Światowa platforma pośrednicząca w wynajmie mieszkań przygotowała ranking miast sprzyjających wegetarianom. – Mamy nadzieję, że indeks pomoże wybrać zagraniczną destynację dostosowaną do potrzeb osób poszukujących najlepszych miejsc z kuchnią roślinną – mówi Omer Kucukdere, założyciel i dyrektor generalny Nestpick.
Wraz ze wzrostem świadomości na temat warunków życia i cierpienia zwierząt hodowlanych, coraz większa część społeczeństwa rezygnuje ze spożywania mięsa. Według raportu „Wegetarianie i mięsożercy pod lupą!”, przygotowanego na podstawie ankiet internetowych, w Polsce to już 20,9 proc. osób. Na fali tej tendencji, platforma internetowa Nestpick sporządziła „Vegetarian Cities Index”, czyli ranking miast przyjaznych wegetarianom.
W pierwszym etapie badań wyłoniono 75 najpopularniejszych kierunków na świecie i tych cieszących się pozytywną opinią wśród osób eliminujących z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Następnie każde z miast przeanalizowano pod kątem czynników poprawiających komfort osób niejedzących mięsa: koszty warzyw, cenniki i dostępność restauracji wegetariańskich oraz lokali mających w ofercie dania roślinne. Ich ilość przełożono na procenty w odniesieniu do lokali wyłącznie z potrawami mięsnymi. Ostatnim elementem przesądzającym o wyniku była częstotliwość organizacji festiwali wegetariańskich.
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Londyn, uzyskując sto punktów. Zaraz za nim znalazły się dwa niemieckie miasta – Berlin (98,79) i Monachium (97,16). W pierwszej dziesiątce uplasowały się jeszcze: Wiedeń (97,00), Glasgow (96,84), Zurych (96,80), Palma (96,75), Los Angeles (96,60), Bristol (96,40) oraz San Francisco (96,21). Za najbardziej wegetariańskie miasto uwielbianej włoskiej kuchni uznano Turyn (27 miejsce), a w przypadku smaków Azji – Chiang Mai w Tajlandii (36 miejsce). Wyróżniono także Warszawę, która uplasowała się na 38. pozycji. – Coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa. Aby przyciągnąć młode talenty, zwłaszcza milenialsów i pokolenie Z miasta muszą zaspokoić te potrzeby, oferując różnorodne dania – podsumowuje Omer Kucukdere, założyciel i dyrektor generalny Nestpick.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.