Znaleziono 0 artykułów
30.03.2021

Pionierzy mody płynnej płciowo

30.03.2021
(Fot. Archiwa prywatne )

Coraz większe grono projektantów zaciera granice między modą damską i męską. Od androgynicznego krawiectwa po queerowe kreacje – przedstawiamy twórców z całego świata, którzy lansują płynność płciową. 

1. Bloke, założyciel Faith Oluwajimi, Lagos, Nigeria

25-letni Oluwajimi współczesny dizajn łączy z tradycyjnymi technikami tkackimi. Lokalnie pozyskuje tkaniny potrzebne do szycia charakterystycznych androgynicznych kreacji, które zaprezentował podczas mediolańskiego tygodnia mody.

Twoje motto?

Chcę nieustannie ulepszać technikę produkcji etycznej mody przy dbałości o wysokiej jakości materiały. Odzież nie powinna nas ograniczać. Lubię ubierać kobiety i mężczyzn.

Ulubiona rzecz z kolekcji?

Tunika zestawiona z ręcznie dzierganym kardiganem. Przędza, z której go uszyto, pochodzi z bawełny rosnącej w nigeryjskim mieście Funtua i barwionej techniką batik. Obydwa elementy zostały wykonane przez rzemieślników z Lagos.

2. Arturo Obegero, Paryż, Francja

Absolwent Central Saint Martins słynie z precyzyjnie skrojonych projektów powstałych przy wykorzystaniu ścinków tkanin z domów mody haute couture.

Twoje motto?

Chcę tworzyć ubrania z duszą. Chodzi także o fantazję, zwłaszcza w obecnych, ponurych czasach. Moda neutralna płciowo nie jest dla mnie niczym nowym. Społeczeństwo narzuca nam ograniczającą kategorię płci, a moją rolą jako projektanta jest jej dekonstrukcja.

Jak wygląda twój proces twórczy?

Zazwyczaj nie potrzebuję szkicu, cięcie i drapowanie tkanin to moje mocne strony.

Kogo chciałbyś ubierać?

Sade.

3. Ella Boucht, Londyn, Wielka Brytania

(Fot. Dzięki uprzejmości Elli Boucht)

28-letnia projektantka o fińskich korzeniach tworzy skórzane sylwetki z zastosowaniem precyzyjnych technik krawieckich, dzięki czemu nadaje odzieży charakter. Dyplomową kolekcję na Central Saint Martins zatytułowała „Butch”.

Jak wygląda twój proces twórczy?

Większość ubrań dostępnych na rynku jest projektowana z myślą o heteronormatywnych klientach – chcę prowokować do zmian, wprowadzania neutralności płciowej, queerowości.

Ulubiona rzecz z kolekcji?

Jasnobrązowy dwuczęściowy garnitur złożony z kamizelki ze skórzanymi szelkami, dopasowanych spodni za kolano i czarnego paska.

Kogo chciałabyś ubrać?

Pisarkę Roxane Gay oraz piosenkarkę Christine and the Queens, a także moją przyjaciółkę, ilustratorkę Edith Hammar.

4. Anchovi, założyciel marki Kwun Hyuk Kim, Seul, Korea Południowa

W swoich projektach 27-latek odwołuje się do mody, którą pamięta z dzieciństwa i tej towarzyszącej współczesnym nastolatkom. Bawi się proporcjami i tkaninami, jednocześnie zacierając granice norm płciowych. 

Twoje motto?

Przywołuję piękne wspomnienia z dziecięcych lat. Uważam, że ubraniom nie powinniśmy przypisywać płci. Zaletą płynnej odzieży jest to, że trafiamy do szerszej grupy klientów. 

Ulubiona rzecz z kolekcji?

Koszula changpao.

5. Luis De Javier, Londyn, Wielka Brytania

24-letni absolwent Uniwersytetu Westminster zadebiutował na londyńskim tygodniu mody w 2020 roku. Jego kolekcja na sezon wiosna-lato 2021 obfituje w gorsety, skórzane akcesoria i przeskalowane ramiona. 

Twoje motto?

Dialog kultur – Hiszpanii, z której pochodzę, i Londynu, mojego obecnego domu. Kolekcję na sezon wiosna-lato 2021 nazwałem „Madre, Hermana, Amiga” – to hołd złożony wspólnocie kobiet.

Kto odegrał kluczową rolę w trakcie powstawania twojej kolekcji?

Moja przyjaciółka i dyrektorka kreatywna Betsey Johnson. Jest nieodłącznym elementem marki.

Eni Subair, Alex Kessler
  1. Moda
  2. Zjawisko
  3. Pionierzy mody płynnej płciowo
Proszę czekać..
Zamknij