Znaleziono 0 artykułów
12.04.2019

Układ nawilżający

12.04.2019
Fot. Natalia Erdman

Dermatolodzy twierdzą, że utrata nawilżenia martwi kobiety o wiele bardziej niż zmarszczki albo trądzik. Aż 60 procent kobiet deklaruje, że dba o nawilżenie skóry, używając stosownych kosmetyków, wciąż poszukują skuteczniejszych. Pytamy biotechnologa, kosmetologa, specjalistę do spraw receptur kosmetyków naturalnych Katarzynę Czaplę o to, jak poprawić nawilżenie skóry.

Jakich kosmetyków powinnam używać, jeśli chcę, by moja twarz była lepiej nawilżona?

Nawilżenie skóry można poprawić, stosując kosmetyki emulsyjne, na 
przykład kremy, które zawierają emolienty oraz humektanty. Emolienty, 
których funkcje mogą pełnić oleje, hamują utratę wody z naskórka, a 
humektanty, do których należy kwas hialuronowy, wiążą w nim wodę. Warto też starać się zachować równowagę skóry i brać pod uwagę jej potrzeby. Przykładowo, jeśli odczujemy nasilającą się suchość, a do codziennej pielęgnacji stosujemy przeważnie oleje roślinne, wtedy powrót do używania kremów wydaje się konieczny. Krem dzięki zawartości emolientów i substancji wiążących wodę poprawia nawilżenie.

Czy kosmetyki służące do zwilżania skóry, popularnie zwane mgłami, mogą wpłynąć negatywnie na skórę? Czy można ich używać bez ograniczeń?

Naturalne nie znaczy nieuczulające, zatem aplikacja wybranego produktu, na przykład hydrolatu, który często pełni taką funkcję, nie gwarantuje, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Ostrożna aplikacja na niewielkiej powierzchni skóry, a następnie obserwacja reakcji skóry może pomóc w doborze odpowiedniego kosmetyku.

Czy to prawda, że oleje mogą wysuszać?

Długotrwałe stosowanie olejów roślinnych jako samodzielnych produktów w pielęgnacji może wpłynąć na uszkodzenie bariery naskórkowej, ponieważ naturalnie występujące w skórze lipidy, takie jak ceramidy czy sterole, rozpuszczają się w nich i z biegiem czasu będą wymywane z warstwy rogowej naskórka. W efekcie skóra staje się sucha. Nie bez znaczenia jest czas stosowania olejów i przede wszystkim rodzaj i ilość zawartych w nim składników takich jak triglicerydy kwasów tłuszczowych, jak również zawartość oraz charakter frakcji niezmydlalnej (do której należą np. skwalen, karotenoidy, witamina E), rodzaj skóry czy inne niewymienione wyżej czynniki. Przykładem jest tłoczona na zimno oliwa z oliwek, która dzięki zawartości frakcji ze skwalenem wpływa korzystniej na skórę, niż gdyby zastosować tylko wyizolowaną z niej część (frakcję) bogatą w kwas oleinowy.

Jak właściwie dobrać pielęgnację?

Korzystny wpływ olejów na skórę potwierdzono w wielu źródłach 
naukowych. Wprowadzanie ich do pielęgnacji powinno być jednak powiązane z obserwacją reakcji skóry i jednocześnie należy ich używać z produktami emulsyjnymi, takimi jak krem czy serum. Dopiero taki duet: emolienty plus humektanty wspomaga utrzymanie w skórze równowagi hydrolipidowej i zapewnia jej odpowiednie nawilżenie.

 

Fot. Natalia Erdman

Deszcz kosmetyków

Pielęgnacja nawilżająca powinna dostarczyć skórze nie tylko wodę, ale także lipidy, które odbudują barierę skórno-naskórkową i przywrócą optymalny poziom nawilżenia.

Serum olejowe, Creamy( Fot. materiały prasowe)

Pachnące jaśminem serum olejowe do skóry wrażliwej Sensitive Perilla marki Creamy, 149 zł za 30 g.

Maseczka nawilżająca Thirtymud, GlamGlow (Fot. materiały prasowe)

Maska nawilżająca Thirstymud Glamglow do cery normalnej  tworzy warstwę, która właściwie nie wysycha. Świetna do nakładania również punktowo w miejscach przesuszonych, 229 zł/50 ml, ale jest też wersja travel 69 zł/15 ml. Dostępna w sklepach Douglas i Sephora.

