Znaleziono 0 artykułów
12.08.2020

Tęczowe organizacje, które warto wspierać

12.08.2020
(Fot. Getty Images)

Osoby LGBTQ+ muszą mierzyć się z wykluczeniem systemowym, a także zawodowym, towarzyskim i rodzinnym. W obliczu aktualnych wydarzeń potrzebują jeszcze więcej wsparcia. Dla członków tęczowej społeczności i jej sojuszników przygotowaliśmy przewodnik po organizacjach broniących praw LGBTQ+.

Kampania Przeciw Homofobii

Założona w 2001 roku Kampania Przeciw Homofobii jest najdłużej działającą organizacją wspierającą społeczność osób LGBTQ+ w Polsce. Stowarzyszenie zajmuje się przeciwdziałaniem wszelkim przejawom przemocy oraz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. W ramach swoich działań KPH pomaga organizować pomoc prawną i psychologiczną oraz wsparcie ekspertów. Działacze i działaczki stowarzyszenia pracują również z nauczycielami i pracownikami ochrony zdrowia, by edukować ich z zakresu praw osób LGBTQ+. KPH chętnie inicjuje wiralowe akcje w mediach społecznościowych, skierowane zarówno do tęczowej społeczności, jak i jej sojuszników. Tylko w ostatnim czasie stowarzyszenie zorganizowało wirtualne marsze równości w ramach wyzwania #MaszerujemyChallenge czy #JestemPrzeciwHomofobii, w które zaangażowały się tysiące osób.

Miłość Nie Wyklucza

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kolejne jednostki samorządowe ogłaszają, że osoby LGBT+ nie są tam mile widziane. Politycy twierdzą, że osoby nieheteroseksualne i transpłciowe są ideologią – próbują przekonywać w ten sposób, że tu wcale „nie chodzi o ludzi”. Każdy przyjęty dokument to jasny sygnał dla osób LGBT+ mieszkających w takim województwie, powiecie, sołectwie: „nie chcemy cię tu”, “masz siedzieć cicho albo stąd znikaj”. Z pozoru symboliczne uchwały potrafią bardzo realnie krzywdzić. Wzmacniają uprzedzenia i powielają kłamstwa o ludziach, którzy już dziś żyją w strachu przed przemocą i już dziś wyjeżdżają z Polski do krajów, w których nie muszą bać się o siebie i swoje rodziny. Wbrew okrutnym słowom samorządowców, zapewniamy – tu chodzi o ludzi. Jędrek Malko stworzył film dokumentujący wypowiedzi samorządowców, które padały podczas debat na temat wspomnianych uchwał. Razem z Jędrzejem przygotowaliśmy też krótsze klipy. Uprzedzamy, nawet w tej formie są to wyjątkowo trudne i nieprzyjemne materiały. Wszystko znajdziecie na naszej stronie: https://mnw.org.pl/tuchodzioludzi/ 👈 Przygotowaliśmy też wersję angielską, do udostępniania osobom z zagranicy. Żeby cały świat mógł zobaczyć, na co pozwalają sobie w Polsce przedstawiciele władz: https://mnw.org.pl/wearepeople/ 👈 Co możesz zrobić? ‼️ Powiedz samorządowcom, że tu chodzi o ludzi. Wyślij list do wybranych samorządów – adresy znajdziesz na wskazanych stronach. Napisz co czujesz w związku z przyjętymi przez nich uchwałami. Opisz historię – swoją lub swoich przyjaciół. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie https://mnw.org.pl/tuchodzioludzi/ #jestemLGBT #LGBTtoLudzie #LGBTtoJA #miloscniewyklucza #mnw #malzenstwadlawszystkich #rownoscmalzenska #equality #marriageequality #lesbian #gay #bisexual #transgender #queer #lgbt #lgbtcommunity #loveislove #nohate #humanrights #prawaczlowieka

A post shared by Miłość Nie Wyklucza (@miloscniewyklucza) on

Jedna z największych tęczowych organizacji w Polsce w ubiegłym roku obchodziła dziesięciolecie działalności. Stowarzyszenie zostało założone przez grupę przyjaciół i aktywistów, którzy marzyli o równości małżeńskiej. Stopniowo rozszerzyli swoje działania na pozostałe prawa społeczności LGBTQ+. Dziś Miłość Nie Wyklucza organizuje tęczowe protesty, współtworzy marsze równości, kampanie społeczne oraz materiały edukacyjne, a także oferuje bezpłatną pomoc psychologiczną. W mediach społecznościowych stowarzyszenie śledzi również bieżące wydarzenia w kraju i na świecie oraz celebruje queerową historię i ludzi, którzy ją tworzyli.

