Znaleziono 0 artykułów
23.11.2022
Artykuł partnerski

Piękno na co dzień

23.11.2022
Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

W ramach projektu „Timeless – piękno jest ponadczasowe” salon Porsche Centrum Poznań we współpracy z Fundacją Nową Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i marką BIZUU zorganizował z myślą o kobietach wyjątkowe warsztaty i prelekcje poświęcone pięknu oraz temu, jak je tworzyć.

Doskonale zaprojektowane ubrania i samochody potrafią przejść próbę czasu, po latach nie tylko wciąż zachowując wysoką jakość, lecz także zachwycając swoim pięknem. Idea designu, który może przetrwać zmieniające się trendy, jest bliska marce Porsche, która odważnie łączy style, poszukuje idealnych projektów i tworzy legendarne modele samochodów. Są one na całym świecie uważane za synonim luksusu, elegancji i najwyższej jakości.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Podobna myśl, że prawdziwe piękno nie boi się upływu czasu, stała się także jedną z przewodnich idei projektu „Timeless – piękno jest ponadczasowe”. Powstał on w wyniku współpracy salonu Porsche Centrum Poznań z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i był skierowany do kobiet, a miał na celu sprowokowanie dyskusji nad rolą piękna w naszym życiu. Miał pokazać, że piękno jest różnorodne i niezależne od metryki, że przekracza czasowe mody i kanony. Przede wszystkim jednak – zainspirować uczestniczki do artystycznych form wyrazu i do tworzenia pięknych przedmiotów. Niekiedy bowiem zapominamy, że piękne mogą być nie tylko słynne dzieła sztuki, lecz także przedmioty codziennego użytku. Ten estetyczny wymiar najbliższego otoczenia silnie na nas oddziałuje, mogąc dawać nam poczucie spokoju i harmonii lub dodawać pewności siebie – dlatego właśnie sztuka użytkowa ma swoje istotne znaczenie.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Projekt był skierowany do kobiet w różnym wieku, interesujących się sztuką, modą i designem, pragnących się ciągle rozwijać. Organizatorzy zaplanowali dla nich niebanalny program warsztatów i spotkań, które odbyły się w przestrzeni Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Artyści i kreatorzy

Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, powstały w 1919 roku jako Szkoła Zdobnicza, to dziś największa uczelnia artystyczna w Polsce, oferująca aż 18 kierunków kształcenia, takich jak malarstwo, rzeźba, wzornictwo, animacja czy projektowanie mebli. Od 2021 roku nosi imię wybitnej polskiej artystki Magdaleny Abakanowicz, której rzeźby oraz przestrzenne tkaniny są rozpoznawalne na całym świecie i która przez ponad 20 lat prowadziła na UAP Pracownię Gobelinu.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Pracownicy uczelni poprowadzili trzy rodzaje warsztatów kreatywnych, spośród których można było niestety wybrać tylko jedne, gdyż odbywały się one równolegle. Wybór był szalenie trudny. Na warsztatach „Kreatywny dialog materii”, poświęconych tkaninie, można było poznać proces kreowania formy i stworzyć własny projekt oversize’owego, geometrycznego ubioru.

Na zajęciach graficznych można było z kolei nauczyć się podstaw bardzo ostatnio popularnej, wszechstronnej techniki sitodruku oraz samodzielnie wydrukować jedną z dostępnych grafik na koszulce i torbie. Trzeci, interdyscyplinarny warsztat „Światło i papier” stanowił wprowadzenie w tajniki projektowania oświetlenia, którego zwieńczeniem było opracowanie przez każdą z uczestniczek własnej koncepcji lampy.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Po warsztatach odbył się bankiet połączony z panelem, podczas którego prof. Bogumiła Jung, prorektorka ds. współpracy zewnętrznej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Dominik Fijałkowski, dyrektor regionalny Porsche Inter Auto, oddział w Poznaniu, opowiadali o wzajemnym przenikaniu się świata sztuki i samochodu będącego ikoną designu, a także przedstawili plany dalszej współpracy. – Marka Porsche zrodziła się z kreatywności, pasji i marzenia Ferdynanda Porsche, który nie mogąc pozyskać idealnego dla siebie samochodu, postanowił go zbudować. Idea podążania za pasją i marzeniami jest nam wyjątkowo bliska, szczególnie wtedy, gdy okraszona dużą ilością kreatywności nabiera realnych kształtów. Ogromnie cieszy nas współpraca z tak wyjątkowym partnerem, jakim jest Uniwersytet Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz. Projekt „Timeless” stanowi preludium do naszych wspólnych działań, które na przestrzeni przyszłego roku będziemy mieli okazję wspólnie tworzyć – mówił Dominik Fijałkowski.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

Kolejnym punktem programu było spotkanie ze znanymi, cenionymi designerami i twórcami nieszablonowych projektów z Poznania, którzy opowiadali o tym, skąd czerpią pomysły i co pomaga im w ich realizacji. Swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat tego, jak przekuć marzenia w rzeczywistość i jak z sukcesem stworzyć odpowiedzialną firmę modową, podzieliły się założycielki marki BIZUU, Blanka Jordan i Zuzanna Wachowiak. Oprócz tego, że są siostrami, łączy je też miłość do mody. W 2011 roku otworzyły swój pierwszy butik w poznańskim Starym Browarze. Ich znakiem rozpoznawczym stały się wyraziste kolory oraz oryginalne motywy i wzory. Od samego początku stawiały na współpracę z polskimi szwalniami, wysokiej jakości materiały oraz piękne detale i akcesoria, takie jak ręcznie robione kołnierzyki czy opaski. Dzisiaj na portfolio BIZUU składa się wiele różnorodnych kolekcji i linii, a od 2016 roku marka współpracuje z takimi światowymi brandami jak Cartoon Network czy Mattel.

Fot. Maciej Sznek – EscargoFoto

O swoich inspiracjach mówili także Łukasz Marcinkowski i Radek Berent, twórcy jedynej w swoim rodzaju, słynnej na całą Polskę kwiaciarni Kwiaty & Miut w Poznaniu, która od lat wyznacza wzorce w branży i zachwyca szerokie rzesze instagramowych obserwatorów, stawiając na naturalność, sezonowe kwiaty i niewymuszone, stworzone z artystyczną wrażliwością kompozycje. W spotkaniu wzięły udział również projektantki biżuterii marki YES, Kasia Bukowska i Magda Dąbrowska, które zdradzały sekrety sztuki doboru akcesoriów. Na zakończenie goście opowiadali o tym, co znaczy dla nich Poznań i jaki wpływ wywarł na ich wybór życiowej drogi.  

Różne oblicza piękna

Relacje ze spotkań i warsztatów można śledzić w mediach społecznościowych Porsche Centrum Poznań. Będą się tam także pojawiały informacje o kolejnych wydarzeniach. Można się spodziewać, że równie ambitnych i ciekawych jak miniony event, który stanowił początek zapowiedzianej współpracy między Porsche Centrum Poznań należącym do grupy Porsche Inter Auto, a Fundacją Nową Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Partnerstwo pozwala na korzystanie z zasobów i środowiska Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Karolina Rychter
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Piękno na co dzień
Proszę czekać..
Zamknij