Szafir cejloński z pierścionka Lady Di trafił do pierścionka zaręczynowego Kate Middleton. Książę Harry sam zaprojektował pierścionek, z którym oświadczył się Meghan Markle. Jeden z najcenniejszych pierścionków otrzymała Kamila, księżna Kornwalii. Zobacz rodową biżuterię Windsorów.
Królowa Matka
Elżbieta Bowes-Lyon (mama królowej Elżbiety II) od Jerzego VI otrzymała pierścień z szafirem otoczonym diamentami (niebieski kamień szlachetny zobaczymy jeszcze wielokrotnie na dłoniach członków rodu Windsor). W latach 50. zdecydowała się zamienić pierścionek zaręczynowy na wersję z ogromną perłą oraz brylantami.
Wallis Simpson
Edward VIII zrzekł się dla niej tronu, klękając z pierścionkiem z 19,77-karatowym szmaragdem. Na wewnętrznej stronie obrączki wygrawerowany był napis „Jesteśmy swoimi 27 x 36” – liczby nawiązywały do daty oświadczyn, 27 października 1936 roku.
Elżbieta II
Brylanty o kwadratowym szlifie z pierścionka zaręczynowego królowej Elżbiety II pochodziły z tiary należącej do matki jej przyszłego męża księcia Filipa. Królowa do dziś nie rozstaje się z pamiątką.
Księżniczka Małgorzata
Pięć lat po zakończeniu burzliwego związku z kapitanem Peterem Townsendem, siostra królowej Elżbiety otrzymała rubinowy pierścionek zaprojektowany przez jej przyszłego męża, fotografa Antony’ego Armstronga-Jonesa. Krwistoczerwony klejnot otoczony diamentami przypominał pączek róży na cześć drugiego imienia księżniczki – Rose.
Diana
Lady Di sama wybrała zaręczynowy pierścionek. W 1981 roku Karol podarował jej wyrób Garrarda (ówczesnego nadwornego zakładu jubilerskiego). Na dłoni księżnej spoczął szafir cejloński otoczony diamentami zatopionymi w białym złocie. Krytycy byli oburzeni. Żona następcy tronu z pospolitym pierścieniem i na dodatek nie wykonanym na zamówienie (projekt widniał w katalogu firmy, a zatem każdy kto miał 60 tys. dolarów, mógł kupić identyczny). Miejskie legendy głoszą, że królowa ludzkich serc wybrała po prostu najbardziej okazały kamień, inni twierdzą, jakoby chciała nosić pierścionek przypominający biżuterię jej mamy. Jedno jest pewne – księżna Diana kochała swój pierścionek na tyle, że i po rozwodzie się z nim nie rozstawała.
Kiedy Lady zginęła w wypadku, pamiątka trafiła do księcia Harry’ego. Książę William odziedziczył natomiast matczyny zegarek od Cartiera. Później Harry zdecydował, że pierścionek powinien znaleźć się na palcu przyszłej królowej i dlatego wymienił się z bratem. Inne plotki twierdzą, że między nimi zawiązał się pakt, wedle którego pierścionek miała otrzymać kobieta, która jako pierwsza zostanie narzeczoną jednego z nich. Tak czy inaczej ostatecznie należy do Kate Middleton.
Księżniczka Anna
Mark Phillips oświadczył się córce królowej pierścionkiem z klasycznym szafirem z dwoma diamentami po bokach. Księżniczka błękitny klejnot otrzymała także od swojego drugiego męża, Timothy’ego Laurence’a. Kaboszon wykończono sześcioma pokaźnymi brylantami.
Sarah Ferguson
W 1986 roku Sarah otrzymała owalny rubin birmański zaprojektowany przez Garrarda. Mówi się, że książę Andrzej postawił na płomienny kamień, nawiązując do rudych włosów ukochanej.
Sophie Rhys Jones, hrabina Wessex
Książę Edward także postawił na Garrarda. Zofię obdarował 2-karatowym brylantem otoczonym dwoma mniejszymi kamieniami w kształcie serc. Pierścionek wycenia się na 150 tys. dolarów.
Autumn Phillips
Peter Phillips był pierwszym wnukiem Elżbiety II, który się ożenił. Autumn Kelly spotkał podczas kanadyjskiego Grand Prix w 2003 roku i kilka lat później podarował jej klasyczny platynowy pierścionek z dużym diamentem otoczonym drobniejszymi kamieniami.
Zara Tindall
Mistrzyni świata w jeździectwie otrzymała od Mike’a Tindalla pierścionek z brylantem oprawionym w obrączkę, po której biegło kolejne pasmo tych samych kamieni szlachetnych.
Kate Middleton
Mówi się, że książę William przez ponad trzy tygodnie nosił przy sobie pierścionek zaręczynowy swojej matki, zanim się oświadczył. W końcu uklęknął przed ukochaną na wakacjach w Kenii. Niektórzy uważali, że nie powinno się przekazywać pierścionka z nieudanego małżeństwa. Przyszły król szybko ukrócił głosy oburzenia: – To pamiątka po mojej mamie. Zawsze będzie mi o niej przypominała. Choć w taki sposób mogę każdego dnia czuć jej bliskość i dzielić się swoim szczęściem – mówił książę.
Choć początkowo pierścień nazywano „szafirem ludu”, gdy tylko pojawił się na palcu księżnej Kate, zakłady jubilerskie zaczęły masowo odbierać telefony od klientów poszukujących podobnego wzoru. Obecnie pierścionek wyceniany jest na 300 tys. dolarów. Jego wartość podnosi fakt, że noszony był zarówno przez Lady Di, jak i księżną Cambridge.
Camilla, księżna Kornwalii
Książę Karol oświadczył się wieloletniej ukochanej diamentem, który niegdyś należał do królowej matki. Pierścionek utrzymany w stylistyce Art Deco jest jednym z najokazalszych i najcenniejszych w rodzinie królewskiej.
Meghan Markle
Książę Harry sam zaprojektował pierścionek dla ukochanej. Dzieło składa się z centralnego brylantu pochodzącego z Botswany (kraju bliskiego i drogiego sercom pary). – Spędziliśmy tam cudowny czas. Sami, z dala od zgiełku, co pozwoliło nam naprawdę się poznać – mówił książę. Dwa mniejsze kamienie należały do Diany, „uwzględniłem je, aby upewnić się, że jest z nami w tej szalonej podróży”.
Eugenia z Yorku
Jack Brooksbank oświadczył się księżniczce pierścionkiem z różowym szafirem padparadscha otoczonym diamentami. Rzadki kamień szlachetny słynący z pudrowo-pomarańczowej barwy najczęściej występuje na Sri Lance. A sam projekt przypomina pierścionek Sary Ferguson, matki Eugenii.
Beatrycze z Yorku
Pierścionek zaręczynowy księżniczki stworzył Shaun Leane. Projektant inspirował się stylem wiktoriańskim, który połączył z nutą Art Deco. Edoardo Mapelli Mozzi oświadczył się jej we Włoszech.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.