Trans-Fuzja

Celem największej organizacji wspierającej osoby transpłciowe w Polsce są poszanowanie i ochrona ich praw. Oprócz edukacji z zakresu transpłciowości (na stronie i mediach społecznościowych fundacji znajdziecie poradnik dotyczący zaimków i wskazówki, jak z szacunkiem zwracać się do osób transpłciowych i niebinarnych) Trans-Fuzja oferuje również opiekę psychologiczną, spotkania indywidualne i grupowe, a także pomoc prawną i medyczną. Stowarzyszenie postuluje przyjęcie ustawy o uzgodnieniu płci, która pozwalałaby osobom transpłciowym jej zmianę w urzędzie. Fundacja jest tworzona przez zaangażowane społecznie osoby transpłciowe, które chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, odpowiadają na pytania i wyjaśniają wątpliwości.

Grupa Stonewall

Nazwa poznańskiego stowarzyszenia nawiązuje do protestów queerowej społeczności w Stanach Zjednoczonych. Grupa Stonewall jest głównym organizatorem marszu równości w Poznaniu oraz festiwalu Poznań Pride Week, a także licznych protestów i tęczowych imprez. Na co dzień aktywiści i aktywistki zajmują się przede wszystkim edukacją i szerzeniem świadomości społecznej w zakresie queeru. Na stronie stowarzyszenia można znaleźć zakładki dla młodzieży i rodziców. Od niedawna organizacja wystartowała również z kanałem na YouTubie. W ramach Stonewall TV eksperci i ekspertki podejmują temat zdrowia psychicznego, seksu, akceptacji i odpowiadają na najczęściej zadawane pytania.

Lambda Warszawa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

✨Archiwum Lambdy Warszawa✨ jest najstarszym i największym queerowym archiwum w Polsce 🏳️‍🌈🇵🇱! Powstałe w 1995 roku zgromadziło ponad 1️⃣0️⃣0️⃣.0️⃣0️⃣0️⃣ jednostek - w tym takie perełki jak dokumenty wrocławskiej grupy "Etap" (pierwszej polskiej organizacji LGBT), akt nominacji poselskiej Anny Grodzkiej czy niesamowite albumy fotograficzne Wolfganga Jöhlinga z lat 1944-1994. Archiwum gromadzi wszelkie materiały związane z historią polskiej (i środkowowschodniej) tęczowej społeczności – prasę, ulotki, plakaty, zdjęcia, wycinki prasowe, wspomnienia, korespondencję, etc 📰 📖 🗞. Posiadamy praktycznie wszystkie numery polskich czasopism, skierowanych do społeczności osób nieheteronormatywnych - od tych pierwszych, wydanych w 1983 roku. Lambda Warszawa nie tylko niesie pomoc osobom LGBT+, ale też dba o zachowanie naszej historii i tożsamości! 💪 Ty również możesz nas wesprzeć przekazując nam swój 1%❗️ ✔️ nasz KRS: 0000140531. #archiwum #lgbtidentity #queerwarsaw #lgbthistory #lgbtarchives

A post shared by Lambda Warszawa (@lambdawarszawa) on

Warszawskie stowarzyszenie powstało z myślą o osobach LGBTQ+, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. zostały wyrzucone z domu lub doświadczają przemocy. Podobnie jak pozostałe organizacje, Lambda oferuje wsparcie psychologiczne, prawne i medyczne, a także telefon zaufania (22 62852 22). Podczas protestów i marszów równości Lambda chętnie udostępniała uczestnikom swoją siedzibę. Do niedawna Lambda prowadziła również hostel interwencyjny dla osób LGBTQ. Niestety z powodu braku funduszy na utrzymanie przestrzeni zmuszona była zawiesić jego działalność. Warszawska organizacja prowadzi również najstarsze i największe queerowe archiwum w Polsce.

