Znaleziono 0 artykułów
09.06.2020

#BlackLivesMatter: Fotografowie dokumentujący protesty w USA

09.06.2020
30 maja 2020 r. Protesty Black Lives Matter w Los Angeles (Fot. Stephanie Mei-Ling)

Od śmierci George’a Floyda dziesiątki tysięcy protestujących na całym świecie wyszło na ulice, by domagać się sprawiedliwości dla Afroamerykanina i zakończenia systemowego rasizmu. Rozmawiamy z fotografami, którzy uczestniczą w demonstracjach.

Od kilku tygodni dziesiątki tysięcy protestujących wyszło na ulice, by domagać się sprawiedliwości dla George’a Floyda, 46-letniego Afroamerykanina zamordowanego 25 maja w Minneapolis. Biały policjant Derek Chauvin klęczał na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund.

Tłumy demonstrantów zebrały się w wielu miastach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, we Francji, Włoszech i w Niemczech. W USA protestujący złamali zakazy zgromadzeń, by wyrazić swój sprzeciw wobec policyjnej brutalności i systemowego rasizmu. Na niesionych transparentach można było przeczytać takie hasła, jak „Zakończmy mordowanie czarnych ludzi” i „Nie mogę oddychać” – ostatnie słowa wypowiedziane przez Floyda przed śmiercią. Maszerujący skandowali również imiona innych czarnych ofiar policji, które straciły życie na przestrzeni ostatnich lat, w tym m.in. Ahmauda Arbery’ego, Breonnę Taylor, Erika Garnera i Trayvona Martina.

Choć znakomita większość protestów miała charakter pokojowy, niektóre marsze przerodziły się w zamieszki i starcia z policją, która posłała w kierunku strajkujących gaz łzawiący, gaz pieprzowy i gumowe kule. Rozmawiamy z 10 czarnymi fotoreporterami dokumentującymi bieżące wydarzenia w USA.

1. Dee Dwyer, Waszyngton, DC

Podpis

„Dokumentując protesty, można wyczuć, że wszyscy mają dość traktowania czarnych ludzi, jak gdyby wcale nie byli ludźmi. To niezwykły moment solidarności. Dla mnie, czarnej kobiety, fotografowanie tych wydarzeń było trudnym doświadczeniem, ale wiedziałam, że muszę tam być. Każdy ma teraz swoją rolę do odegrania – moją jest dokumentowanie tego, co się dzieje i pokazywanie prawdy”.

2. Stephanie Mei-Ling, Los Angeles

30 maja 2020 r. Protesty Black Lives Matter w Los Angeles (Fot. Stephanie Mei-Ling)

„Na przestrzeni historii czarne kobiety wielokrotnie odgrywały kluczową rolę w protestach i ruchach społecznych, ponieważ rasizm i brutalność policji dotyka nas bezpośrednio. Tracimy naszych ojców, braci, mężów i synów, a często również własne życie. To zdjęcie zostało zrobione podczas protestu Black Lives Matter w Los Angeles. Samo BLM zostało zapoczątkowane przez trzy czarne kobiety – Patrisse Cullors, Alicię Garzę i Opal Tometi”.

3. Lynsey Weatherspoon, Atlanta, Georgia

29 maja 2020 r. Protesty w Atlancie, Georgia (Fot. Lynsey Weatherspoon)

„Idąc ramię w ramię z innymi, można było poczuć niezwykłą solidarność ze wszystkimi protestującymi, choć czuliśmy też ogromną złość z powodu tych nieuzasadnionych zbrodni popełnianych przez policję w całym kraju. Siła, którą wszyscy czuli, była niewyobrażalna, jednak naszym nadrzędnym celem był pokojowy przemarsz. Śmierć George’a Floyda, a także Breonny Taylor, Tony’ego McDade’a i Ahmauda Arbery’ego były ostatnimi kroplami, które przelały szalę goryczy związanej z pandemią i innymi wydarzeniami, które uderzyły w moją społeczność nieproporcjonalnie bardziej. Ostatnie wydarzenia dały nam wiele nadziei, a innym być może uświadomiły walkę, którą czarni ludzie toczą praktycznie każdego dnia, walcząc dosłownie o własne życie”.

