Znaleziono 0 artykułów
12.03.2020

Wielka Brytania likwiduje podatek na produkty menstruacyjne

(Fot. Gail Orenstein/NurPhoto via Getty Images)

Od przyszłego roku tampony, podpaski i inne produkty higieniczne zostaną w Wielkiej Brytanii zwolnione z pięcioprocentowego podatku VAT. Do tej pory tampony i podpaski klasyfikowano jako „nieistotne dobra luksusowe”. Teraz zyskały one status produktów pierwszej potrzeby. To ważny krok w niwelowaniu tzw. period poverty. 

Według raportu organizacji Free Periods i Plan International UK, jednej na 10 dziewczynek w Wielkiej Brytanii nie stać na zakup produktów menstruacyjnych, a ponad 130 tysięcy każdego roku opuszcza w czasie okresu zajęcia szkolne. Statystyki te są jeszcze bardziej poruszające w krajach rozwijających się, gdzie na zjawisko, nazywane period poverty (czyli menstruacyjnym ubóstwem) nakłada się utrudniony dostęp do wody i uwarunkowania społeczno-kulturowe.

Dla wielu kobiet tampony i podpaski są zwyczajnie za drogie, dlatego organizacje prokobiece postulują zwalnianie produktów menstruacyjnych z tzw. różowego podatku. Posłuchał ich właśnie rząd Wielkiej Brytanii, który wczoraj uchwalił budżet na przyszły rok. 

Mogę potwierdzić, że dzięki rezygnacji z członkostwa w Unii Europejskiej, udało się nam znieść podatek VAT od produktów menstruacyjnych. Od stycznia przyszłego roku wszystkie produkty sanitarne dla kobiet będą wolne od VAT – powiedział minister finansów Rishi Sunak. 

Według kalkulacji „Guardiana” zniesienie „różowego podatku” pozwoli zaoszczędzić Brytyjkom średnio 40 funtów w ciągu całego życia. Choć nie jest to znacząca suma, zniesienie VAT od produktów sanitarnych jest ważnym krokiem w stronę zmiany społecznej świadomości i zwalczania tabu dotyczącego menstruacji. Do tej pory tampony i podpaski w Wielkiej Brytanii klasyfikowano jako „nieistotne dobra luksusowe”. Teraz zyskały one status produktów pierwszej potrzeby. 

Kolejnym krokiem ma być dostępność bezpłatnych środków higienicznych w szkołach, kawiarniach, kinach, biurach i innych miejscach publicznych. Dotychczas wprowadzono ten zwyczaj w Szkocji, która jest światową przodowniczką w zwalczaniu period poverty. Docelowo projektem tym ma zostać objęty cały kraj. 

Debaty dotyczące likwidacji „różowego podatku” trwają w różnych częściach świata od przeszło dwóch dekad. Nad podobnymi projektami pracują organizacje pozarządowe, m.in. we Francji, Nowej Zelandii, Indiach i Niemczech. W Polsce podatek ten zredukowano z ośmiu do pięciu procent, czyli najniższej możliwej stawki podatkowej dla członków Unii Europejskiej. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek bezpłatne produkty menstruacyjne trafią do polskich szkół. 

Julia Właszczuk
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Wielka Brytania likwiduje podatek na produkty menstruacyjne
Proszę czekać..
Zamknij