Znaleziono 0 artykułów
30.10.2020

Tęczowy Piątek: Muzyka przeciw przemocy

"Gusła (Human Rites)" (Il. Anna Kaźmierak)

W szkole zostałem wyoutowany wbrew sobie, dzieciaki zaczęły mnie wytykać palcami. Czułem się kompletnie samotny. Dlatego Tęczowy Piątek to tak ważna inicjatywa – mówi Kajetan Łukomski, scenie artystycznej znany jako Avtomat. W dniu solidarności z osobami LGBTQ+ w szkołach rozmawiamy z DJ-em, wokalistą i performerem o jego nowej EP-ce „Gusła (Human Rites)”, która ukaże się już 6 listopada.

Już po raz piąty w szkołach w całej Polsce trwa Tęczowy Piątek. Celem inicjatywy jest edukowanie, okazanie solidarności i wsparcia dla młodych osób LGBTQ+, by mogli kochać i być kochanymi, tacy, jacy są. Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii jest inna– ze względu na pandemię odbędzie się w szkołach i wirtualnie. Do współpracy zaproszono Przemysława Staronia, Nauczyciela Roku 2018, który poprowadzi wirtualną lekcję na temat dyskryminacji. Oprócz organizowanych wydarzeń, KPH zachęca uczniów i nauczycieli, by tego dnia okazali solidarność dla osób LGBTQ+. Każdy gest ma znaczenie.

Avtomat (Fot. materiały prasowe)

Jak wynika z ostatnich badań, aż 70 proc. nastolatków LGBTQ+ ma myśli samobójcze, połowa zmaga się z depresją. Regularnie dotyka ich przemoc motywowana homo- i transfobią, z której blisko 30 proc. przypadków ma miejsce w szkole. W 2020 r. na te dramatyczne statystyki nałożyła się pandemia. Jak wykazują badania, izolacja negatywnie wpłynęła na stan psychiki ponad 80 proc. uczniów nieheteronormatywnych. – Nastolatki LGBT potrzebują nas jeszcze bardziej niż dotychczas. Dlatego w tym roku tak ważne jest, by Tęczowy Piątek wyszedł poza szkolne mury. Czas, by dorośli zabrali głos i powiedzieli młodzieży LGBT, że jest OK! – zachęca do świętowania dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii, Slava Melnyk. 

W tym wyjątkowym dniu z uczniami solidaryzują się nie tylko koledzy i koleżanki, nauczyciele i rodzice, ale także aktywiści i artyści. Jednym z nich jest Kajetan Łukomski tworzący pod pseudonimem Avtomat. – W szkole zostałem wyoutowany wbrew sobie, a koledzy i koleżanki zaczęli mnie wytykać palcami. Część z nich przestała się nawet ze mną witać. Czułem się kompletnie samotny. Nie miałem się do kogo zwrócić, nie było inicjatyw tego typu. Dlatego Tęczowy Piątek to tak ważne wydarzenie – mówi artysta. – Musiałem poradzić sobie z tym sam. W końcu pogodziłem się tym, zostałem uwolniony od nienawiści do samego siebie i heteronormatywnej maski, za którą musiałem ukrywać prawdziwego siebie.

Ten prawdziwy Kajetan był wrażliwy, wszechstronny i niezwykle utalentowany. Dziś zajmuje się niemal wszystkimi dziedzinami sztuki – jest kompozytorem, producentem, DJ-em, wokalistą, a także grafikiem i ilustratorem. Na scenie aktywnie działa od 10, jest również członkiem grupy artystycznej, która rezydowała w tym roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Na zamykający rezydencję nocny performans artysta skomponował specjalne utwory. Miał wykrzykiwać i recytować homofobiczne, bifobiczne i transfobiczne hasła, które on i jego znajomi słyszą niemal co dzień. Kompozycja nosiła tytuł „Gusła (Human Rites)”.

Podobne artykułyMargot ze Stop Bzdurom: Nie mam czasu się baćJulia Właszczuk– Performans nie odbył się, ponieważ dzień wcześniej zostałem aresztowany. Byłem wśród protestujących na Krakowskim Przedmieściu po decyzji o areszcie Margot ze Stop Bzdurom – mówi artysta. To właśnie w areszcie w głowie artysty narodził się pomysł na minialbum – artystyczną odpowiedź na nagonkę rządzących przeciw społeczności LGBTQ+ w Polsce.

Jako osoba queerowa i gej w Polsce czuję się jak człowiek trzeciej kategorii – nie są mi zapewnione podstawowe prawa, nie jestem chroniony przed dyskryminacją, a na dodatek od kilku lat władza i prawicowe media opowiadają o mnie i innych osobach LGBTQ+ kolejne kłamstwa. Jesteśmy nazywani zboczeńcami, agentami wrogiej ideologii i podludźmi. O tym właśnie jest utwór „Nieludzie (Ignorance Ha)”, w którym można usłyszeć niesławny cytat świeżo upieczonego ministra edukacji Czarnka – mówi.

„Gusła (Human Rites)” powstały z myślą o wszystkich grupach i mniejszościach, które muszą każdego dnia walczyć o swoje prawa, w tym kobiety, które od przeszło tygodnia nie rezygnują z protestów. Artysta zadedykował Polkom utwór „Szeptucha (Hex Therapy)”, w którym nawiązuje do mitu kobiety-wiedźmy.

 

Paradoksalnie, trudne czasy, jakie nastały dla queerowej społeczności, sprawiły, że zwarliśmy i zwarłyśmy szyki. Bez gruntownych zmian w legislacji nie będziemy mieć w tym kraju spokoju, a ja naprawdę chciałbym już nie musieć angażować się w politykę, tylko zająć się robieniem muzyki – mówi artysta. Do tego czasu ważne jest jednak zaangażowanie nas wszystkich w zmianę. – Działam aktywnie, staram się patrzeć władzy na ręce, chodzę na protesty i edukuję bliższych i dalszych znajomych. Te drobne działania mogą mieć kolektywnie zmienić świat – dodaje.

Z okazji Tęczowego Piątku artysta postanowił zwrócić się do wszystkich queerowych uczniów: – Pamiętajcie, że nie jesteście sami i same, nie jesteście wybrykiem natury, a wasza seksualność czy tożsamość płciowa jest normalna i ważna. Bądźcie sobą i szukajcie sojuszników i sojuszniczek w najbliższym otoczeniu! Jest ich więcej, niż może się wam wydawać.

„Gusła (Human Rites)” ukaże się już 6 listopada nakładem nowej wytwórni muzycznej Tańce.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Tęczowy Piątek: Muzyka przeciw przemocy
Proszę czekać..
Zamknij