Znaleziono 0 artykułów
20.05.2020

Wszyscy dziennikarze, którzy odeszli z radiowej Trójki

20.05.2020
Marek NIedźwiecki w 1997 roku (Fot. KRZYSZTOF WOJDA/REPORTER)

W wyniku konfliktów między kierownictwem a pracownikami stacji, długoletni dziennikarze Trójki rezygnują z pracy.

Program Trzeci Polskiego Radia przez lata uchodził za kolebkę kultury. Pracowali tu najpopularniejsi dziennikarze muzyczni i publicyści polityczni. Kilka lat temu, w wyniku zmiany władzy stacji, status Trójki zaczął się zmieniać. Między dziennikarzami a kierownictwem wybuchały kolejne konflikty, które nierzadko kończyły się zwolnieniami lub rezygnacjami. Władzom stacji zarzucano upolitycznianie treści, kierowanie się interesem jednej partii, a ostatnio nawet cenzurę. Już wtedy współpracę z Polskim Radiem zakończyła, m.in. Magdalena Jathon. Trójka z poważanego medium stała się symbolem politycznych potyczek, których ofiarą pada przede wszystkim kultura.

Wśród dziennikarzy, którzy postanowili zakończyć, często wieloletnią współpracę z Trójką, znalazł się, m.in. Wojciech Mann. Odejście Manna ze stacji zakończyło pewien etap w historii stacji. Kolejny zakończył się na początku maja, gdy z notowania „Listy Przebojów Trójki” zniknęła piosenka Kazika Staszewskiego. Jak tłumaczyły władze stacji, głosowanie, w wyniku którego „Twój ból jest większy niż mój” (będący komentarzem do wizyty Jarosława Kaczyńskiego na cmentarzu w czasie, gdy miliony Polaków zmuszone były siedzieć w domu z powodu kwarantanny), dotarło na szczyt listy, było „sfałszowane”. Decyzja ta wywołała skandal, a kierownictwu stacji zarzucono ograniczanie wolności ekspresji. W odpowiedzi na tę decyzję, współpracę ze stacją zakończyły kolejne znane osobowości. Oto lista dziennikarzy, którzy postanowili odejść z Trójki.

 

Anna Gacek – dziennikarka muzyczna związana z Trójką od początku lat 2000. Przez 20 lat współpracy z Polskim Radiem współtworzyła takie audycje jak „Offensywa”, „Lista osobista”, „Historia pewnej płyty”, „Manniak po ciemku” i „W tonacji Trójki”, a także autorskie programy jak o modzie – „Atelier”, „Powiększenie” i „Aksamit”. W marcu została odsunięta od „Tonacji”. W reakcji postanowiła odejść ze stacji. – Całe dorosłe życie przepracowałam w Trójce. 19 lat. Napatrzyłam się na ludzi, którzy oddali temu miejscu wszystko. Wyciągnęłam z tych historii wnioski. Sama dałam bardzo dużo. Dni wolne, świąteczne, wakacje, nadgodziny. Całą moją wrażliwość na antenie, w wyborze piosenek. Moje emocje w rozmowach z artystami – mówiła w rozmowie z Vogue.pl Gacek. 

Wojciech Mann – dziennikarz muzyczny, był związany z Programem Trzecim Polskiego Radia od lat 60., gdzie oprócz „W tonacji Trójki”, prowadził również kilka innych audycji, w tym autorską serię „Manniak po ciemku” i „Piosenki bez granic”. Dziennikarz postanowił odejść ze stacji w geście solidarności ze zwolnioną Anną Gacek, z którą prowadził „Tonacje”. – Postanowiłem, że to ja podejmę tę decyzję, a nie ktoś za mnie – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Jednocześnie Mann zapowiedział uruchomienie własnego internetowego radia.

Marek NIedźwiecki – dziennikarz muzyczny, z Trójką związany od 1982 roku. Przez lata prowadził „Listę Przebojów Programu Trzeciego”, a także takie audycje jak „Zapraszamy do Trójki", „W tonacji Trójki”, „Markomania”, „Pół perfekcyjnej płyty” i „Chillout Cafe”. Odszedł ze stacji na znak protestu wobec cenzury i oskarżeń ze strony kierownictwa, jakoby miał on sfałszować głosowanie na listę przebojów.

Piotr Kaczkowski – dziennikarz muzyczny, z Programem Trzecim związany od lat 60. W latach 1998–2000 pełnił funkcję dyrektora Trójki. Przez lata można było go usłyszeć podczas takich audycji jak „W tonacji Trójki”, „Zapraszamy do Trójki”, „Trójka pod księżycem” i „Minimax”.

