty Julia w Piechowicach. To jeden z niewielu zakładów w Polsce, w którym nadal produkowane są tradycyjne wyroby kryształowe. Dmuchanie i formowanie masy szklanej, szlifowanie i zdobienie – wygląda to wspaniale.

Produkty z Huty Julia opowiadają historię karkonoskiego szklarstwa i kilkukrotnie zdobywały wyróżnienie w plebiscycie Must Have łódzkiego Design Festivalu. Z myślą o pamiątkach z karpackich wojaży, warto zajrzeć do sklepu firmowego.

Wyruszając na zwiedzanie okolicy, warto zatrzymać się także przy ruinach zamku Chojnik, który wzniesiono w XIV w.

Fot. Pion Studio/ Radisson Hotel Szklarska Poręba

Kuchnia w Karkonoszach: Do syta i nowocześnie

Rześkie górskie powietrze zaostrza apetyt i dobrze, bo można tu miło podjeść. Kuchnia tych okolic łączy wpływy polskie, czeskie, niemieckie i kresowe. Dużo więc jest dań z ziemniaków. Popularne regionalne potrawy to np. sikorki karkonoskie, czyli grubo tarte placki ziemniaczane z czosnkiem i majerankiem, podawane z kwaśną śmietaną, czy kucmoch – kluski ziemniaczane podawane z makiem i cukrem. Tradycyjna karkonoska zupa to kyselo, tutejsza odmiana żurku na bazie kwasu chlebowego.

Fot. Olga Jędrzejewska/ Restauracja Spice & Herb, Radisson Hotel Szklarska Poręba

W lokalnych karczmach i restauracjach dominują w menu pierogi, dania z ziemniaków i potrawy mięsne, krótko mówiąc jedzenie, które doda sił po długich górskich wędrówkach czy całym dniu jazdy na nartach.

Lokalną kuchnię można też zinterpretować nieco inaczej. Na elegancką kolację warto wybrać się do Spice&Herb, restauracji à la carte mieszczącej się w hotelu Radisson w Szklarskiej Porębie. W karcie: pstrąg potokowy, raki rzeczne, bryndza, grzyby, polne kwiaty, zioła, których aromat można poczuć, przemierzając rozgrzane słońcem górskie stoki. Do tego polskie wina, widok na świerki i przytulne, minimalistyczne wnętrze.

Fot. Olga Jędrzejewska/ Restauracja Spice & Herb, Radisson Hotel Szklarska Poręba

Tradycyjna karkonoska zupa to kyselo, tutejsza odmiana żurku na bazie kwasu chlebowego. W lokalnych karczmach i restauracjach dominują w menu pierogi, dania z ziemniaków i potrawy mięsne, jednym słowem jedzenie, które doda sił po długich górskich wędrówkach czy całym dniu jazdy na nartach. Lokalną kuchnię można też zinterpretować nieco inaczej. Na elegancką kolację warto wybrać się do Spice&Herb, restauracji à la carte mieszczącej się w hotelu Radisson. W karcie: pstrąg potokowy, raki rzeczne, bryndza, grzyby, polne kwiaty, zioła, których aromat można poczuć, przemierzając rozgrzane słońcem górskie stoki. Do tego polskie wina, widok na świerki i przytulne, minimalistyczne wnętrze.

Fot. Pion Studio/Radisson Hotel Szklarska Poręba

Luksusowy nocleg z widokiem na góry

Gdy chodzi o nocleg, można wybierać wśród hoteli, pensjonatów, domów wypoczynkowych czy prywatnych kwater. Wyważone, ale luksusowe schronienie zapewnia hotel Radisson, który oferuje nowoczesne apartamenty o powierzchni nawet 60 mkw., z widokiem na góry. Zlokalizowany w pobliżu szlaków turystycznych, jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich, którzy spędzają urlop aktywnie – bez względu na to, czy wolą narty, trekking czy rowery. Pokoje mają tarasy, więc od rana można delektować się świeżym górskim powietrzem. W hotelu jest basen i strefa relaksu, w której można skorzystać z sauny, łaźni parowej czy zewnętrznego jacuzzi dostępnego przez cały rok. Do dyspozycji gości są także gabinety wellness z bogatą ofertą upiększających rytuałów na twarz i ceremonii na ciało. Zabiegi inspirowane są naturą: górskimi roślinami, ziołami i kwiatami.

Katarzyna Stadejek
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Szklarska Poręba: Relaks w duchu slow travel
Proszę czekać..
Zamknij