Wallis Simpson: Najbardziej znienawidzona kobieta w Wielkiej Brytanii?
Gdyby nie ona, Elżbieta II nie zostałaby królową. Aktorka, kochanka, księżna, a według niektórych, także wykwalifikowana niemiecka szpieżka. Posłanka Nancy Astor pisała, że jest „kobietą najgorszego gatunku”, z kolei Edward VIII, który z miłości do niej abdykował z angielskiego tronu, nazywał ją „kobietą bez wad”. Postać Wallis Simpson pojawia się w serialu „The Crown”, w niezbyt dobrym świetle przedstawiono ją także w filmie „Jak zostać z królem”. Jej biografia pełna jest jednak tylu smaczków, że zasługuje na samodzielną produkcję.
Wallis Simpson przyszła na świat w 1896 r. w malutkiej miejscowości Blue Ridge Summit w Pensylwanii. Od małego obcowała z luksusem, bo jej ojciec był kupcem, a matka córką bogatego biznesmena. Gdy w 1901 r. zmarł ojciec Wallis, wraz z matką przeszła na utrzymanie rodziny. Była to jednak sytuacja przejściowa. Alice Montague w 1908 r. wyszła za mąż po raz drugi. Jej wybrankiem był ówczesny przewodniczący Partii Demokratycznej John Freeman Rasin.
Do Anglii Wallis Simpson przybyła z drugim mężem – Ernestem Aldrichem Simpsonem (do wyprowadzki ze Stanów zmusiły ich problemy finansowe). W 1931 r. na jednym z przyjęć poznała Edwarda VIII (wtedy jeszcze księcia). Przedstawić miała ich sobie przyjaciółka Simpson i… ówczesna kochanka Edwarda, Thelma Furness. Tak zaczął się jeden z największych mezaliansów w historii brytyjskiej arystokracji.
Simpson doskonale wiedziała, jak owinąć mężczyznę wokół palca. Edward nie widział poza nią świata – popisywał się przed nią publicznie, malował jej paznokcie i obsypywał najdroższymi klejnotami od Cartiera i Tiffany’ego. Ona jednak szybko się nim znudziła, a prasa, która nawet po tym, gdy opuścili Wielką Brytanię, nie odstępowała ich na krok, co rusz donosiła o jej kolejnych romansach. Jednym z wybranków amerykańskiej femme fatale miał być nawet Joachim von Ribbentrop. Sama Simpson nigdy nie kryła się ze swoimi nazistowskimi sympatiami. Niektórzy twierdzą, że była wykwalifikowaną niemiecką szpieżką.
Wokół Wallis Simpson narosło wiele legend i domysłów. Jedno jest pewne – na zawsze zmieniła losy brytyjskiej monarchii. W 35. rocznicę śmierci księżnej przypominamy jej najciekawsze, archiwalne fotografie.