Znaleziono 0 artykułów
09.06.2020

#BlackLivesMatter: Posłuchaj głosu aktywistów

09.06.2020
(Fot. Jason Armond / Los Angeles Times via Getty Images)

Nie udawaj, że nic się nie dzieje. Najwyższy czas, żeby uczyć się o niesprawiedliwości, która dotyka osoby czarnoskóre na całym świecie. Jak okazać wsparcie? Jak być solidarnym? W jaki sposób szerzyć świadomość na temat niesprawiedliwości? Oto osobowości, których głos poprowadzi nas ku oświeceniu.

Tamika D. Mallory (@tamikadmallory): Współzałożycielka Women’s March

Urodzona w Harlemie działaczka doskonale podsumowała sytuację, wygłaszając swoje przejmujące przemówienie na wiecu w Minneapolis.

– Nie możemy patrzeć na protesty jak na odosobniony przypadek. Budynki płoną nie tylko dla naszego brata George’a Floyda. One płoną, bo ludzie tu w Minnesocie mówią do ludzi w Nowym Jorku, Kalifornii, Memphis, ludzi w całym kraju: wystarczy. Nie jesteśmy odpowiedzialni za chorobę psychiczną, która dotyka naszych ludzi przez amerykański rząd, instytucje i osoby u władzy.

Mallory od najmłodszych lat zaangażowana była w obronę praw obywatelskich. W wieku zaledwie 11 lat została członkinią National Action Network. Od tego czasu niestrudzenie prowadzi kampanię przeciwko nierównościom rasowym i płciowym. W 2017 roku w związku z inauguracją Donalda Trumpa na prezydenta była współzałożycielką Marszu Kobiet (Women’s March), światowego protestu na rzecz praw kobiet. Jest także gorącą zwolenniczką kontroli dostępu do broni.

Patrisse Cullors (@osopepatrisse): Współzałożycielka Black Lives Matter

Artystka, aktywistka i mówczyni z Los Angeles jest jedną z najważniejszych postaci walczących o sprawiedliwość społeczną. Długoletnia działaczka na rzecz praw obywatelskich w wieku zaledwie 22 lat otrzymała nagrodę Mario Savio Young Activist Award za pracę nad wyzwaniami, które stoją przed młodymi czarnoskórymi Amerykanami żyjącymi w ubóstwie.

Po zabójstwie Trayvona Martina w 2012 roku oraz w reakcji na uniewinnienie George‘a Zimmermana w 2013 roku Cullors założyła Black Lives Matter – globalny ruch walczący z rasizmem na całym świecie.

Od tego czasu Cullors zdobyła nagrody za swoją pracę nad reformą wymiaru sprawiedliwości, wyprodukowała i wyreżyserowała wiele sztuk teatralnych i performence’ów artystycznych, napisała najlepiej sprzedającą się książkę „New York Timesa” – „When They Call You A Terrorist: A Black Lives Matter Memoir” (2018), a niedawno została mianowana adiunktem w Arizona Prescott College, gdzie uczy sprawiedliwości społecznej.

Od zabójstwa George’a Floyda Cullors używa mediów społecznościowych, aby sprzeciwiać się przemocy, terrorowi policyjnemu w czasie zamieszek i kryminalizacji czarnego bólu i smutku.

Janaya Khan (@janayathefuture): Współzałożyciel Black Lives Matter Canada

Jeśli obejrzysz dziś tylko jedną rzecz, to powinno to być przemówienie Janay’ego Khana (używa zaimka „they”), w którym opisuje problem białej winy i białych przywilejów. „Kiedyś powiedziałem, że w przywilejach nie chodzi o to, co przeszedłeś, ale o to, czego nie przeszedłeś” – czytamy we wstępie. Jeśli nie jesteś czarnoskóry i szukasz sposobu, by się edukować, Khan w 40 minut wyjaśnia, jak i dlaczego musimy zmienić myślenie.

Jako współzałożyciel Black Lives Matter Canada i międzynarodowy ambasador Black Lives Matter Network Khan jest wiodącym głosem w walce o sprawiedliwość społeczną. Jest pisarzem i wykładowcą, a jego prace obejmujące wiele tematów: od osób transseksualnych po afrofuturyzm, były wydane w „Vogue’u”, The Huffington Post Black Voices i The Feminist Wire.

