Znaleziono 0 artykułów
19.05.2020

Trouble in Paradise w Zachęcie: Przyszłość architektury

(Fot. Materiały prasowe, dzięki uprzejmości Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki)

Narodowa Galeria Sztuki, organizator Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji, przygotowała serię spotkań z ekspertami z całego świata, którzy podejmą temat tegorocznej edycji wydarzenia – „Jak będziemy żyli razem?”. Wydarzenie „Trouble In Paradise” odbędzie się w dniach 21 i 27-29 maja, pierwotnej dacie rozpoczęcia Biennale, które zostało przesunięte na przyszły rok.

„Potrzebujemy nowej umowy przestrzennej. W obliczu pogłębiających się podziałów politycznych i rosnących nierówności społecznych wzywamy architektów do wyobrażenia sobie przestrzeni, w których możemy żyć razem w poczuciu swobody i wzajemnej życzliwości: razem jako istoty ludzkie, które pomimo rosnącej indywidualizacji pragną łączności ze sobą i innymi gatunkami w świecie cyfrowym i realnym; razem jako nowe gospodarstwa domowe, poszukujące bardziej zróżnicowanych i godnych miejsc zamieszkania; razem jako nowe społeczności, które domagają się równości, integracji i tożsamości przestrzennej […] i razem jako planeta stojąca w obliczu kryzysów, które wymagają globalnych działań, abyśmy w ogóle mogli żyć dalej” – napisał Hashima Sarkisa, kurator generalny 17. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.

Dom, Terytorium, Osada. Część analityczna wystawy Trouble in Paradise, Pawilon Polski na Biennale Architettura 2020 (Fot. Michał Sierakowski) 

Kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie sztuki miała rozpocząć się już w przyszłym tygodniu, ale z powodu pandemii otwarcie wystawy zostało przeniesione na przyszły rok. Aby zapełnić tę lukę Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, organizator Pawilonu Polskiego, przygotowała specjalne wydarzenie poświęcone architekturze, jej relacjom z przestrzeniami wiejskimi oraz ich przyszłości. „Trouble In Paradise”, będący zarazem tytułem polskiej wystawy, to cykl wirtualnych spotkań z udziałem międzynarodowych ekspertów, którzy podejmą temat tegorocznej edycji biennale – „Jak będziemy żyli razem?”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21 i 27-29 maja na facebookowym profilu Zachęty. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

Cykl „Trouble in Paradise” zainicjuje spotkanie z kolektywem PROLOG +1, odpowiedzialnym za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim. Kuratorzy wystawy, Mirabela Jurczenko, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Bartłomiej Poteralski, Rafał Śliwa i Robert Witczak oraz Hanna Wróblewska, komisarz Pawilonu Polskiego, i Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu porozmawiają o relacjach między wsią a architekturą, a także zastanowią się, czy paradoksalnie wieś nie jest przyszłością naszego zurbanizowanego świata. Spotkanie odbędzie się 21 maja, w dniu pierwotnie planowanej inauguracji wystawy.

Niespełna tydzień później, 27 maja, organizatorzy zapraszają na spotkanie „Czemu służą wystawy architektoniczne? Rozwój architektury a myśl krytyczna”. O znaczeniu światowych ekspozycji i przyszłości architektury po pandemii opowiedzą, m.in. David Basulto, redaktor naczelny i założyciel ArchDaily, jednej z najważniejszych platform architektonicznych na świecie, Ole Bouman, kurator, publicysta i Dyrektor Design Society Shenzhen, oraz Juulia Kauste, historyczka, kuratorka architektury i wieloletnia dyrektorka Arkkitehtuurimuseo / Museum of Finnish Architecture, a obecnie niezależna ekspertka.

PROLOG +1, autorzy wystawy Trouble in Paradise w Pawilonie Polskim na Biennale Architettura 2020. Od lewej: Rafał Śliwa, Robert Witczak, Bartosz Kowal, Wojciech Mazan, Mirabela Jurczenko, Bartłomiej Poteralski, 2020 (Fot. Paweł Starzec)

Następnego dnia, 28 maja, odbędzie się spotkanie podejmujące temat przyszłości wsi wobec postępujących zmian klimatycznych. W panelu „Wieś w czasie katastrofy klimatu. Produkcja żywności, łańcuchy dostaw, rola państwa, relacja z ziemią, wieś jako miejsce zamieszkania” wezmą udział dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, oraz Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim oraz inicjator projektu Paczka od rolnika.

Wieńczący cykl panel, „Wieszczanie, czyli o nowych mieszkańcach wsi”, poświęcony będzie nie zawsze prostym relacjom miasta i wsi oraz przemianom obu tych obszarów. Uczestnicy dyskusji spróbują odpowiedzieć na takie pytania, czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś, a także w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość. Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość? Odpowiedzi na te pytania spróbują znaleźć, m.in. Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy docenionej przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza pracy „Wieśland”, dr Ruta Śpiewak z Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni i artystka.

To nie jedyne atrakcje organizowane przez Zachętę w sieci. W ramach programu #ZachętaOnline na stronie Narodowej Galeriii Sztuki znaleźć można trójwymiarowe wystawy, transmisje w kuratorskich oprowadzań, wydarzenia specjalne oraz warsztaty dla dzieci. Z kolei na instagramowym profilu instytucji można oglądać performatywną wystawę „Scrolling The System”, tworzoną przez polskich artystów i artystki w czasie kwarantanny.

Więcej informacji dotyczących cyklu „Trouble in Paradise” można znaleźć pod linkiem.

Więcej o wystawie w Pawilonie Polskim: www.labiennale.art.pl

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Trouble in Paradise w Zachęcie: Przyszłość architektury
Proszę czekać..
Zamknij