Znaleziono 0 artykułów
16.03.2020

Odwiedź Zachętę w sieci

Marek Sobczyk „Prosta tęcza” 1991/2019 (Fot. Anna Zagrodzka/Zachęta)

W ramach programu #ZachętaOnline na stronie Narodowej Galeriii Sztuki znaleźć można trójwymiarowe wystawy, transmisje w kuratorskich oprowadzań, wydarzenia specjalne oraz warsztaty dla dzieci. Z kolei na instagramowym profilu instytucji można oglądać performatywną wystawę „Scrolling The System”, tworzoną przez polskich artystów i artystki w czasie kwarantanny.

W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem wielu muzeów, światowe instytucje kultury udostępniają swoje zbiory w sieci, przygotowują specjalne wykłady i warsztaty oraz organizują wirtualne spacery po wystawach. Do grona muzeów, takich jak Musée d’Orsay, Kioto Costume Institute, British Museum i pałac w Wersalu, należy również Galeria Zachęta, która na czas kwarantanny przygotowała szereg wydarzeń. Może w nich wziąć udział każdy z nas, bez wychodzenia z domu.

W ramach programu #ZachętaOnline, na stronie dedykowanej akcji można znaleźć wirtualne spacery po aktualnych wystawach galerii, prowadzone przez edukatorów i edukatorki instytucji. W ramach inicjatywy organizowane są również wydarzenia specjalne, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, krytykami i innymi, ważnymi postaciami świata sztuki oraz warsztaty dla dzieci i całej rodziny. Instytucja uruchomiła również wirtualny magazun #ZachętaOnline, który publikowany jest na mediach społecznościowych galerii.

Wystawa "Scrolling the System" (Fot. materiały prasowe)

Program #ZachętaOnline umożliwia również wirtualną wizytę w muzeum. Dzięki trójwymiarowym wystawom przeniesionym do przestrzeni online w technologii 360 stopni możemy podziwiać aktualne wystawy galerii. Na ten moment na stronie instytucji można znaleźć cztery wystawy: "Andrzej Krauze: Lekcja fruwania", "Ahmed Cherkaoui w Warszawie", "Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965-1976)" oraz "Co dwie sztuki, to nie jedna". Przy okazji można również podziwiać neorenesansowe wnętrza instytucji.

Z kolei na instagramowym profilu instytucji od pewnego czasu można podziwiać performatywną i w pełni zdigitalizowaną wystawę "Scrolling the System". W ramach inicjatywy polscy artyści i artystki podejmują temat dystansowania społecznego i kwarantanny, które wymusiły przeniesienie wielu aspektów naszego codziennego życia do przestrzeni wirtualnej. "Konieczność pracy zdalnej, szkoła online, kultura online, transmisje live, wideo konferencje, Zoom, Skype, FaceTime – jeśli kiedyś uciekaliśmy w świat wirtualny to czy teraz uciekamy przed nim? Jak czuliśmy się w pierwszych dniach izolacji, a jak czujemy się dziś? Czy tygodnie życia wirtualnego zmieniły nasze relacje romantyczne, rodzinne i służbowe? Jak będzie wyglądał teraz świat? Jak będzie wyglądał Internet? I jak my będziemy z niego korzystać?" pytają kuratorki wystawy Milena Liebe, Magdalena Komornicka i Weronika Wysocka.

W ramach "Scrolling the System" możemy podziwiać, m.in. prace Żurnalu Zin, interdyscyplinarnego projektu artystycznego, tworzonego przez trójkę przyjaciół – Niko, Emilię i Annę oraz kolektywu KEM, dedykowanego sztuce feministycznej i queerowej. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

User X — the next instalment of Weronika Wysocka’s work, after @userxreport (2019), on Zachęta’s Instagram. User X Report was a personal, intimate story about the blurring of boundaries between virtual and real reality, which resulted from the reflection on social media addiction-based disorders. Now that our lives have moved online on an unprecedented scale, User X’s experiences have become the experiences of us all. The need to work remotely, online schools, online culture, live broadcasts, video conferences, Zoom, Skype, FaceTime… In times of isolation, we need to be connected more than ever, but does that bring comfort? User X is an observation study of online connections and relationships. 🕕🕕🕕 Every Monday at 6 p.m. on @galeria_zacheta, until further notice. Weronika Wysocka (b. 1994) - in her artistic practice, she focuses on different aspects of human imprints, such as technology and its impact on people and nature. The initiator of the artistic residency for young artists, Turnus Słupsk; founder and curator of the end-less program. Since 2019, she has been leading the NARRATION STRATEGIES workshop at Academy of Fine Arts in Warsaw. @weronika.wysocka #scrollingthesystem

A post shared by Zachęta (@galeria_zacheta) on

 – Jesteśmy przekonani o tym, że w tak trudnym czasie, działania online i pewnego rodzaju nowa odpowiedzialność za wspólnotę, to zadanie instytucji publicznych – mówił w marcu Artur Szczęsny, kierownik działu komunikacji galerii Zachęta. 

W oczekiwaniu na ponowne otwarcie muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kultury zachęcamy do obserwowania hasztagów #KulturaWCzasachPandemii, #kulturaonline i #CultureIsNotCancelled, pod którymi można znaleźć podobne wydarzenia i inicjatywy tworzone przez artystów i artystki w Polsce i za granicą. Warto śledzić ją na bieżąco i wykorzystać pozostały czas w domu na nadrobienie zaległości w literaturze, filmie czy teatrze.

Aktualne wydarzenia w ramach inicjatywy #ZachętaOnline znajdziecie pod linkiem

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Odwiedź Zachętę w sieci
Proszę czekać..
Zamknij