Znaleziono 0 artykułów
14.02.2020
Artykuł partnerski

W kręgu dobra: Nespresso Talents

(Fot. Getty Images)

Pierwsza polska i piąta międzynarodowa edycja konkursu filmowego odbywa się pod hasłem „Virtuous Circles”. Aby powalczyć o wyjazd na Festiwal Filmowy w Cannes, wystarczy przygotować krótki film z własną interpretacją tematu przewodniego.  

Dobro rodzi dobro. Czasem nawet drobne wydarzenia potrafią uruchomić spiralę pozytywnych doznań, tworząc tzw. virtuous circle. Spiralę dobra może wywołać wszystko. Czasem jest to jeden człowiek, który aktywizuje tysiące innych, jedna decyzja przyczyniająca się do przełomowej zmiany albo słowo zmieniające bieg historii. Od drobnych gestów, za które odpłacono tym samym, po działania na większą skalę, które zmieniły świat – tak rodzi się rewolucja. 

Historia zna wiele takich przykładów. Rosa Parks odmawiając ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie, przyczyniła się do zniesienia segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Jurek Owsiak swoim entuzjazmem zaraził całą Polskę i sprawił, że każdego roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy łączy nas wszystkich w szczytnym celu. A samotny strajk Grety Thunberg zapoczątkował światowy ruch na rzecz ochrony klimatu, aktywizując młodych ludzi na wszystkich kontynentach.

Takie historie są tematem tegorocznej edycji Nespresso Talents. Pierwsza w historii polska i piąta międzynarodowa odsłona konkursu filmowego szwajcarskiej marki odbywają się właśnie pod hasłem „Virtuous Circles”. Jak co roku Nespresso Talents przypomina również o sile kina i jego twórców, którzy również potrafią inspirować innych do działania.

Aby wziąć udział w kolejnej edycji konkursu, należy przygotować swoją interpretację tematu w formie krótkiego filmu (2-3 minuty) opowiadającego historię dobrego uczynku, gestu, wydarzenia, który stał się początkiem czegoś większego. Może to być zarówno historia z życia wzięta, inspirowana rodziną, przyjaciółmi albo znanymi postaciami, jak i fikcyjna – czerpiąca z wyobraźni i marzeń. Mile widziane są filmy fabularne, dokumentalne i animowane.

W jury pierwszej polskiej edycji konkursu zasiądą ambasadorzy konkursu: reżyserka Kinga Dębska, dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, aktorka Małgorzata Kożuchowska i laureatka drugiego miejsca w międzynarodowej edycji Nespresso Talents 2018, Anna Zoll. 

Kinga Dębska i Anna Zoll (Fot. Zuzanna Szamocka/materiały prasowe)

Tworząc filmy, inspiruje mnie życie, ludzie, którzy mnie otaczają, ich świat zewnętrzny i wewnętrzny. Kiedyś robiłam filmy dokumentalne i być może z tego powodu lubię zakorzenić każdą historię w rzeczywistości. Potem oczywiście dużo wymyślam, konfabuluję, ale najlepiej się czuję, kiedy bazą jest życie. Jeżeli jakaś historia wejdzie mi w serce, i długo tam siedzi, wtedy wiem, że to jest temat na film dla mnie. Że po prostu muszę go zrobić. Dlatego uczestnikom również radziłabym opowiedzieć historię osadzoną blisko nich, blisko świata, który znają z autopsji – powiedziała Kinga Dębska. 

Im prościej, tym lepiej – to dewiza reżyserki, takich filmów jak „Moje córki krowy”, „Plan B” i „Zabawa zabawa”, która pracuje teraz nad nowym projektem „Zupa nic”. – Lepiej opowiedzieć prostą historię niż taką wielopiętrową, skomplikowaną, intelektualną. Tak krótka forma to doskonały test dla umiejętności narracyjnych. Można od razu zobaczyć, czy ktoś umie opowiadać. I najważniejsze – czy umiemy poruszyć emocje. Kino to emocje, które autor ma w widzach. Emocje mogą być różne: wzruszenie, śmiech, przerażenie. Coś, co chwyta za serce. Dobrze odważyć się, i opowiedzieć, że zacytuję słowa piosenki, „to co nas boli najbardziej” – dodała.

Nespresso Talents dał mi, laikowi, szansę na zrobienie własnego filmu, który został doceniony przez jurorów konkursu – powiedziała Anna Zoll. Jej film „Heart Therapy” opowiada historię kobiety spędzającej czas wolny w szpitalu z noworodkami porzuconymi lub odebranymi biologicznym rodzicom. Tytułowa „terapia sercem”, którą zajmuje się główna bohaterka, polega na dawaniu ciepła dzieciom – przytulaniu, kojeniu samotności, a co za tym idzie, pomaganiu w ich prawidłowym rozwoju. 

– Moje życie dzieli się na czas przed i po „Heart Therapy”. Po 21 latach zamknęłam swoją firmę konsultingową, aby w pełni pójść za głosem serca i zacząć robić filmy, głównie o tematyce społecznej. Obecnie razem z producentem Marcinem Marczykiem pracuję nad VR-owym projektem „Dancing Letters”, który rozwijamy na Biennale College Cinema VR w Wenecji – dodała. 

Zapytana, jaką radę dałaby wszystkim, którzy chcą spróbować swoich sił w opowiadaniu filmowych historii, Zoll powiedziała: – Myślcie globalnie i nie zamykajcie swojej fantazji w stereotypach, narzuconych szablonach czy wizjach innych. Słuchajcie siebie, ufajcie sobie, jednocześnie nie zapominając o wielkich dziełach świata filmu.

Tegoroczna edycja ma również wymiar ekologiczny. W ramach partnerstwa Nespresso Talents z PUR Projet, za każdy otrzymany film, posadzonych zostanie 10 drzew w ramach jednego z programów prowadzonych przez organizację. Francuska fundacja działa na rzecz odbudowy i ochrony lasów, m.in. w Polsce, Maroko, Etiopii, Brazylii, Japonii i Australii. 

Termin przesyłania zgłoszeń do konkursu został wydłużony. Więcej informacji o konkursie znajdziecie pod linkiem.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Kino i TV
  3. W kręgu dobra: Nespresso Talents
Proszę czekać..
Zamknij