Munroe Bergdorf (@munroebergdorf): Modelka i transseksualna aktywistka

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Racism is not a black people problem, it is a white culture issue. Sexism is not a female problem, it is an issue with male dominated culture. Classism is not a poor people problem, it is a capitalism issue. Homophobia and transphobia aren't queer people problems, they are issues with cis straight post-colonial society. In order to push forward, we need to shift the perspective of oppression being the problem of those who experience it. We need to acknowledge that privilege exists as a spectrum and is an indicator for where the work needs to take place. Expecting marginalized folk to be the ones to deconstruct their own oppression is as good as saying "not my problem" and letting it happen, as it doesn't acknowledge where the problem is coming from. The definition of privilege is thinking that something isn't a problem because it isn't YOUR problem. The best thing about being part of so many minority groups, is that I'm plugged into so many incredible communities to draw my strength, inspiration and perspective from. But we need allies doing the work also. White people, hold your own community accountable. Straight and cisgender people hold your own community accountable and bear in mind that you are also a community. Not the standard. Once we start to decolonise society's mindset and decentralise white, straight, cis and male as the standard. Then we can begin to work towards an equal world. But until then, assert your privilege. #whiteprivilege Image content @courtneyahndesign @wetheurban @emmadabiri @ll_mckinney

A post shared by MUNROE (@munroebergdorf) on

Munroe Berdorf zyskała na znaczeniu w 2017 roku, kiedy stała się pierwszą transseksualną kobietą w kampanii kosmetyków L’Oréal. Kilka dni później została bezceremonialnie zwolniona, po tym jak tweety, które napisała o przemocy rasowej białych ludzi, zostały ujawnione. Nie zaproponowano jej powrotu do pracy.

Od 2017 roku Bergdorf wykorzystuje swoją platformę do rozprzestrzeniania wiedzy o przywilejach białych ludzi i dyskryminacji osób transseksualnych. Po zabójstwie George’a Floyda była szczególnie aktywna na Instagramie, edukując swoich obserwatorów o odpowiedzialności.

Rasizm nie jest problemem czarnoskórych, ale kwestią kultury białych ludzi – mówi. – Aby iść do przodu, potrzebujemy zmienić perspektywę. Uciski nie są problemem tych, którzy ich doświadczają. Musimy uznać, że przywileje istnieją. Oczekiwanie, że marginalizowani ludzie będą tymi, którzy zmienią sytuację, jest tak jak powiedzenie: to nie mój problem. I pozwalanie na to, bo nie wiadomo, skąd problem pochodzi. Definicją przywileju jest myślenie, że coś nie jest problemem, ponieważ nie jest TWOIM problemem.

Kelechi Okafor (@kelechnekoff): Podcasterka, trenerka i aktorka

Urodzona w Lagos, a wychowana w południowym Londynie Kelechi Okafor jest brytyjską aktorką i założycielką studia pole fitness i twerku Kelechnekoff. Jest także orędowniczką równości płci i ras, o czym mówi w swoim podkaście „Say Your Mind”. W ostatnim odcinku, „Would You Switch Places With a Black Person?” Okafor dyskutuje ze swoim bratem o światowej reakcji na morderstwo George’a Floyda. Kontynuując debatę na Instagramie, Okafor wzywa do dalszego działania. „Potrzebujemy gniewu, by przez to przejść. Potrzebujemy gniewu, aby wszystko ruszyło” – pisze.

Hannah Stoudemire (@hanitamarie): Współzałożycielka Fashion For All Foundation

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Please stand in solidarity with us as we urge the fashion industry, major fashion brands, fashion publications, fashion media and fashion influencers to break their silence on racial injustice, anti black hate crimes and the brutal killing of black people. • • • The fashion industry is one of the most influential industries and must use their platform responsibly. The police brutality and murders of unarmed black men and women is not a Black Issue, it is a Human Justice Issue. The Fashion Industry must take a stand and speak up for Justice. You must choose a side to stand on- the side of racial justice or racial injustice. If you choose silence, you are choosing to stand with racists. If you are not racist, you must break your silence. Human lives are hanging in the balance. Please use your platform to stand up for humanity by standing up for Black Lives. RACISM is not socially acceptable. MURDER is not socially acceptable. SILENCE is not socially acceptable. • • • Please stand with us by reposting the image above on your main account and use the hashtag #BreakingTheSilence: 1. Tag fashion accounts that have not broken their silence on the Racial Injustices, Anti Black Hate Crimes and Black Genocide happening in America right now. 2. Urge the fashion accounts that you’ve tagged to “Break Their Silence” on their social media platforms and speak up about racial injustices. 3. Tag @fashionforallfoundation so we can share. • • • • • #BreakingTheSilence #BlackLivesMatter #JusticeForGeorgeFloyd #JusticeForAhmaudArbery #JusticeForBreonnaTaylor #JusticeForSeanReed #FashionForAllFoundation

A post shared by Hannah Stoudemire (@hanitamarie) on

O byłej pracownicy Lanvin, Hannah Stoudemire, po raz pierwszy zrobiło się głośno w 2016 roku. Zorganizowała wówczas cichą demonstrację Black Lives Matter podczas męskiego tygodnia mody w Nowym Jorku, w odpowiedzi na liczne bezprawne zabójstwa popełnione przez funkcjonariuszy policji w Stanach Zjednoczonych. Po pozytywnej reakcji mediów wraz Ali Richmond założyła Fashion For All Foundation – organizację non profit zajmującą się promowaniem różnorodności i równości w branży mody.

