Narodowa Galeria Sztuki, organizator Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji, przygotowała serię spotkań z ekspertami z całego świata, którzy podejmą temat tegorocznej edycji wydarzenia – „Jak będziemy żyli razem?”. Wydarzenie „Trouble In Paradise” odbędzie się w dniach 21 i 27-29 maja, pierwotnej dacie rozpoczęcia Biennale, które zostało przesunięte na przyszły rok.
„Potrzebujemy nowej umowy przestrzennej. W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności społecznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy żyć razem w poczuciu swobody i wzajemnej życzliwości: razem jako istoty ludzkie, które pomimo rosnącej indywidualizacji pragną łączności ze sobą i innymi gatunkami w świecie cyfrowym i realnym; razem jako nowe gospodarstwa domowe, poszukujące bardziej zróżnicowanych i godnych miejsc zamieszkania; razem jako nowe społeczności, które domagają się równości, integracji i tożsamości przestrzennej […] i razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów, które wymagają globalnych działań, abyśmy w ogóle mogli żyć dalej” – napisał Hashima Sarkisa, kurator generalny 17. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.
Kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie sztuki miała rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, ale z powodu pandemii otwarcie wystawy zostało przeniesione na przyszły rok. Aby zapełnić tę lukę Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, organizator Pawilonu Polskiego, przygotowała specjalne wydarzenie poświęcone architekturze, jej relacjom z przestrzeniami wiejskimi oraz ich przyszłości. „Trouble In Paradise”, będący zarazem tytułem polskiej wystawy, to cykl wirtualnych spotkań z udziałem międzynarodowych ekspertów, którzy podejmą temat tegorocznej edycji biennale – „Jak będziemy żyli razem?”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21 i 27-29 maja na facebookowym profilu Zachęty. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Cykl „Trouble in Paradise” zainicjuje spotkanie z kolektywem PROLOG +1, odpowiedzialnym za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim. Kuratorzy wystawy, Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak oraz Hanna Wróblewska, komisarz Pawilonu Polskiego, i Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu porozmawiają o relacjach między wsią a architekturą, a także zastanowią się, czy paradoksalnie wieś nie jest przyszłością naszego zurbanizowanego świata. Spotkanie odbędzie się 21 maja, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji wystawy.
Niespełna tydzień później, 27 maja, organizatorzy zapraszają na spotkanie „Czemu służą wystawy architektoniczne? Rozwój architektury a myśl krytyczna”. O znaczeniu światowych ekspozycji i przyszłości architektury po pandemii opowiedzą, m.in. David Basulto, redaktor naczelny i założyciel ArchDaily, jednej z najważniejszych platform architektonicznych na świecie, Ole Bouman, kurator, publicysta i Dyrektor Design Society Shenzhen, oraz Juulia Kauste, historyczka, kuratorka architektury i wieloletnia dyrektorka Arkkitehtuurimuseo / Museum of Finnish Architecture, a obecnie niezależna ekspertka.
Następnego dnia, 28 maja, odbędzie się spotkanie podejmujące temat przyszłości wsi wobec postępujących zmian klimatycznych. W panelu „Wieś w czasie katastrofy klimatu. Produkcja żywności, łańcuchy dostaw, rola państwa, relacja z ziemią, wieś jako miejsce zamieszkania” wezmą udział dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, oraz Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim oraz inicjator projektu Paczka od rolnika.
Wieńczący cykl panel, „Wieszczanie, czyli o nowych mieszkańcach wsi”, poświęcony będzie nie zawsze prostym relacjom miasta i wsi oraz przemianom obu tych obszarów. Uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na takie pytania, czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś, a także w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość. Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość? Odpowiedzi na te pytania spróbują znaleźć, m.in. Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy docenionej przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza pracy „Wieśland”, dr Ruta Śpiewak z Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni i artystka.
To nie jedyne atrakcje organizowane przez Zachętę w sieci. W ramach programu #ZachętaOnline na stronie Narodowej Galeriii Sztuki znaleźć można trójwymiarowe wystawy, transmisje w kuratorskich oprowadzań, wydarzenia specjalne oraz warsztaty dla dzieci. Z kolei na instagramowym profilu instytucji można oglądać performatywną wystawę „Scrolling The System”, tworzoną przez polskich artystów i artystki w czasie kwarantanny.
Więcej informacji dotyczących cyklu „Trouble in Paradise” można znaleźć pod linkiem.
Więcej o wystawie w Pawilonie Polskim: www.labiennale.art.pl
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.