Z wizytą u trychologa. Co czeka nas w 2024 roku?
Gęste, błyszczące włosy zawsze będą w modzie, niezależnie od zmieniających się trendów. Kondycja włosów to sygnał o tym, co działo się w organizmie przez ostatnie miesiące oraz w jaki sposób dba się o włosy na co dzień. Dziś ogromnym wsparciem dla pielęgnacji włosów są trycholodzy i przeprowadzane przez nich badania i zabiegi. Sprawdzamy, o których z nich będzie głośno w 2024 roku.
Trychologia to nauka, która poświęcona jest schorzeniom włosów i skóry głowy. Jest ona zwykle praktykowana przez lekarzy dermatologów lub specjalistów trychologów, którzy zajmują się wyłącznie skórą głowy (skalpem) i włosami. Do gabinetu trychologicznego przychodzi się w sytuacjach kryzysowych, kiedy zaobserwuje się słabszą gęstość, przerzedzenie włosów lub symptomy, takie jak ból skóry głowy, uporczywy łupież, wypryski czy swędzenie skalpu. W każdej z tych sytuacji, im wcześniej zgłosi się do specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo szybszego rozwiązania problemu i przeprowadzenia skutecznego procesu leczenia. Szybkość reakcji na niepokojące objawy jest kluczowa, ponieważ podobnie jak w przypadku wielu dolegliwości skórnych, te związane z włosami i skalpem zwykle wymagają tygodni, a nawet miesięcy odpowiedniej kuracji, aby przynieść oczekiwane rezultaty.
Niezwykle istotne jest to, żeby mieć świadomość, że na słabszą kondycję włosów ma wpływ wiele czynników. Od takich, jak ogólny stan organizmu, przebyte infekcje, styl życia (palenie papierosów, niezbilansowana dieta, stres, niewysypianie się), po codzienną pielęgnację i stylizację. Dlatego powrót do posiadania pięknych włosów jest procesem. Jakie są najważniejsze jego elementy, a także jakie tendencje w trychologii będą w 2024 r. najsilniejsze, opowiada Anna Kuznetsova, CEO klinik Hairmitage.
Personalizacja zabiegów
Indywidualne podejście do osoby, która pojawia się w gabinecie trychologicznym, to podstawa. Czym innym jest problem z łupieżem u młodej, dojrzewającej dziewczyny, a inne podłoże i konsekwencje może mieć łuszczący się naskórek na skórze głowy u mężczyzny po 50. roku życia. Nie ma więc jednego „cudownego eliksiru”. Na szczęście paleta dostępnych dzisiaj rozwiązań jest bardzo szeroka, a kuracja może być zindywidualizowana. Dlatego każda pierwsza wizyta u trychologa rozpoczyna się od dokładnej konsultacji dotyczącej stylu życia, stanu zdrowia i kondycji organizmu pacjenta. Podczas rozmowy specjalista zadaje mnóstwo pytań, na bazie których może stworzyć obraz problemu, ale również dowiedzieć się, jak wygląda codzienna rutyna danej osoby.
– Pacjenci oczekują coraz bardziej spersonalizowanego podejścia do zabiegów, a dostępne na rynku preparaty i technologie oferują możliwość precyzyjnego dostosowania parametrów kuracji do indywidualnych potrzeb. To bardzo ułatwia dobranie odpowiedniej terapii gabinetowej oraz tej do samodzielnego przeprowadzenia w domu – mówi Anna Kuznetsova.
Po konsultacji trycholog przeprowadza badanie tzw. trychoskopem, czyli urządzeniem z kamerą, która powiększa obraz skóry głowy. Dzięki zastosowaniu trychoskopii można zobaczyć obraz naczyń krwionośnych w skórze głowy. Ich kształt i wygląd mogą być kluczem do rozpoznania wielu chorób. Trychoskopia pozwala też ocenić stan mieszków włosowych oraz przebarwienia okołomieszkowe, które również są symptomami różnych schorzeń. Dzięki badaniu można zidentyfikować szereg problemów ze skórą głowy. Specjalista może dodatkowo zalecić wiele badań do wykonania w laboratorium, np. morfologię krwi czy biopsję. Jeśli problemem jest wypadanie włosów, znajomość czynników zewnętrznych i rutyny danej osoby to czasem za mało, żeby rozpoznać i potwierdzić schorzenie oraz zastosować odpowiednie leczenie.
Mniej inwazyjne procedury
Zgodnie ze wschodnią pochwałą umiaru i minimalizmu coraz częściej świat Zachodu przekonuje się, że mniej znaczy lepiej. Również dla kondycji skóry i włosów. Zarówno w trychologii, jak i medycynie estetycznej.
– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest uzyskanie efektu bez konieczności długotrwałego okresu rekonwalescencji, co stanowi istotną zaletę dla pacjentów poszukujących efektywnych i łagodnych rozwiązań dermatologicznych. Pacjenci coraz częściej preferują zabiegi nieinwazyjne lub minimalnie inwazyjne – mówi trycholog.
