W londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta podążymy za Alicją do Krainy Czarów, w nowojorskim MET zastanowimy się nad związkiem mody z czasem, a większość najlepszych wystaw 2021 roku zwiedzimy online.
Dla fanów mody
„Alice: Curiouser and Curiouser”, od 27 marca
Wystawa w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie zbada wpływ książek Lewisa Carrolla oraz słynnych ilustracji Johna Tenniela na popkulturę. Wśród eksponatów kostiumy z adaptacji Tima Burtona z 2010 r., zdjęcia z kalendarza Pirelli Tima Walkera oraz projekty Iris van Herpen i Viktora i Rolfa.
„Ruth E. Carter: Afrofuturism In Costume Design”, od 12 września
Laureatka Oscara odpowiedzialna za stworzenie kostiumów do „Rób, co należy” (1989) i „Czarnej Pantery” (2018) zasługuje na wystawę. W CAD FASH Museum of Fashion + Film w Atlancie zobaczymy 60 kostiumów, szkiców i artefaktów zaaranżowanych przez Brandona Sadlera, odpowiedzialnego za murale zdobiące laboratorium Shuri'ego w „Czarnej Panterze”.
Dla fanów XX-wiecznego designu
„Claudia Skoda: Dressed to Thrill”, od 11 lutego do 24 maja
W 1975 r. projektantka dzianin Claudia Skoda i jej przyjaciele zajęli przebudowaną fabrykę na Kreuzbergu w Berlinie. Fabrikneu przyciągała artystów, muzyków i filmowców. W 1977 r. Martin Kippenberger wykonał tysiąc zdjęć sceny Fabrikneu i zainstalował je jako wybieg dla Skody. Za radą Davida Bowiego otworzyła pierwszy sklep na Ku’Dammie. Niedługo prace Skody zobaczymy w Kulturforum w Berlinie.
„Simply Brilliant: Artist-Jewellers of the 1960s and 1970s”, od 27 marca do 27 czerwca
Psychodeliki, wyścig kosmiczny, New Age, ruch kobiet i kontrkulturowe tożsamości. W latach 60. XX w. biżuteria musiała oddawać nastrój buntu. W Schmuckmuseum w niemieckim Pforzheim spodziewaj się więc futurystycznych form.
„Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture”, od 3 września 2021 do stycznia 2022
W Londynie lat 60. w butikach Biby czy Granny Takes A Trip kupowali Beatlesi, The Rolling Stones, Marianne Faithfull i Jimi Hendrix. Na wystawie w Fashion and Textile Museum w Londynie dowiesz się więcej o ich fenomenie.
„Fashion Photography From The 1990s”, jesień 2021
W Kunstpalast w Düsseldorfie Claudia Schiffer po raz pierwszy wcieliła się w rolę kuratorki. Opowie o erze supermodelek, której jest ikoną. Na wystawie znajdą się zdjęcia Ellen von Unwerth, Juergena Tellera i Karla Lagerfelda.
„Reinvention and Restlessness: 1990s Fashion”, jesień 2021
W nowojorskim FIT poznamy dekadę, która przyniosła nam grunge, dekonstrukcję i odrodzenie haute couture. Najważniejszymi projektantami lat 90. byli Tom Ford, John Galliano, Alexander McQueen, Marc Jacobs, Yohji Yamamoto i Rei Kawakubo, a ich kolekcje fotografowali Corinne Day, Inez & Vinoodh i Steven Meisel.
Dla fanów glamouru
„Paris to Hollywood: The Fashion and Influence of Véronique and Gregory Peck”, od 14 marca do 20 czerwca
20-letnia dziennikarka Véronique Passani miała zrobić wywiad z Gregorym Peckiem, gdy ten kręcił w Europie „Rzymskie wakacje” (1953). To był początek miłości, która trwała do śmierci aktora w 2003 r. W Hollywood paryżanka Véronique stała się inspiracją dla Givenchy i Yvesa Saint Laurenta. Na wystawie w Denver Art Museum w Kolorado zobaczymy jej suknie i zdjęcia.
