Znaleziono 0 artykułów
20.07.2020

Filmy o stolicach mody

20.07.2020
Tilda Swinton w filmie "Jestem miłością" (Fot. First Sun/Mikado Film/Rai Cinema)

W tym sezonie większość pokazów odbędzie się wirtualnie. Do Nowego Jorku, Londynu, Mediolanu i Paryża zabiorą nas więc filmy. Oto osiem produkcji, które oddają ducha czterech największych stolic mody.

Nowy Jork

1. „Serce nie sługa” (2005)

 

Uma Thurman wcieliła się w rolę Rafi, 37-letniej rozwódki, która zajmuje się produkcją sesji. Zakochuje się w 23-letnim artyście hip-hopowym, Davidzie (Bryan Greenberg), który mieszka z dziadkami na Upper West Side. Rafi zwierza się ze wzlotów i upadków psychoterapeutce (Meryl Streep).

2. „Rób, co należy” (1989)

 

Film Spike’a Lee jest osadzony w Brooklynie, przed gentryfikacją. Reżyser występuje w filmie u boku Johna Turturro, Rosie Perez i Billa Nunna. Podczas najgorętszego dnia roku napięcie narasta i dochodzi do agresji. Lee wychował się w Brooklynie i nadal tam mieszka. Jego miłość dla tej dzielnicy jest widoczna w każdym kadrze. Na ten film Barack i Michelle Obama wybrali się na pierwszą randkę.

Londyn

3. „Wspaniała rzecz” (1996)

 

Historia miłosna w reżyserii Hettie MacDonald o dwóch chłopcach żyjących w południowo-wschodnim Londynie. Wrażliwy Jamie (Glen Berry) często wagaruje, żeby ominąć lekcje z piłki nożnej. Mieszka koło Ste (Scott Neal), jednego z najpopularniejszych w szkole sportowców, bitego przez ojca i starszego brata.

4. „Przedstawienie” (1970)

 

Gangsterski film Nicolasa Roega i Donalda Cammella wzbudził kontrowersje z powodu psychodelicznych scen z seksem, narkotykami i rock’n’rollem. W obsadzie znaleźli się Mick Jagger z zespołu The Rolling Stones i Anita Pallenberg, londyńska it girl tamtych czasów. Pierwsza połowa filmu jest przepełniona agresją. Druga pokazuje Notting Hill w stylu boho. Kiedy „Przedstawienie” zadebiutowało na ekranie, studio Warner Bros wycięło ponad 20 minut scen. Teraz można oglądać film w całości.

Mediolan

5. „Jestem miłością” (2009)

 

Reżyser Luca Guadagnino sprawia, że widzowie zamarzą o wakacjach we Włoszech. W roli władczej członkini włoskiej rodziny wystąpiła niezwykła Tilda Swinton (która nauczyła się mówić po rosyjsku i włosku specjalnie dla tej roli). Nawiązuje romans z młodym mężczyzną.

6. „Angel of Evil” (2010)

 

Film rozpoczyna się w 1981 roku, w brudnej celi strzeżonego więzienia. To historia podziemnego świata przestępczego Mediolanu, która pokazuje Włochy od mniej romantycznej strony. Film jest oparty na prawdziwej historii złodzieja Renato Vallanzasca.

Paryż

7. „Do utraty tchu” (1960)

 

Film Jeana-Luca Godarda w stylu Nowej Fali podąża tropem paryskich zakamarków. Opowiada historię Amerykanki, granej przez Jean Seberg, która studiuje na Sorbonie. Zakochuje się w przestępcy z Marsylii, granym przez pięknego Jean-Paula Belmondo. W jednej ze scen dwoje kochanków siedzi na łóżku, pali i flirtuje przez 25 minut. Po 60 latach od premiery ten film wciąż jest ważny. Krytycy uznali go za jeden z pierwszych, który pokazuje prawdziwego ducha młodości.

8. „Nienawiść” (1995)

 

Ten niezwykły film Mathieu Kassovitza zrobił furorę podczas Festiwalu Filmowego w Cannes 25 lat temu. Jego wpływ na francuskie społeczeństwo można odczuć aż do dziś. „Nienawiść” pokazuje 19 godzin z życia trzech przyjaciół z Chanteloup-les-Vignes na przedmieściach Paryża, którzy znajdują naładowaną broń. Dwóch głównych bohaterów, jeden czarny (Hubert, grany przez Huberta Koundé), a drugi Arab (Saïd, grany przez Saïda Taghmaoui), trafia do więzienia. Ziarnisty czarno-biały obraz nadaje filmowi ponadczasowy charakter.

Oglądanie „Nienawiści” jest jak przyglądanie się mood boardowi każdej z marek streetwearowych ostatnich 30 lat. Ubrania, fryzury, muzyka – wszystko jest tu bezbłędne. W obliczu protestów Black Lives Matter, które zmieniają się w większe ruchy na rzecz praw obywatelskich, film Kassovitza nabiera aktualności.

Danny Vikram Bell
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. Filmy o stolicach mody
Proszę czekać..
Zamknij