Maseczka na kontur oka, Sisley (Fot. materiały prasowe)

Odrobinę tej maseczki używam czasem zamiast kremu, poprawia wygląd cienkiej skóry pod oczami i zmniejsza opuchnięcia, Eye Contour Mask Sisley, 499 zł/30 ml.

Genaissance de La Mer (Fot. materiały prasowe)

Krem pod oczy z mikroskopijnym masażerem ukrytym w wieczku, rzeczywiście zmniejsza opuchnięcia. Genassaince de La Mer 1529 zł/15 ml.

Krem pod oczy, Susanne Kaufmann (Fot. materiały prasowe)

Wyjątkowo bogaty roślinny krem pod oczy Susanne Kauman z linii T. Rzadko można znaleźć krem o tak bogatej konsystencji, kremy pod oczy przeważnie są lekkie, 252 zł/15 ml.

Balsam nawilżająca, Indeed Labs / Fot. materiały prasowe

Intensywnie nawilżające serum Hydraluron Lotion Indeed zawiera niskocząsteczkowy kwas hialuronowy i czerwone algi morskie, 99 zł/30 ml.

Serum nawilżające Mineral 89, Vichy (Fot. materiały prasowe)

Serum nawilżające Mineral 89 Vichy jest na rynku od kilku miesięcy, a już jest kosmetykiem kultowym. Skuteczność zawdzięcza pierwiastkom i minerałom z wody termalnej dostarczanym skórze w skoncentrowanej formie, 77,90 zł/50 ml.

Nawilżająca maska w płachcie, Givenchy / Fot. materiały prasowe

Ekspresowe maski w płachcie pakowane jak wilgotne chusteczki, idealne do używania w podróży samolotem, 243 zł/14 sztuk, 120 ml.

Woda komórkowa, Institut Esthederm (Fot. materiały prasowe)

Woda komórkowa o składzie zbliżonym do tej wypełniającej komórki ludzkiego ciała, Cellular Water Watery Essence, 126 zł/125 ml.

Serum nawilżające, Verso (Fot. materiały prasowe)

Nawilżające serum z ekstraktem z jęczmienia i olejów pozyskiwanych na północy Finlandii, Verso Hydrating Serum, 383 zł/30 ml

Krem, Alex Carro (Fot. materiały prasowe)

Krem pochodzącej z Barcelony marki Alex Carro z olejem ze słodkich winogron i ekstraktem z krokusa, 299 zł/30 ml.

Hydrolat lipowy, Ministwerstwo Dobrego Mydła (Fot. materiały prasowe)

Mgiełka z kwiatu lipy do spryskiwania twarzy pod krem albo serum. Hydrolat Lipowy Ministerstwo Dobrego Mydła, 26 zł/50 ml.

Serum nawilżające, Avene (Fot. materiały prasowe)

Skoncentrowana woda termalna Avene w postaci serum poprawiającego nawilżenie, 88,30 zł/30 ml.

Odżywczy lekki krem, Nivea Care (Fot. materiały prasowe)

Odżywczy lekki krem do twarzy z hydrowoskami, które rozpuszczają się w kontakcie ze skórą i błyskawicznie wchłaniają, Nivea Care 3w1 13,99 zł/100 ml.

Maseczka w proszku, Chic Chiq (Fot. materiały prasowe)

Maseczka peel-off w proszku z różami i olejkiem Jojoba. Wystarcza na 8–10 aplikacji. Chic Chiq, 80,99 zł/100 ml.

Kuracja przeciwzmarszczkowa, Basic Lab (Fot. materiały prasowe)

Kombinacja witaminy C, kwasu ferulowego i witaminy E w postaci olejkowego serum, Kuracja przeciwzmarszczkowa Esteticus Basiclab Dermocosmetics, 70 zł/30 ml.

Zdjęcia: Natalia Erdman

Koncepcja: Katarzyna Straszewicz

Włosy: Tymoteusz Pięta/HAIRMATE

Makijaż: Marcin Kulak

Modelka: Siri/dk models,

Asystent fotografa: Tomek Dębski

 

Katarzyna Straszewicz
  1. Uroda
  2. Trendy
  3. Układ nawilżający
Proszę czekać..
Zamknij