Fabryka Równości

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

❗ WAŻNY DZIEŃ, WAŻNA DATA! 🗓️ W tym roku 28 czerwca to bardzo emocjonująca data z wielu powodów. Oprócz mających miejsce dzisiaj wyborów prezydenckich, obchodzimy również ważną rocznicę związaną z narodzinami ruchu LGBT+. W nocy z 27 na 28 czerwca 1969 roku w Stonewall Inn w dzielnicy Greenwich Village na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku wybuchły zamieszki pomiędzy stałymi bywalcami pubu a policją, która wcześniej nagminnie najeżdżała lokal. Niemniej tamtej nocy na wylegitymowania podczas kolejnego typowego nalotu przebywający tam goście odpowiedzieli oporem. Rozpoczęły się przepychanki, stosowanie przemocy wobec osób zgromadzonych w barze. Pod pubem zaczął się zbierać tłum, zamieszki przeniosły się na ulicę Christopher Street, gdzie policjanci byli obrzucani kamieniami i śmieciami. W ciągu kilku dni ulica ta stała się terenem wyzwolonym, miały miejsce demonstracje, na ścianach budynku, w którym mieści się bar, pojawiały się napisy nawołujące do wspierania praw osób LGBT+. Jedną z kluczowych postaci która przewodziła tzw. „Stonewallersom” była transpłciowa performerka drag queen i późniejsza współzałożycielka Gay Liberation Front – Marsha P. Johnson. To dzięki tym ludziom zawdzięczamy rozpoczęcie ruchu walki o prawa osób LGBT+. Wydarzenia z czerwca 1969 są upamiętniane co roku w postaci Miesiąca Dumy. To właśnie dlatego osoby LGBT+ wychodzą na ulice z marszami i paradami, by walczyć dalej o swoje prawa i kontynuować rozpoczęty 51 lat temu ruch wyzwolenia. Pamiętamy, dziękujemy! 🏳️‍🌈🏳‍⚧️✊✊🏿 JESTEŚMY DUMNE! JESTEŚMY DUMNI! 💛 #Stonewall #StonewallInn #Riots #GayLiberationMovement #Pride #PrideMonth #BeProud // Krajex

A post shared by Fabryka Równości (@fabrykarownosci) on

Choć stowarzyszenie powstało w Łodzi, to jego działalność obejmuje cały kraj. Fabryka Równości zajmuje się walką na rzecz równouprawnienia w sztuce i kulturze. Stowarzyszenie organizuje Łódzkie Marsze Równości, a także debaty na tematy społeczne, spotkania kulturalne, pokazy filmowe oraz wykłady akademickie. Fabryka Równości organizuje grupy wsparcia dla rodziców osób LGBTQ, udziela bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych, a także prowadzi autorską audycję radiową Radio Fabryka. Aktywiści i aktywistki chętnie angażują się również w projekty na rzecz praw kobiet, ochrony środowiska i demokracji.

My, rodzice

Choć stowarzyszenie założone przez rodziców osób LGBTQ+ działa od niedawna, to mogliście zobaczyć ich już na protestach i paradach w całej Polsce. Matki, ojcowie, a także babcie, dziadkowie i inni sojusznicy, wyposażeni w tęczowe banery, dumnie maszerowali ramię w ramię z najbliższymi. Organizacja powstała z myślą o tych rodzicach, którzy doświadczyli coming outu swoich dzieci, a teraz chcą okazać wsparcie im, a także innym opiekunom oraz tym wszystkim, których rodziny nie były tak akceptujące. Stowarzyszenie wspiera wiele tęczowych inicjatyw, a także dzieli się nie zawsze łatwymi doświadczeniami rodziców i ich dzieci.

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Tęczowe organizacje, które warto wspierać
Proszę czekać..
Zamknij