Osoby LGBTQ+ muszą mierzyć się z wykluczeniem systemowym, a także zawodowym, towarzyskim i rodzinnym. W obliczu aktualnych wydarzeń potrzebują jeszcze więcej wsparcia. Dla członków tęczowej społeczności i jej sojuszników przygotowaliśmy przewodnik po organizacjach broniących praw LGBTQ+.
Kampania Przeciw Homofobii
Założona w 2001 roku Kampania Przeciw Homofobii jest najdłużej działającą organizacją wspierającą społeczność osób LGBTQ+ w Polsce. Stowarzyszenie zajmuje się przeciwdziałaniem wszelkim przejawom przemocy oraz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. W ramach swoich działań KPH pomaga organizować pomoc prawną i psychologiczną oraz wsparcie ekspertów. Działacze i działaczki stowarzyszenia pracują również z nauczycielami i pracownikami ochrony zdrowia, by edukować ich z zakresu praw osób LGBTQ+. KPH chętnie inicjuje wiralowe akcje w mediach społecznościowych, skierowane zarówno do tęczowej społeczności, jak i jej sojuszników. Tylko w ostatnim czasie stowarzyszenie zorganizowało wirtualne marsze równości w ramach wyzwania #MaszerujemyChallenge czy #JestemPrzeciwHomofobii, w które zaangażowały się tysiące osób.
Miłość Nie Wyklucza
Jedna z największych tęczowych organizacji w Polsce w ubiegłym roku obchodziła dziesięciolecie działalności. Stowarzyszenie zostało założone przez grupę przyjaciół i aktywistów, którzy marzyli o równości małżeńskiej. Stopniowo rozszerzyli swoje działania na pozostałe prawa społeczności LGBTQ+. Dziś Miłość Nie Wyklucza organizuje tęczowe protesty, współtworzy marsze równości, kampanie społeczne oraz materiały edukacyjne, a także oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną. W mediach społecznościowych stowarzyszenie śledzi również bieżące wydarzenia w kraju i na świecie oraz celebruje queerową historię i ludzi, którzy ją tworzyli.
Trans-Fuzja
Celem największej organizacji wspierającej osoby transpłciowe w Polsce są poszanowanie i ochrona ich praw. Oprócz edukacji z zakresu transpłciowości (na stronie i mediach społecznościowych fundacji znajdziecie poradnik dotyczący zaimków i wskazówki, jak z szacunkiem zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych) Trans-Fuzja oferuje również opiekę psychologiczną, spotkania indywidualne i grupowe, a także pomoc prawną i medyczną. Stowarzyszenie postuluje przyjęcie ustawy o uzgodnieniu płci, która pozwalałaby osobom transpłciowym jej zmianę w urzędzie. Fundacja jest tworzona przez zaangażowane społecznie osoby transpłciowe, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości.
Grupa Stonewall
Nazwa poznańskiego stowarzyszenia nawiązuje do protestów queerowej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Grupa Stonewall jest głównym organizatorem marszu równości w Poznaniu oraz festiwalu Poznań Pride Week, a także licznych protestów i tęczowych imprez. Na co dzień aktywiści i aktywistki zajmują się przede wszystkim edukacją i szerzeniem świadomości społecznej w zakresie queeru. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć zakładki dla młodzieży i rodziców. Od niedawna organizacja wystartowała również z kanałem na YouTubie. W ramach Stonewall TV eksperci i ekspertki podejmują temat zdrowia psychicznego, seksu, akceptacji i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.
Lambda Warszawa
Warszawskie stowarzyszenie powstało z myślą o osobach LGBTQ+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. zostały wyrzucone z domu lub doświadczają przemocy. Podobnie jak pozostałe organizacje, Lambda oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i medyczne, a także telefon zaufania (22 62852 22). Podczas protestów i marszów równości Lambda chętnie udostępniała uczestnikom swoją siedzibę. Do niedawna Lambda prowadziła również hostel interwencyjny dla osób LGBTQ. Niestety z powodu braku funduszy na utrzymanie przestrzeni zmuszona była zawiesić jego działalność. Warszawska organizacja prowadzi również najstarsze i największe queerowe archiwum w Polsce.
Fabryka Równości
Choć stowarzyszenie powstało w Łodzi, to jego działalność obejmuje cały kraj. Fabryka Równości zajmuje się walką na rzecz równouprawnienia w sztuce i kulturze. Stowarzyszenie organizuje Łódzkie Marsze Równości, a także debaty na tematy społeczne, spotkania kulturalne, pokazy filmowe oraz wykłady akademickie. Fabryka Równości organizuje grupy wsparcia dla rodziców osób LGBTQ, udziela bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych, a także prowadzi autorską audycję radiową Radio Fabryka. Aktywiści i aktywistki chętnie angażują się również w projekty na rzecz praw kobiet, ochrony środowiska i demokracji.
My, rodzice
Choć stowarzyszenie założone przez rodziców osób LGBTQ+ działa od niedawna, to mogliście zobaczyć ich już na protestach i paradach w całej Polsce. Matki, ojcowie, a także babcie, dziadkowie i inni sojusznicy, wyposażeni w tęczowe banery, dumnie maszerowali ramię w ramię z najbliższymi. Organizacja powstała z myślą o tych rodzicach, którzy doświadczyli coming outu swoich dzieci, a teraz chcą okazać wsparcie im, a także innym opiekunom oraz tym wszystkim, których rodziny nie były tak akceptujące. Stowarzyszenie wspiera wiele tęczowych inicjatyw, a także dzieli się nie zawsze łatwymi doświadczeniami rodziców i ich dzieci.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.