Znaleziono 0 artykułów
24.06.2020

Encyklopedia mody: Awiatory

24.06.2020
Gloria Steinem (Fot. John Olson/The LIFE Images Collection via Getty Images/Getty Images)

Najpierw chroniły wzrok pilotów na wysokości 9 tys. metrów, a z czasem stały się ulubionym modelem okularów przeciwsłonecznych gwiazd Hollywood.

Awiatorki mają bardzo charakterystyczny wygląd – cienka metalowa rama z podwójnym mostkiem, a na niej soczewka w kształcie kropli łzy zasłaniająca większą część twarzy.

Historia awiatorów zaczęła się z dala od Hollywood. Gdy na początku lat 20. piloci zaczynali wzbijać się coraz wyżej, natrafili na problem. Wysokości niosły za sobą bóle głowy i mdłości. Bez wyścielanych futrem gogli nic też nie widzieli. Jeden z amerykańskich pilotów, John Macready, zobaczył, że na wysokości 9 tys. m oczy jego przyjaciela po zdjęciu gogli są spuchnięte. Rozpoczął wtedy współpracę z Bausch & Lomb, by chronić oczy pilotów przed palącym słońcem.

Słynna pilotka Amelia Earhart (Fot. NY Daily News Archive via Getty Images)

Efektem tej współpracy były znacznie lżejsze gogle z zielonymi soczewkami, które minimalizowały oślepienie. Odniosły natychmiastowy sukces, a następnie trafiły do sprzedaży pod koniec lat 30. XX w.: Bausch & Lomb nazwali je „awiatorami”, a potem Ray-Ban wprowadził nowe modele dla golfistów i wędkarzy.

W czasie II wojny światowej były powszechnie stosowane w wojsku. Gdy gen. Douglas MacArthur wylądował na plaży na Filipinach w 1944 r., miał na sobie właśnie awiatory. Był to moment uchwycony przez wielu fotoreporterów, dlatego też popularność modelu przypisywano właśnie jemu.

Bianca i Mick Jaggerowie (Fot. Images Press/IMAGES/Getty Images)

Po wojnie doceniono funkcjonalność awiatorów także na co dzień. Zaczęły pojawiać się na twarzach znanych osób. Elvis Presley i jego złote, kiczowate oprawki, David Bowie z papierosem w ustach, Paul i Linda McCartneyowie w pasujących parach na rodzinnym portrecie czy Freddie Mercury w białym podkoszulku, patrzący przez ramię w soczewkach odbijających światło.

Elvis Presley (Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images)

Od lat 70. także kobiety zaczęły nosić awiatory. Gloria Steinem wybrała niebieskie soczewki, gdy przemawiała w czasie wieców feministycznych. Kapryśna grzywka Stevie Nicks opadała na jej okulary. Bianca Jagger nosiła swoje do białego garnituru, a Charlotte Rampling z dżinsami i marynarką. Debbie Harry nosi je do dziś, podobnie jak Lily Tomlin.

Awiatory wywołują inne skojarzenia niż wayfarery czy kocie kształty. Są cool, odrobinę niegrzeczne, z pewnością zbuntowane. Pasują do skórzanych kurtek – Marlona Brando w „Dzikim” i Toma Cruise’a w „Top Gun”.

Celine jesień-zima 2019/2020 (Fot. Victor VIRGILE/Gamma-Rapho via Getty Images)

Dziś do wyboru mamy wiele modeli awiatorów – od jasnych i klasycznych po kanciaste i futurystyczne. Na pokazie Celine jesień-zima 2019 okulary wyglądają jak idealna replika lat 70. Miu Miu zmieniła proporcje, umieszczając górny pasek wyżej niż zwykle. Inspiracje możemy też znaleźć u Emilio Pucci, Emporio Armaniego, Eudon Choi i Givenchy. Choć nie każdy może szybować w przestworzach, dzięki awiatorom chodzimy z głową w chmurach.

Rosalind Jana
  1. Moda
  2. Historia
  3. Encyklopedia mody: Awiatory
Proszę czekać..
Zamknij