4. Mark Clennon, Nowy Jork

30 maja 2020 r. Ria Foye zostaje aresztowana podczas pokojowego protestu na Times Square w Nowym Jorku. (Fot. Mark Clennon)

„Te protesty były inne od wszystkich, w których uczestniczyłem. Ból i złość protestujących były wypisane na ich twarzach i promieniowały na otoczenie pomimo masek”.

5. James Barnes, Nowy Jork

31 maja 2020 r. Mężczyzna maszeruje o kulach podczas protestów w Nowym Jorku (Fot. James Barnes)

„W życiu przychodzą takie momenty, że musimy opowiedzieć się po którejś ze stron i trzymać się swojej decyzji. Ten wybór nigdy nie jest łatwy i prosty, podobnie jak prawda i sprawiedliwość. Ale to właśnie prawda i sprawiedliwość są wartościami, o które zawsze warto walczyć. Podczas protestów wielkie wrażenie zrobił na mnie widok osoby maszerującej o kulach. To dowód na to, że w takim momencie nie ma wymówek i trzeba tu być. Być częścią tych wydarzeń”.

6. Vanessa Charlot, St Louis, Missouri

29 maja 2020​ r. Protestujący w St Louis, Missouri (Fot. Vanessa Charlot)

„W swoich pracach staram się pokazywać życie czarnej społeczności, które podważają status quo, łamią krzywdzące stereotypy i ukazują przemoc oraz niesprawiedliwości, z którymi musimy się mierzyć. Jednocześnie chcę pokazać piękno i wyjątkowość naszych doświadczeń. Jak bycie częścią tego historycznego momentu. To dla mnie, czarnej kobiety i fotografki, niezwykłe doświadczenie i nie wyobrażam sobie być gdziekolwiek indziej”.

7. Kay Hickman, Nowy Jork

30 maja 2020 r. Matka z synem podczas protestów na Brooklynie, Nowy Jork (Fot. Kay Hickman)

„Wszystkie protesty, w których brałem udział, miały charakter pokojowy. Uczestniczyli w nich ludzie wszystkich ras, a ich wspólnym celem jest sprawiedliwość dla George’a Floyda. To wyjątkowy akt ludzkiej solidarności”.

8. Anthony B Geathers, Nowy Jork

30 maja 2020 r. Młody mężczyzna unosi zaciśniętą pięść w geście solidarności z protestującymi w Nowym Jorku (Fot. Anthony B Geathers)

„Śmierć George’a Floyda była ostatnią kroplą, która przelała kilkusetletnią czarę goryczy. Czarni ludzie mają dość. Od Minneapolis, Nowego Jorku, Los Angeles po Atlantę protestujący wyszli na ulicę, by domagać się zmian. Przyszedł czas na otwarty dialog o systemowym rasizmie i białej supremacji w tym kraju, a także pociągnięciu winnych do odpowiedzialności”.

9. Tony Mobley, Baltimore, Maryland

2 czerwca 2020 r., Baltimore, Maryland (Fot. Tony Mobley)

„Moją rolą podczas protestów jest dokumentowanie i wspieranie w walce moich czarnych braci i sióstr, którzy od 400 lat domagają się sprawiedliwości i równego traktowania. Aparat jest moim megafonem, bo pozwala mi nagłaśniać bieżące wydarzenia i postulaty protestujących, którzy mówią: dość. Zmiana, której się domagają, była zbyt długo odkładana w czasie”.

10. Alexis Hunley, Los Angeles

30 maja 2020 r. Pokojowy protestant w bluzie z napisem „Jestem uzbrojony tylko w miłość”, Los Angeles (Fot. Alexis Hunley)

„Dotarłam do domu o 19:57, dokładnie trzy minuty przed godziną policyjną. Gdy w końcu usiadłam, zaczęłam się trząść, nie mogłam się opanować. Obraz przemocy i agresji wobec protestujących ze strony policji w Fairfax zostanie ze mną na zawsze. Wszystko widać na nagraniach – gaz łzawiący, gumowe kule, bici demonstranci i masowe aresztowania. I choć ciężar tych doświadczeń jest przytłaczający, to szacunek i podziw dla wszystkich protestujących i organizatorów nie pozwala mi się poddać”.

Vogue International
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. #BlackLivesMatter: Fotografowie dokumentujący protesty w USA
Proszę czekać..
Zamknij