Od konturowania kremem z filtrem po golenie nóg papierem ściernym – zapytaliśmy ekspertów, czy warto wypróbować triki beauty lansowane przez influencerów z TikToka.
Banknoty przydają się do wyrysowania idealnej kreski eyelinerem, a lokówkę zastąpią… żeberka kaloryfera. TikTok jest pełen kreatywnych pomysłów. Nie wszystkie warto wypróbować. W zeszłym roku australijska gwiazda reality show uszkodziła sobie wzrok i nabawiła się szpecących blizn po nieudanej próbie zastosowania domowej akupunktury. Takie wypadki zdarzają się coraz częściej. – Dla niedoświadczonych osób triki DIY z TikToka mogą być groźne – mówi Carrera Kurnik z nowojorskiej agencji przewidującej trendy Fashion Snoops. Eksperci wybierają bezpieczne trendy z aplikacji.
1. Slugging na nocne nawilżenie
@charlotteparler 😇 #skincare #tiktokbeauty #tiktokskincare #winterskincare
♬ original sound - Charlotte Palermino
Slugging, sposób K-beauty, polega na nałożeniu na twarz grubej warstwy kremu nawilżającego lub wazeliny. Pozostawiona na całą noc, dogłębnie nawilża.
Według dermatologa, dr Muneeba Shaha, slugging może być świetnym sposobem na zatrzymanie w skórze wilgoci. – Oczyść skórę, nałóż ulubiony kosmetyk nawilżający, a potem wybraną maść. Nie polecam sluggingu łączonego z preparatami o silnym działaniu, takimi jak retinol lub kwasy złuszczające naskórek, bo może to powodować wzmocnienie ich działania. Używaj jedynie kosmetyków nawilżających o delikatnym składzie. Slugging to odpowiedź na sezonową suchość skóry lub jej łuszczenie. Stosowany regularnie może prowadzić do problemów skórnych, w tym wyprysków – tłumaczy. Powinny się go wystrzegać osoby ze skórą trądzikową.
2. Konturowanie kremem przeciwsłonecznym
@stopiteli I am convinced this works! #tutorial #contour #summer #lifehack #hack #beautyhack #snatched #tiktokwellness #hiddentalent
♬ original sound - Eli Withrow
Nałóż krem na wybrane partie twarzy, tak by pozostały jaśniejsze, reszta niech pozostanie bez ochrony. Celem jest uzyskanie efektu konturującej opalenizny. Uwaga: to ogromnie niebezpieczna praktyka przyspieszająca starzenie skóry. Wystawianie niechronionej twarzy na słońce może prowadzić nawet do raka skóry.
– Niektóre osoby używają jako bazy kremu z filtrem SPF30, a dodatkowo warstwę kosmetyku SPF50. Nie polecam tego, ale nie jest to najgorsze, co widziałem na TikToku – mówi dr Shah.
3. Golenie papierem ściernym
@jules49of New way to shave my legs! Thanks #accountantsoftiktok #lifehack #shaving #softskin #hairremoval #tryingnewthings #saywhat #noway
♬ original sound - user4357903546257
Dr Shah ostrzega: – Nie próbuj robić tego w domu. Papier ścierny rzeczywiście może usunąć włoski, ale przy okazji usuwa też naskórek. Może prowadzić do hiperpigmentacji i powstawania blizn, szczególnie że skóra na nogach wolno się goi.
4. Picie chlorofilu
@fabulousvia Chlorophyll water is the new wave #chlorophyll #healthy #SongOfTheSummer #moodflip
♬ original sound - Via Abreu
TikTokerki twierdzą, że poprawia kondycję skóry, redukuje trądzik, dodaje energii i odświeża oddech. Chlorofil to barwnik występujący w roślinach, odgrywający kluczową rolę w procesie fotosyntezy. – Teoria lansowana na TikToku mówi o tym, że wszystko, co znajduje się w chlorofilu, by wspierać rozwój rośliny, a więc witaminy, minerały i antyoksydanty, ma pozytywny wpływ również na zdrowie człowieka – mówi Huron.
Dr Shah nie jest co do tego przekonany: – Chlorofil ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, ale informacje o jego skuteczności są przesadzone.
Według Shaha badania potwierdzają skuteczność stosowanej miejscowo chlorofiliny (pochodnej chlorofilu) w leczeniu trądziku. Na całą twarz dr Shah poleca jedzenie większej ilości zielonych warzyw, takich jak szpinak, kapusta i brokuły, które są bogate w chlorofil.
5. Mikronakłuwanie skóry
@alienkaartistry New skin loading... ##microneedling ##microneedle ##numb ##needle ##skincare ##facial ##skin ##microneedlepen ##drpen ##needling ##beautician ##selfcare ##dermar
♬ Elevator Music - Bohoman
Mikronakłuwanie to zabieg kosmetyczny z wykorzystaniem rollera mikroigłowego, który małymi igiełkami nakłuwa skórę w celu pobudzenia produkcji kolagenu. Efektem ma być wygładzenie, ujędrnienie i wzmocnienie skóry.
– W czasie mikronakłuwania w skórze powstają dziurki, przez które mogą dostawać się bakterie i alergeny. Jeśli skóra lub urządzenie wykorzystywane do przeprowadzenia zabiegu nie są idealnie czyste, może to prowadzić do infekcji – mówi dr Shah. Innymi słowy, nie próbujcie tego w domu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.