W czwartek Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, My, Rodzice oraz Fundacja po DRUGIE ogłosiły otwarcie pierwszego warszawskiego mieszkania interwencyjnego dla młodych osób LGBT w kryzysie bezdomności. – Lokal działa i ma już pierwszych mieszkańców – mówią przedstawiciele organizacji.
– Bywa, że młody człowiek po coming oucie traci wszelkie wsparcie ze strony najbliższych. Staje się wrogiem, balastem, wstydem. Zostaje wyrzucony z domu na ulicę bez środków do życia – mówi Ewa Miastkowska ze Stowarzyszenia My, Rodzice. W trakcie pandemii sytuacja osób nieheteronormatywnych uległa pogorszeniu. Jak podaje Fundacja po DRUGIE, przed lockdownem do reprezentantów organizacji miesięcznie zgłaszała się dwójka młodych bez dachu nad głową. Przez ostatni rok liczba ta wzrosła do 3-4 osób tygodniowo. W związku z brakiem systemowych rozwiązań, które zapewniłyby im tymczasowe schronienie Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, My, Rodzice oraz Fundacja po DRUGIE, postanowiły otworzyć pierwsze warszawskie mieszkanie interwencyjne dla osób ze społeczności LGBT w kryzysie bezdomności.
Celem inicjatywy jest stworzenie warunków do prawidłowego przebiegu procesu readaptacji społecznej. – Mieszkanie będzie przywracało możliwość normalnego funkcjonowania, a także godność ludzką – mówi Krzysztof Kliszczyński ze stowarzyszenia Lambda Warszawa. Lokatorki i lokatorzy otrzymają niezbędną pomoc (w tym specjalistyczną: psychologiczną, prawną, z zakresu doradztwa zawodowego i terapii uzależnień), która pozwoli im uregulować sytuację mieszkaniową oraz znaleźć pracę. Podopiecznym zostanie udzielone indywidualne wsparcie ze strony opiekunów oraz członków Stowarzyszenia My, Rodzice, zrzeszającego matki i ojców osób LGBT.
Jak się zgłosić?
W celu zapewnienia prywatności oraz bezpieczeństwa lokatorkom i lokatorom mieszkania, lokalizacja miejsca nie jest podawana do wiadomości publicznej. Młode osoby mogą się skontaktować z opiekunkami i opiekunami lokalu mailowo: fundacja@podrugie.pl lub telefonicznie: 22 628 52 22 (telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00). Szczegółowe informacje na stronie www.podrugie.pl
W ubiegłym tygodniu stołeczny Ratusz ogłosił konkurs na prowadzenie hostelu interwencyjnego dla bezdomnych osób nieheteronormatywnych, co jest pierwszym krokiem w stronę wdrażania Deklaracji LGBT+. Mieszkanie stanowi uzupełnienie inicjatywy przyjętej przez władze miasta. Lokum jest finansowane ze środków założycielskich organizacji: Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, My, Rodzice oraz Fundacja po DRUGIE.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.