„Alaïa and Balenciaga: Sculptors of Shape”, od 29 kwietnia do jesieni
Przez cztery dekady Azzedine Alaïa zbierał prace projektantów mody, których uwielbiał. Jego pasją były suknie z lat 30. i 50., a wśród projektantów z tej epoki najbardziej cenił Cristobala Balenciagę. Wystawa w Cristóbal Balenciaga Museoa w hiszpańskiej Getarii, której kuratorem jest Olivier Saillard, prezentuje 120 dzieł obu projektantów, wszystkie z kolekcji Alaïy.
„Sarah Moon”, od 5 marca do 30 maja
Sarah Moon kończy w tym roku 80 lat, a sztokholmska Fotografiska świętuje urodziny modelki i fotografki wystawą. Czy to kampanie reklamowe dla Comme des Garçons i Isseya Miyakego w latach 80. i 90., portrety przyjaciół czy widoki Paryża – wszystkie są przesycone sennym klimatem. Na wystawie znajdą się prace wykonane na potrzeby albumów fotograficznych „Circuss” i „L’Effraie”, inspirowane baśniami Andersena.
Dla fanów awangardy
„Nicholas Daley: Return To Slygo”, od 9 lutego do 18 kwietnia
Projektant odzieży męskiej Nicholas Daley przejmuje Now Gallery w Londynie. Moodboardy odkryją szkocko-jamajskie korzenie i inspiracje Daleya, a dokument Josepha Dunna – techniki dziewiarskie, których nauczył się od mamy. Slygo? To pseudonim DJ-a Daleya: IMan SLYGo.
„CFGNY”, od kwietnia do czerwca
Grupa artystyczna CFGNY (Concept Foreign Garments New York), w skład której wchodzą Daniel Chew, Tin Nguyen, Ten Izu i Kirsten Kilponen, znani z inspiracji podróbkami i performance’ów, przygotują wystawę w londyńskiej Auto Italia. Tematy prac? Moda, seksualność i azjatycka tożsamość.
„Endless Garment”, od 20 marca
Kolekcjoner sztuki Michael Xufu Huang niedawno otworzył Museum X w Pekinie, które traktuje modę jako niekończącą się pętlę produkcji, promocji i konsumpcji. Z udziałem fotografów, marek, projektantów i artystów z Azji, m.in. Xander Zhou, Yat Pit, Carl Jan Cruz i Joyce NG, zapowiada się sztuka krytyczna na najwyższym poziomie.
„Dress Code: Are You Playing Fashion?”, od 26 marca do 18 lipca
Organizowana w Bundeskunsthalle w Bonn przez The Kyoto Costume Institute wystawa pokazuje, jak dostosowujemy ubiór do okazji. W galerii zobaczymy zdjęcia street style’u Hansa Eijkelbooma oraz eksponaty z archiwów i pokazów – od XVIII-wiecznej szafy do papierowej sukienki Jeremy’ego Scotta dla Moschino.
Dla fanów piękna
„Oceanista – Fashion & The Sea”
W M/S Maritime Museum of Denmark przygotuj się na celebrację żeglarskich motywów – od pasków Jeana Paula Gaultiera po sukienki plażowe Iris van Herpen.
„Fearless Fashion: Rudi Gernreich”, od 27 kwietnia do 26 września
Monokini, stringi, mikromini i kombinezony: oto święto ciała Rudiego Gernreicha. Urodzony w żydowskiej rodzinie, w Wiedniu 1922 r. Gernreich razem z bliskimi uciekł z Austrii po jej aneksji przez Niemcy w 1938 r., by osiedlić się w Los Angeles. Tam stał się czołową postacią ruchu LGBTQ+. Jego ubrania, które umożliwiały elastyczne ruchy i podkreślały ciało, zobaczymy w Phoenix Art Museum w Arizonie.
Wystawa Helmuta Newtona, od 3 czerwca 2021 do 23 stycznia 2022
Urodzony w Berlinie fotograf, znany z erotycznych zdjęć kobiet, w październiku 2020 r. miałby 100 lat. Na wystawie w Helmut Newton Foundation w Berlinie pojawi się 300 jego zdjęć.
„Activewear”, od 6 czerwca do 30 grudnia
Złoty medal dla belgijskiego Fashion Museum Hasselt, które gości dwóch olimpijczyków: sprinterów Élodie Ouédraogo i Olivię Borlée, koleżanki z drużyny, które obecnie prowadzą markę odzieży sportowej 42|54. Wystawa poświęcona jest stopniowemu wchodzeniu odzieży sportowej do mody.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.