Znaleziono 0 artykułów
02.06.2020

#BlackLivesMatter: Wesprzyj antyrasistowskie protesty w Stanach Zjednoczonych

02.06.2020
(Fot. Stephen Maturen/Getty Images)

Wpłacaj darowizny, podpisz petycję, dokształcaj się, zabierz głos – jak wesprzeć antyrasistowskie protesty w Stanach Zjednoczonych, nie wychodząc z domu.

25 maja w Minneapolis 46-letni George Floyd, nieuzbrojony czarnoskóry mężczyzna, został zabity przez Dereka Chauvina, białego policjanta. Policjant przycisnął go kolanem do ziemi i podduszał przez ponad osiem długich minut. W filmie, który obiegł internet, Floyd wielokrotnie powtarzał słowa: „Proszę, nie mogę oddychać”.

Tragiczna śmierć wywołała protesty. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły na ulice w imieniu Floyda i innych czarnoskórych Amerykanów, w tym Breonny Taylor, Michaela Lorenzo Deana i Tony’ego McDade’a, którzy również zginęli z rąk białych policjantów. Według „The Washington Post”, 1254 czarnoskórych osób zostało zastrzelonych i zabitych przez policję w przeciągu ostatnich pięć lat.

(Fot. Dai Sugano/MediaNews Group/The Mercury News via Getty Images)

W związku z protestami mającymi na celu zwalczenie globalnego rasizmu systemowego, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Danii, Niemczech, Kanadzie i Nowej Zelandii, przedstawiamy cztery sposoby na okazanie wsparcia – doraźnego i długoterminowego.

Wpłać darowiznę

Jeżeli chcesz bezpośrednio wesprzeć rodzinę Floydów, możesz wpłacić darowiznę na fundusz Official George Floyd Memorial Fund. Inne organizacje, które wspierają walkę z rasizmem i zbierają datki, to Minnesota Freedom Fund (pomaga w opłacaniu kaucji więziennych), Black Visions Collective (przeznaczona dla autonomicznych społeczności ludzi czarnoskórych), oraz Reclaim The Block (organizacja walcząca o przekierowanie budżetu miasta z komisariatów policji do innych miejsc w potrzebie).

Międzynarodowa organizacja Black Lives Matter także zbiera datki, by zwalczać białą supremację w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Z kolei Campaign Zero działa na rzecz wyeliminowania bezkarnej przemocy wśród policjantów. Warto także zainteresować się funduszami zbierającymi środki na kaucję dla protestujących, którzy obecnie przebywają w areszcie. 

(Fot. Stephen Maturen/Getty Images)

Podpisz petycję

W odpowiedzi na tragiczne śmierci czarnoskórych Amerykanów, powstało wiele petycji w sieci. Oprócz petycji bezpośrednio związanej ze śmiercią George’a Floyda, obywatele zwrócili się do państwa o sprawiedliwość dla Breonny Taylor, 26-latki zastrzelonej przez policję we własnym mieszkaniu w Kentucky, Tony’ego McDade’a, 38-letniego mężczyzny transgenderowego, którego zastrzelono na Florydzie, oraz Michaela Lorenzo Deana, 28-latka zastrzelonego przez policjanta w Teksasie. Można także okazać wsparcie, podpisując petycję, zwracającą się o sprawiedliwość dla Ahmauda Arbery’ego, 25-latka, którego zastrzelono w Georgii. 

Organizacja Black Lives Matter zainicjowała własną petycję, by znieść publiczne dofinansowanie policji w Stanach Zjednoczonych. Zamiast tego, apelują o inwestycję na rzecz społeczności ludzi czarnoskórych.

(Fot. KEREM YUCEL/AFP via Getty Images)

Dokształcaj się 

Edukowanie białych ludzi na temat rasizmu nie jest odpowiedzialnością społeczności czarnoskórej. Dlatego poświęć czas na lekturę książek takich jak „Me and White Supremacy” autorstwa Layly F. Saad, „How to Be an Antiracist” Ibrama X. Kendiego, „Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry” Reni Eddo-Lodge, oraz „Freedom Is A Constant Struggle” Angeli Y. Davis.

Posłuchaj także podcastów poświęconych tematyce antyrasistowskiej, takich jak „Intersectionality Matters” autorstwa Kimberlé Williams Crenshaw, „The Read” Kida Fury’ego i Crissle West, oraz „1619 Project” „New York Timesa”. Obserwuj czarnoskórych aktywistów w mediach społecznościowych, takich jak Rachel Cargle (założycielka The Great Unlearn), Rachel Ricketts (edukatorka na temat sprawiedliwości rasowej), czy Munroe Bergdorf (czarnoskóra modelka trans).

Zabieraj głos

Upewnij się, że zabierasz głos w debacie publicznej i sprzeciwiasz się rasizmowi, zarówno na mediach społecznościowych, jak i w miejscu pracy, czy z przyjaciółmi i rodziną. Zastanów się nad tym, co możesz zrobić, by wywołać długofalową zmianę. Nie przestawaj aktywnie działać, nawet kiedy hasztag #BlackLivesMatter straci na popularności.

Vogue International
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. #BlackLivesMatter: Wesprzyj antyrasistowskie protesty w Stanach Zjednoczonych
Proszę czekać..
Zamknij