W ramach programu #ZachętaOnline na stronie Narodowej Galeriii Sztuki znaleźć można trójwymiarowe wystawy, transmisje w kuratorskich oprowadzań, wydarzenia specjalne oraz warsztaty dla dzieci. Z kolei na instagramowym profilu instytucji można oglądać performatywną wystawę „Scrolling The System”, tworzoną przez polskich artystów i artystki w czasie kwarantanny.
W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem wielu muzeów, światowe instytucje kultury udostępniają swoje zbiory w sieci, przygotowują specjalne wykłady i warsztaty oraz organizują wirtualne spacery po wystawach. Do grona muzeów, takich jak Musée d’Orsay, Kioto Costume Institute, British Museum i pałac w Wersalu, należy również Galeria Zachęta, która na czas kwarantanny przygotowała szereg wydarzeń. Może w nich wziąć udział każdy z nas, bez wychodzenia z domu.
W ramach programu #ZachętaOnline, na stronie dedykowanej akcji można znaleźć wirtualne spacery po aktualnych wystawach galerii, prowadzone przez edukatorów i edukatorki instytucji. W ramach inicjatywy organizowane są również wydarzenia specjalne, panele dyskusyjne, spotkania z artystami, krytykami i innymi, ważnymi postaciami świata sztuki oraz warsztaty dla dzieci i całej rodziny. Instytucja uruchomiła również wirtualny magazun #ZachętaOnline, który publikowany jest na mediach społecznościowych galerii.
Program #ZachętaOnline umożliwia również wirtualną wizytę w muzeum. Dzięki trójwymiarowym wystawom przeniesionym do przestrzeni online w technologii 360 stopni możemy podziwiać aktualne wystawy galerii. Na ten moment na stronie instytucji można znaleźć cztery wystawy: "Andrzej Krauze: Lekcja fruwania", "Ahmed Cherkaoui w Warszawie", "Wideotaśmy. Wczesna sztuka wideo (1965-1976)" oraz "Co dwie sztuki, to nie jedna". Przy okazji można również podziwiać neorenesansowe wnętrza instytucji.
Z kolei na instagramowym profilu instytucji od pewnego czasu można podziwiać performatywną i w pełni zdigitalizowaną wystawę "Scrolling the System". W ramach inicjatywy polscy artyści i artystki podejmują temat dystansowania społecznego i kwarantanny, które wymusiły przeniesienie wielu aspektów naszego codziennego życia do przestrzeni wirtualnej. "Konieczność pracy zdalnej, szkoła online, kultura online, transmisje live, wideo konferencje, Zoom, Skype, FaceTime – jeśli kiedyś uciekaliśmy w świat wirtualny to czy teraz uciekamy przed nim? Jak czuliśmy się w pierwszych dniach izolacji, a jak czujemy się dziś? Czy tygodnie życia wirtualnego zmieniły nasze relacje romantyczne, rodzinne i służbowe? Jak będzie wyglądał teraz świat? Jak będzie wyglądał Internet? I jak my będziemy z niego korzystać?" pytają kuratorki wystawy Milena Liebe, Magdalena Komornicka i Weronika Wysocka.
W ramach "Scrolling the System" możemy podziwiać, m.in. prace Żurnalu Zin, interdyscyplinarnego projektu artystycznego, tworzonego przez trójkę przyjaciół – Niko, Emilię i Annę oraz kolektywu KEM, dedykowanego sztuce feministycznej i queerowej.
– Jesteśmy przekonani o tym, że w tak trudnym czasie, działania online i pewnego rodzaju nowa odpowiedzialność za wspólnotę, to zadanie instytucji publicznych – mówił w marcu Artur Szczęsny, kierownik działu komunikacji galerii Zachęta.
W oczekiwaniu na ponowne otwarcie muzeów, galerii sztuki i innych instytucji kultury zachęcamy do obserwowania hasztagów #KulturaWCzasachPandemii, #kulturaonline i #CultureIsNotCancelled, pod którymi można znaleźć podobne wydarzenia i inicjatywy tworzone przez artystów i artystki w Polsce i za granicą. Warto śledzić ją na bieżąco i wykorzystać pozostały czas w domu na nadrobienie zaległości w literaturze, filmie czy teatrze.
Aktualne wydarzenia w ramach inicjatywy #ZachętaOnline znajdziecie pod linkiem.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.