Znaleziono 0 artykułów
23.10.2020

Tęczowy Piątek 2020: W szkole i poza jej murami

23.10.2020
(Fot. Piotr Molecki/East News)

W tym roku Tęczowy Piątek wychodzi poza szkolne mury. 30 października wesprzyj młodych ludzi w ich drodze ku samoakceptacji – by mogli kochać i być kochanymi. 

70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, połowa zmaga się z depresją. Regularnie dotyka ich przemoc motywowana homo- i transfobią, z której 26 proc. przypadków ma miejsce w szkole. W 2020 roku na te dramatyczne statystyki nałożyła się pandemia. Jak wykazują badania, izolacja negatywnie wpłynęła na stan psychiki ponad 80 proc. uczniów nieheteronormatywnych. – Nastolatki LGBT potrzebują nas jeszcze bardziej niż dotychczas. Dlatego w tym roku tak ważne jest, by Tęczowy Piątek wyszedł poza szkolne mury. Czas, by dorośli zabrali głos i powiedzieli młodzieży LGBT, że jest OK! – zachęca do świętowania dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii, Slava Melnyk. 

30 października to dzień, który może wpłynąć na postrzeganie świata przez dużą część młodzieży, ale i dorosłych. W tym roku, po pięciu latach od pierwszej edycji, Kampania Przeciw Homofobii będzie także edukować. Do współpracy zaproszono Przemka Staronia, Nauczyciela Roku 2018, który o godzinie 12.00 poprowadzi wirtualną lekcję na temat dyskryminacji. Streaming będzie dostępny na Facebooku Staronia, mediach społecznościowych KPH, a także na Brainly.pl – platformie edukacyjnej, na której z okazji Tęczowego Piątku zostanie uruchomione konto udzielające eksperckich odpowiedzi na pytania związane ze społecznością LGBT. – Obserwujemy duże zainteresowanie tematami równościowymi na Brainly. Uczniowie, a także ich rodzice, pytają m.in. o kwestie prawne, związane z różnorodnością płciową w Polsce, ich uwarunkowania biologiczne oraz historyczne pochodzenie ruchu – komentuje Michał Gwiazdowski, General Manager na rynki Polski, Rosji i Rumunii w Brainly.

Jak świętować Tęczowy Piątek?

Aby okazać wsparcie młodzieży LGBT, wystarczy założyć coś kolorowego (chociażby przypinkę, czy skarpetki), wywiesić tęczową flagę lub wydrukować plakat ze strony teczowypiatek.pl i powiesić go w widocznym miejscu. Media społecznościowe, takie jak Facebook udostępniają nakładki na zdjęcie profilowe #TęczowyPiątek2020, a na Twitterze można opublikować wpis z hasztagiem #TęczowyPiątek. 

Polska w ciągu ostatnich lat stała się miejscem wrogim osobom LGBT+. Na każdym kroku wmawia się nam, że nie pasujemy, że jesteśmy „wybrykami natury” i  przyczyną wszelkich problemów tego kraju. Dlatego tak ważne są dla nas małe rzeczy, takie jak tęczowa przypinka na czyimś plecaku, flaga zawieszona w oknie czy naklejka „Tu jesteście u siebie” na szybie restauracji. Takie małe rzeczy dają nam siłę, na walkę ze smutną codziennością, pokazują nam, że jest jednak światełko na końcu tego tunelu – mówi Max Świrski, tegoroczny maturzysta.

Pola Dąbrowska
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Tęczowy Piątek 2020: W szkole i poza jej murami
Proszę czekać..
Zamknij