Czarno-białe portrety Gigi Hadid, kampowa sesja Nicki Minaj, naturalne ujęcia Katy Perry – coraz więcej gwiazd decyduje się na pokazanie ciążowego brzucha na Instagramie. Czy takie zdjęcia mogą wpłynąć na wzmocnienie pozycji kobiet?
Obraz kobiecości
Pierwszą ciężarną kobietą, która pojawiła się w telewizji, była Lucille Ball w 1952 r. w uwielbianym amerykańskim sitcomie „Kocham Lucy”. O ile stacja telewizyjna CBS zgodziła się, choć niechętnie, na ten wątek (zgodny z ówczesnym stanem Ball), to samo sformułowanie „w ciąży” zostało usunięte ze scenariusza jako zbyt wulgarne. W efekcie odcinek nosił tytuł „Lucy is Enceinte”, co z francuskiego oznacza „brzemienną”.
Czterdzieści lat później, w 1991 r., na okładce „Vanity Fair” pojawiła się aktorka Demi Moore – w ciąży, naga, odziana jedynie w brylanty. Zdjęcia wykonane przez Annie Leibovitz wywołały skandal – zostały uznane za „pornograficzne”. Wiele punktów odmówiło sprzedaży magazynów, w innych owijano je w papier (jak czasopisma erotyczne).
Dzisiaj widok ciężarnej kobiety, która dumnie prezentuje ciało, wciąż wzbudza emocje. Caryn Franklin, komentatorka zajmująca się modą, pojęciem tożsamości oraz uprzedzeniami związanymi z płciami, twierdzi, że „przy tak wielu wizerunkach seksualizujących damską sylwetkę, normalizujących uprzedmiotawianie, ciąża przypomina, że kobieca seksualność jest w istocie naturalną, niekontrolowaną i wspaniałą siłą”.
Franklin kontynuuje: – W ciąży kobieta staje się atletką u szczytu sprawności fizycznej. Bierze udział w maratonie wymagającym od niej wytrzymałości i wysokiego progu bólu. Jest wojowniczką w walce o siłę kobiet.
Największe gwiazdy, ze względu na wykonywaną pracę, codziennie prezentują swoje inne oblicza. Natomiast ich ciążowe sesje zawsze wyróżnia ten sam spokój, bezruch i swego rodzaju surowość. Uniwersalność wyraża się także w samym stanie, który tak samo wpływa na ciała wszystkich kobiet, bez względu na ich status.
Shakira Akabusi, sportsmenka i mama czwórki dzieci, w mediach społecznościowych dokumentowała zmiany fizyczne, psychiczne, radość i wyzwania. Jak zauważyła, przełomowym momentem była sesja zdjęciowa Beyoncé w 2017 r., którą piosenkarka obwieściła, że oczekuje narodzin bliźniaków.
– Moc i delikatność w jednym. Kiedy zobaczyłam jej zdjęcia, poczułam, jaką potęgę daje kobietom, pokazuje, że macierzyństwo jest piękne, dalekie od przestarzałych wyobrażeń.
Akabusi założyła „Strong Like Mum”, aby pokazać nowym mamom, że nadal można być seksowną, pewną siebie i odnosić sukcesy. – W czasie ciąży mówiono mi o wszystkim, czego nigdy więcej nie zrobię – nigdy już nie będę spała, nigdy nie wrócę do dotychczasowej formy, ale w rzeczywistości okazało się zupełnie inaczej. Celebrytki pokazują kobietom, które niekiedy mają problemy z przystosowaniem się do czekającej je roli, że to, czego doświadczają, jest piękne, potężne i warte świętowania.
Internetowy przełom
Gwiazdy publikujące fotografie ciążowych brzuszków to ważny krok w kierunku zmiany postrzegania kobiet w mediach i zrozumienia ich perspektywy. Lecz przed nami jeszcze długa droga do nieretuszowanych zdjęć bez studyjnego oświetlenia.
Nadia Craddock, pracująca dla Center of Appearance Research, zauważa: – Fotografie ciężarnych mają w sobie niesamowitą potęgę: ukazują cud ludzkiego ciała i mogą pomóc w przeniesieniu uwagi skoncentrowanej na samej jego estetyce na jego funkcjonalność (tworzenie nowego życia!). Należy jednak pamiętać, że cały okres okołoporodowy to także trudny czas, w którym niejedna kobieta boryka się z brakiem akceptacji swojej sylwetki. Co z pewnością utrudnia to, że wizerunek ciąży ogranicza się do jednego typu ciała (szczupłej, młodej kobiety, u której nie widać przyrostu masy oprócz zarysowanego brzuszka).
Akabusi dodaje: – Wspaniałe jest obserwowanie kobiet cieszących się z chwil, które napawają je dumą. Lecz istotne jest także, by pokazać drugą stronę tej cudownej podróży, wiążącą się z ponownym odnajdywaniem pewności siebie po porodzie.
I choć perfekcyjnie przedstawione brzuszki celebrytek mogą zdawać się mało istotne w historycznej walce o równość, obrazy te przyczyniają się do zmiany w postrzeganiu wartości kobiety. Ciąża wiąże się z nowym, silnym i niemożliwym do powstrzymania rodzajem seksualności. Wywołuje szok w kulturze, która wciąż próbuje umieścić kobiety w sztywnych ramach.
Z kobiecej perspektywy, zmiany – ciąża, czy te następujące z wiekiem – zwiększają, a nie zmniejszają, ich atrakcyjność. Nie stają na drodze do sukcesu czy wymarzonego życia. Zdjęcia gwiazd i dokumentowanie macierzyństwa rzucają wyzwania społeczeństwu, aby patrzeć na kobiety jako na istoty o wielu obliczach.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.