Znaleziono 0 artykułów
29.07.2021

Chanel wspiera muzea

29.07.2021
Fot. materiały prasowe

Dziedzictwo Coco Chanel, patronki sztuki, kontynuuje Fundusz Kultury wspierający innowacyjne projekty z całego świata. Zaglądamy do pięciu instytucji kultury – od Los Angeles po Szanghaj – związanych z paryskim domem mody.

20 czerwca 1924 r. na scenie Théâtre des Champs-Elysées odbyła się premiera baletu „Błękitny pociąg”. Występ zespołu Ballets Russes Sergieja Diagilewa przyciągnął artystów różnych dziedzin. Autorką choreografii była Bronisława Niżyńska, libretto zostało napisane przez Jeana Cocteau, muzykę skomponował Darius Milhaud, za projekt kurtyny odpowiadał Pablo Picasso, a kostiumy – stroje kąpielowe, ubrania do gry w golfa i tenisa – były dziełem Coco Chanel. Mademoiselle Chanel poznała Diagilewa kilka lat wcześniej, gdy przygotowywał się do ponownego wystawienia „Święta wiosny”. Borykał się z problemami finansowymi, więc anonimowo zgłosił się do niej po wsparcie, które okazało się jej pierwszym patronatem nad wydarzeniem kulturalnym. Sto lat później dom mody założył Fundusz Kultury finansujący projekty kulturalne z całego świata. – Wspieramy innowatorów wyznaczających trendy na przyszłość – mówi Yana Peel, dyrektor działu kultury i sztuki Chanel.

1. The Underground Museum, Los Angeles

Fot. materiały prasowe

Początki The Underground Museum: The Underground Museum zostało założone w roku 2012 przez dwójkę artystów – nieżyjącego już Noah Davisa i jego żonę Karon. Chcieli uczynić sztukę bardziej dostępną dla ludzi. Łatwiejszy dostęp do prac artystów ma być inspiracją, nauką i motywacją do zmian. Muzeum otworzy się ponownie w 2022 r.

Karon Davis, artystka i współzałożycielka The Underground Museum, o Funduszu Kultury Chanel: – To miejsce spotkań różnych kultur, ras i idei. Dzięki współpracy z Chanel będziemy mogli wręczać Nagrodę Noah Davisa promującą innowatorów świata sztuki.

2. Centre Pompidou, Paryż

Fot. materiały prasowe

Początki Centre Pompidou: Kultowy budynek zaprojektowany przez Renzo Piano i Richarda Rogersa otworzył drzwi dla publiczności w 1977 r. Szacuje się, że od tamtego czasu odwiedziło go 200 mln osób. Mieści się w nim jedna z największych na świecie kolekcji sztuki współczesnej. Georges Pompidou, prezydent Francji w latach 1969-1974, powiedział: – To miejsce, które powinno być nowoczesne i ciągle się rozwijać.

Frédéric Migayrou, zastępca dyrektora Centre Pompidou, o Funduszu Kultury Chanel: – Myślenie o przyszłości wymaga współpracy z ludźmi poszukującymi ekologicznych rozwiązań. Fundusz Chanel sprawi, że nasza praca w tym zakresie będzie bardziej widoczna, a także pomoże młodym artystom, projektantom i architektom znaleźć partnerów zainteresowanych ekologiczną sztuką i designem.

Co teraz można zobaczyć w Centre Pompidou: „Women In Abstraction” (do 23 sierpnia) skupia się na wkładzie kobiet w rozwój sztuki abstrakcyjnej. Można na niej zobaczyć ponad 500 prac 106 artystek z okresu od roku 1860 do 1989.

3. National Portrait Gallery (NPG), Londyn

Fot. materiały prasowe

Początki NPG: Galeria została założona w roku 1856. Dziś National Portrait Gallery zajmuje się konserwacją, powiększaniem i udostępnianiem największej na świecie kolekcji portretów.

Dr Flavia Frigeri, kurator projektu „Reframing Narratives: Women in Portraiture”, o Funduszu Kultury Chanel: – Dzięki tej współpracy możemy ponownie przeanalizować miejsce kobiet w kolekcji NPG. Pracujemy też ze współczesnymi artystkami i fotografkami, które skupiają się na tym, jak przeszłość i teraźniejszość nadają kształt naszej przyszłości.

Co teraz można zobaczyć w NPG: NPG zostanie po modernizacji otwarta w 2023 r.

4. GES-2, Moskwa 

Fot. materiały prasowe

Początki GES-2: W 2014 r. Fundacja V-A-C kupiła opuszczoną elektrownię w centrum Moskwy i zleciła firmie Renzo Piano Building Workshop przerobienie budynku. W ten sposób przestrzeń o powierzchni 20 tys. mkw. została udostępniona publiczności. GES-2 to miejsce umożliwiające gościom i artystom odkrywanie nowych form wyrazu.

Teresa Iarocci Mavica, dyrektor GES-2, o Funduszu Kultury Chanel: – GES-2 to w pewnym sensie utopia – nowa przestrzeń, ufundowana przez prywatnych inwestorów, w której ludzie mogą się spotykać i wspólnie zastanawiać się, jak będzie wyglądał świat przyszłości. Moda i sztuka zawsze są współczesne – to w nich odbija się duch naszych czasów i obraz społeczeństwa. Jesteśmy podekscytowani współpracą z Chanel, która pozwoli nam stworzyć długoterminowy program wspierający młode rosyjskie artystki.

5. Power Station of Art (PSA), Szanghaj

Fot. materiały prasowe

Początki PSA: Zostało otwarte w roku 2012 jako pierwsze publiczne muzeum poświęcone sztuce współczesnej w Chinach kontynentalnych. To tam organizuje się szanghajskie biennale sztuki współczesnej. Budynek niegdysiejszej elektrowni posłużył też za Pawilon Przyszłości Expo z roku 2010.

Gong Yan, dyrektor PSA, o Funduszu Kultury Chanel: – Tradycyjne muzea nie spełniają wymagań młodego pokolenia. Partnerstwo z Chanel pozwoli nam wyjść naprzeciw ich potrzebom.

Co teraz można zobaczyć w PSA: Na wystawie „Trees” zgromadzono ponad 200 prac 30 artystów (do 10 października). Z kolei „Tintin and Hergé” to prezentacja sztuki Tintina i jego twórcy Georgesa Remiego (od 6 sierpnia do 31 października). Zbiega się ona w czasie z wystawą „Liang Shaoji: A Silky Entanglement” (od 29 września 2020 r. do 20 lutego 2022 r.) podsumowującą 30 lat kariery tego chińskiego artysty.

Vogue
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Chanel wspiera muzea
Proszę czekać..
Zamknij