Dziś największym dobrem luksusowym jest czas. Dlatego pragnąc poprawić wygląd, mało kto decyduje się na zabiegi związane z długim gojeniem i widocznymi na skórze czy skórze głowy śladami pozabiegowymi. Stymulacja, regeneracja i mobilizacja tkanek do odbudowy lepiej wpisują się w aktualne tendencje i wybory pacjentów. Oprócz zabiegów przeprowadzanych w klinikach każdy pacjent trychologiczny może dostać zalecenia w zakresie kuracji domowej, na przykład opartej na dedykowanych wcierkach czy lotionach połączonych z dopasowaną do potrzeb i niedoborów suplementacją.
Wielofunkcyjność urządzeń
Nowoczesna pielęgnacja skóry głowy i włosów korzysta z wiedzy naukowej, natury, która jest cennym źródłem esencji i leczniczych ekstraktów, ale także z najnowszych technologii. Urządzenia emitujące energię świetlną mogą być alternatywą dla niektórych zabiegów iniekcyjnych. Coraz częściej trycholodzy korzystają z technologii, żeby poprawić parametry skóry głowy, stymulować ukrwienie i dotlenienie mieszków włosowych, co wpływa nie tylko na poprawę gęstości włosów, lecz również na ich ogólną jakość.
– Trendem jest proponowanie pacjentom kuracji łączonych (np. technologia i pielęgnacja, technologia i suplementacja, technologia połączona z pielęgnacją i farmakoterapią, i tak dalej), które pomagają rozwiązywać wiele różnych problemów skórnych. Przykładowo, technologię laserową łączoną z innymi protokołami terapeutycznymi można stosować do stymulacji wzrostu włosów, wspomagania ich regeneracji, zagęszczenia i wzmacniania struktury czy redukcji łojotoku – mówi Anna Kuznetsova.
Aby korzystać z takich nowoczesnych metod, niezbędna jest wiedza związana z ich odpowiednim zastosowaniem. Dlatego podobnie jak lekarze dermatolodzy, trycholodzy trzymają rękę na pulsie i uczestniczą w szkoleniach, które przenoszą temat kondycji włosów i skóry głowy na nowy poziom.
– Aktualnie urządzenia coraz częściej integrują różnorodne technologie, takie jak radiofrekwencja mikroigłowa, światło LED czy technologia IPL. Trendem jest łączenie różnych metod, aby uzyskać kompleksowe efekty w jednym zabiegu – mówi trycholog. I dodaje: – Te trendy świadczą o dynamicznym rozwoju szeroko rozumianej medycyny estetycznej, w której nowe technologie i indywidualne, ale holistyczne podejście do pacjenta odgrywają kluczową rolę. Oczekuje się, że dalsze postępy w rozwoju technologii przyniosą jeszcze bardziej zaawansowane i spersonalizowane rozwiązania.
Holistyczna pielęgnacja
Zdrowe włosy wyrastają ze zdrowej skóry głowy. To zdanie najlepiej oddaje filozofię trychologii. A na zdrową skórę głowy ma wpływ wiele różnych opisywanych wcześniej czynników. Jednym z najczęściej występujących problemów są przewlekłe stany zapalne skóry głowy, które należy leczyć. Na niektóre czynniki, jak np. na stres, zwykle nie ma się wpływu. Natomiast nad rutyną warto popracować. Często za osłabienie kondycji włosów odpowiedzialna jest źle dobrana do skóry głowy pielęgnacja, nieumiejętne oczyszczanie powierzchni skalpu czy zbyt częste poddawanie włosów zabiegom z zastosowaniem substancji chemicznych. Czasem powodem problemu może być suchość skóry lub jej nadmierne przetłuszczanie się. Nie bez znaczenia są też czynniki mechaniczne, takie jak szarpanie włosów podczas ich czesania czy wiązanie włosów ciasno gumką, co wpływa na pogorszenie struktury włosów a nawet w skrajnych przypadkach może doprowadzić do nieodwracalnego łysienia.
Dlatego trycholog edukuje, jak zmienić dotychczasowe nawyki, poprawić rytuał pielęgnacyjny, i na które z powtarzających się czynności zwrócić szczególną uwagę. Kondycja włosów nie świadczy o stanie organizmu dziś, tylko sprzed dwóch-trzech miesięcy, czego przykładem jest nadmierne wypadanie włosów po przebytych infekcjach czy operacjach wykonywanych przy znieczuleniu ogólnym. Holistyczne obserwacje i globalne zmiany w pielęgnacji i stylu życia przekładają się na poprawę stanu skalpu i witalności włosów. Pomocne są oczywiście specjalistyczne zabiegi. Przez ostatnie lata holistyczne podejście zarówno do tematu zdrowia, kondycji skóry, jak i włosów staje się jedną z najmocniejszych tendencji. A w 2024 r. będzie wiodącym trendem. Łącząc zabiegi, styl życia, suplementację z przemyślaną pielęgnacją można osiągnąć sukces i cieszyć się lśniącymi włosami pełnymi objętości.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.