Od researchu na temat surowców po upewnienie się, że cały proces produkcji jest przyjazny dla środowiska – oto pięć rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wegańskiej odzieży.
Według danych platformy Lyst z kwietnia 2020 roku liczba wyszukiwań hasła „wegańska skóra” z roku na rok wzrasta o 69 proc., podczas gdy zajmująca się badaniem rynku firma Edited za powód zwiększonego popytu na produkty pochodzenia roślinnego uważa pandemię (według Światowej Organizacji Zdrowia aż 60 proc. wszystkich ludzkich patogenów i 75 proc. nowych lub rozwijających się chorób zakaźnych pochodzi właśnie od zwierząt).
Jak mówi Annick Ireland, dyrektor generalna i założycielka internetowego butiku Immaculate Vegan, „coraz więcej konsumentów szuka etycznych i zrównoważonych rozwiązań, jeśli chodzi o modę, a weganizm jest często punktem odniesienia w obu tych kwestiach. Podobnie do rewolucji żywieniowej, która miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat, polegającej na znacznym wzroście w sektorze żywności pochodzenia roślinnego, jesteśmy teraz świadkami tej samej tendencji w sektorze wegańskiej mody”.
Co trzeba wiedzieć o wegańskiej modzie?
1. Dowiedz się więcej o wegańskich tkaninach
Mówiąc prościej, wegańska garderoba to taka, w której nie ma jedwabiu, skóry naturalnej, wełny, kaszmiru, piór czy futer. Jeśli ubranie zawiera jakikolwiek element będący ubocznym produktem pochodzenia zwierzęcego, oznacza to, że nie jest wegańskie. Miej oko na szczegóły i dodatki. Przykładowo, Nudie Jeans jest teraz całkowicie wegańską marką, bo do produkcji tylnej naszywki spodni przestała używać prawdziwej skóry. Niekoniecznie musi tak być w przypadku innych producentów dżinsów. Szukaj logo „PETA-Approved Vegan”, aby upewnić się, że produkty, które kupujesz, nie zostały wykonane z produktów pochodzenia zwierzęcego.
2. Sprawdź, czy „wegański” oznacza wyprodukowany z myślą o zrównoważonym rozwoju
Unikanie odzwierzęcych produktów nie sprawi, że twoja szafa automatycznie stanie się bardziej przyjazna dla środowiska. Wiele produktów oznaczonych jako wegańskie wykonanych jest z tworzyw sztucznych bazujących na paliwach kopalnianych, które bardzo długo się rozkładają i przyczyniają do zanieczyszczenia oceanów.
– Wielu konsumentów zniechęca to, że oprócz zaznajomienia się z niezliczoną liczbą surowców i tkanin muszą także sprawdzić, czy kupowana przez nich wegańska alternatywa została wyprodukowana z myślą o zrównoważonym rozwoju. To wiele informacji, z którymi trzeba się zapoznać – mówi Ioanna Topouzoglou, założycielka londyńskiej marki Mashu zajmującej się produkcją torebek z wegańskiej skóry. Zaleca korzystanie z pomocnych internetowych katalogów, takich jak Good on You, CoGo i Mochni, w których można znaleźć wykaz i szczegółowe informacje dotyczące wegańskich marek modowych dbających jednocześnie o zrównoważony rozwój.
Pamiętaj także, aby zwrócić uwagę na transparentność procesów produkcyjnych. Jeśli decydujesz się przejść na weganizm, prawdopodobnie zależy ci również na tym, aby marki, które wspierasz, działały zgodnie z zasadą tzw. etycznej mody. – Sprawdź, skąd pochodzą tkaniny, a także zagłęb się w temat zrównoważonego łańcuchu dostaw danego producenta. Istnieje wiele stron, które ci to ułatwią i pomogą znaleźć wszystkie potrzebne informacje – mówi Rebekah Roy, dyrektorka pierwszego londyńskiego wegańskiego pokazu mody Bare Fashion.
3. Zrób research w zakresie alternatywnych tkanin i surowców, które są przyjazne zwierzętom i środowisku
Wspieranie wegańskiej mody wiąże się także z nieustannym pogłębianiem wiedzy z zakresu tkanin, od kaszmiru produkowanego z soi po skórę stworzoną z kukurydzy. Nawet gęsie lub kacze pierze stanowiące wypełnienie kurtek puchowych może zostać zastąpione kwiatami, co udowodniła ostatnio ekologiczna marka Pangaia.