Od zabójstwa George’a Floyda Stoudemire otwarcie wezwała branżę mody do przerwania milczenia i solidarności wobec niesprawiedliwości rasowych za pomocą hasztagu #BreakingTheSilence.

Branża mody jest jedną z najbardziej wpływowych branż i musi odpowiedzialnie korzystać ze swoich platform – mówi na Instragramie. – Brutalność policji i morderstwa nieuzbrojonych czarnoskórych mężczyzn i kobiet nie są problemem czarnych ludzi, to problem ludzkiej sprawiedliwości. Branża mody musi zająć stanowisko i zabrać głos w obronie sprawiedliwości. Musicie wybrać stronę, po której stoicie – stronę sprawiedliwości rasowej lub niesprawiedliwości. Jeśli wybierzecie ciszę, zdecydujecie się na poparcie rasistów. Jeśli nie jesteście rasistami, musicie przerwać ciszę. Ludzkie życia wiszą na włosku. Proszę, użyjcie swoich platform, aby stanąć w obronie ludzkości, broniąc życia czarnych. RASIZM nie jest społecznie akceptowalny. MORDERSTWO nie jest społecznie akceptowalne. CISZA nie jest społecznie akceptowalna.

Phyll Opoku-Gyimah, znana też jako Lady Phyll (@ladyphyll): Założycielka UK Black Pride

Phyll Opoku-Gyimah od dwóch dekad działa na rzecz praw czarnoskórych i LGBTQ+. W 2015 roku brytyjska aktywistka założyła UK Black Pride, wydarzenie wspierające ludzi LGBTQ+ z Afryki, Azji, Karaibów, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. To, co zaczęło się jako jednodniowa wycieczka do Southend-on-Sea, zmieniło się w największe w Europie spotkanie osób LGBTQ+ różnych ras.

Znana jako Lady Phill jest członkinią kampanii charytatywnej Stonewall, patronką brytyjskiej organizacji charytatywnej walczącej z bezdomnością wśród młodych osób homoseksualnych, zasiada w komitecie ds. relacji rasowych Kongresu Związku Zawodowego i jest szefem ds. równości i nauki w Związku Zawodowym Usług Publicznych i Komercyjnych.

Opoku-Gyimah wykorzystała ostatnio media społecznościowe, by nakłaniać ludzi do zaprzestania uprzedmiotawiania czarnych ciał i udostępniania filmu z morderstwa George’a Floyda i innych ofiar policyjnej przemocy w wyniku zamieszek.

Dr Shola Mos-Shogbamimu (@sholamos1): Założycielka She@LawTalks

Prawniczka jest potężnym głosem w walce o sprawiedliwość społeczną. Aktywistka na rzecz praw kobiet i praw politycznych edukuje uchodźczynie i kobiety ubiegające się o azyl międzysektorowego feminizmu, a także prowadzi kampanię na rzecz większej integracji ras i płci na całym świecie. Jej głos słychać było wszędzie, od „Vogue’a” po CNN.

Była założycielką i redaktorką „Women in Leadership”, a także współprzewodniczącą Komitetu Afryki w American Bar Association, niedawno założyła She@LawTalks, by promować kobiety, osoby czarnoskóre, Azjatów i mniejszości etniczne w zawodach prawniczych za pośrednictwem szkół średnich i uniwersytetów.

W minionym tygodniu pojawiła się w Sky News, aby potępić tweeta Donalda Trumpa: „Kiedy zaczynają się grabieże, zaczyna się strzelanie”. – Tweet Donalda Trumpa był skandaliczny i nie do przyjęcia – powiedziała. – To było absolutnie karygodne, bo dawało przyzwolenie wojsku i Gwardii Narodowej na bezkarne strzelanie do czarnoskórych.

Vogue International
  1. Ludzie
  2. Portrety
  3. #BlackLivesMatter: Posłuchaj głosu aktywistów
Proszę czekać..
Zamknij