Jednym z największych wyzwań przy wegańskich zakupach jest znalezienie przyjaznej środowisku alternatywy dla skóry, która często produkowana jest z nieekologicznego polichlorku winylu (plastiku). Kultowa marka Nanushka do produkcji wegańskiej skóry zaczęła używać jednak pozyskanego z recyklingu poliestru. Jeśli jesteś zwolenniczką całkowicie niesyntetycznych rozwiązań, również znajdziesz na rynku wiele opcji dla siebie.
– Jedną z najlepszych rzeczy w wegańskiej modzie jest to, jak wiele niesamowitych innowacyjnych materiałów jest wolnych od okrucieństwa, a przy tym wyprodukowanych z myślą o zrównoważonym rozwoju i przy wykorzystaniu odpadów – mówi Ireland. – Przykładem są chociażby Piñatex (stworzony z liści ananasa) oraz skóra z jabłek (stworzona z ogryzków i resztek skórek pozostałych po zbiorach). Tkaniny te stanowią także dodatkowe źródło dochodu dla sadowników. Istnieje także skóra z kaktusa, która charakteryzuje się wysoką jakością, a przy tym nie wymaga w procesie produkcji bardzo dużych ilości wody.
Jeśli rozglądasz się za sztucznym futrem niewyprodukowanym ze sztucznych materiałów, koniecznie sprawdź ofertę Maison Atia, House of Fluff oraz Stelli McCartney, która opracowała niedawno KOBA Fur-Free Fur, innowacyjne futro wykonane z mieszanki poliestru z recyklingu i produktów pochodzenia roślinnego.
4. Spróbuj rozejrzeć się za innowacyjnymi materiałami wśród niezależnych marek
Wegańskie zakupy to świetna okazja, by odkryć mniejsze niezależne marki. – Wspaniale jest mieć szafę pełną rzeczy od Stelli McCartney, ale warto także wprowadzić do niej nowatorskie rzeczy autorstwa młodych projektantów. Podczas pokazu Bare Fashion swoją kolekcję zaprezentowała Eirinn Hayhow, która w lutym zadebiutuje na londyńskim tygodniu mody.
Poza innymi niszowymi wegańskimi markami, takimi jak Hiraeth aktorki Rooney Mara, sprawdź także te bardziej popularne, które do produkcji rzeczy wykorzystują innowacyjne tkaniny pochodzenia roślinnego. Zacznij od zwiewnych sukienek od Mary Hoffman wykonanych z tencelu (materiału pozyskanego z miazgi drzewnej, który uwielbiają także marki takie jak Mother of Pearl czy Reformation) oraz innych – BITE Studios, Maggie Marilyn i Collina Strada oferujących alternatywę jedwabiu wykonaną z płatków róż. Cossac to natomiast świetny wybór dla fanek swetrów i wegańskiej dzianiny stworzonej z bawełny i pochodzącego z recyklingu poliestru.
5. Nie zapomnij o akcesoriach
Na szczęście rynek akcesoriów jest bogaty w różnego rodzaju wegańskie alternatywny. Jeśli szukasz idealnej torebki, koniecznie sprawdź ofertę JW Pei, Poppy Lissiman i Ashoka Paris. – Branża rozrasta się w bardzo szybkim tempie, dlatego jestem pewna, że z czasem coraz łatwiej będzie znaleźć wegańskie alternatywy w przystępnych cenach – przyznaje Topouzoglou, dodając, że sama już zauważyła tę zmianę na przykładzie dostępności wegańskich butów.
Niewątpliwie jest to zasługa marek Veja, YATAY i uwielbianej przez Emmę Watson Good Guys Don’t Wear Leather. W poszukiwaniu luksusowych wegańskich szpilek zajrzyj do Piferi, londyńskiego sklepu założonego przez dawnego projektanta Jimmy Choo – Alfredo Piferi, lub pochodzącej z Los Angeles firmy obuwniczej Taylor + Thomas. Hiszpańska marka Mireia Playà będzie zaś idealnym wyborem, jeśli poszukujesz wegańskich botków wyprodukowanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.