Agnieszka Obszańska – dziennikarka związana z anteną od 2007 roku. Prowadziła m.in. audycję „Radiowy Dom Kultury”. Postanowiła zakończyć współpracę z radiową Trójką po aferze wokół piosenki Kazika. – Nie jestem smutna, przygnębiona, jestem wkurzona. W Trójce wciąż pracuje wielu wspaniałych ludzi, nie zapominajcie o nich, bo tylko dzięki nim to radio wciąż działa! – napisała swoim facebookowym profilu.

Hirek Wrona – dziennikarz telewizyjny i radiowy, a także DJ, producent i reżyser wydarzeń artystycznych oraz koncertów. Właściciel wytwórni Pink Crow Records. Z radiową Trójką był związany od 1985 roku. Można go było usłyszeć w takich audycjach jak „Radiomann”, „Radio Clash”, „Między dniem a snem”, „Muzyka z nowej płyty”, a także „Soul – muzyka duszy”. – Dziękuję wszystkim Szanownym Słuchaczom! Dzięki Wam mogłem się rozwijać i dla Was tak bardzo się starałem – napisał na Facebooku.

Agnieszka Szydłowska – dziennikarka związana z trójką od blisko 20 lat. Prowadziła takie programy jak „Radiowy Dom Kultury”, „Program alternatywny”, „Najbliżej muzyki”, i „Chillout cafe”. Pracowała również w TVP i TVP Kultura, gdzie pojawiała się w takich programach jak „Pegaz”, „Po godzinach” i „Kinematografie”. – Złożyłam dzisiaj wypowiedzenie, zatem po zakończeniu procedur i terminów wynikających z umowy przestanę być pracownikiem radiowej Trójki – napisała na Facebooku. – Moim zawodem jest radio. A do tego ta przeklęta misja – urodziłam się do radia publicznego, bo misję mam we krwi. Dlatego tak długo woziłam się z decyzją – dodała.

Marcin Kydryński – dziennikarz, kompozytor i fotograf związany z Programem Trzecim od 1989 roku. Znany z przede wszystkim audycji jazzowych takich jak „Trzy kwadranse” czy „Około północy”, a także „Siesty”. Był członkiem Akademii Muzycznej Trójki oraz dyrektorem artystycznym Siesta Festival. Zrezygnował z pracy na znak protestu przeciw cenzurze.

Piotr Metz – pracę w Polskim Radiu rozpoczął dzięki Wojciechowi Mannowi. Od 2016 roku był szefem muzycznym radiowej Trójki. Prowadził audycję „Lista osobista”. Po aferze wokół „Listy Przebojów” postanowił zakończyć współpracę ze stacją i zrezygnować ze stanowiska. Komentując swoją decyzję, Metz upublicznił treść SMS-a, który otrzymał od dyrektora Trójki, Tomasza Kowalczewskiego. W wiadomości napisano: „Piotrze, dopilnuj, aby piosenka, o której rozmawialiśmy, nie była na Antenie”. – Nie wiem, czy ten SMS był ważny dla dyrektora, skoro o nim nie pamięta. Dla mnie był bardzo ważny, a nawet fundamentalny – powiedział Metz.

Bartosz Gil – dziennikarz prowadził m.in. audycje „Radio Teheran”, „Strefa rokendrola wolna od angola” i „Program alternatywny”. Został zawieszony po tym, jak nie zgodził się na podpisanie oświadczenia, że ostatnie notowanie Listy Przebojów Radiowej Trójki zostało zmanipulowane. 

Jan Chojnacki – dziennikarz muzyczny, od lat 70. prowadził audycję „Bielszy odcień bluesa”. W marcu zakończył współpracę z Trójką, kilka dni po rezygnacji Wojciecha Manna. Swój program przeniósł na antenę autorskiego Radia Baobab, które założył jeszcze w 2005 roku.

Paweł Drozd – dziennikarz radiowy, związany z Trójką od początku lat 2000. Jego audycje (m.in. „Do Południa”, „Klub Trójki” i „Śniadanie Międzykontynentalne”) poświęcone były tematyce międzynarodowej i podróżniczej. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Reportaż radiowy”. W kwietniu zrezygnował ze współpracy ze stacją.

Pełna lista dziennikarzy, którzy zostali zwolnieniu lub postanowili odejść z radiowej Trójki, można znaleźć na facebookowym profilu „Ratujmy Trójkę”. Liczące ponad 30 nazwisk zestawienie powstało pod wiele mówiącym hasłem #KogoNieSłychać.

W odpowiedzi na skandal bojkot stacji zapowiedziało również wielu polskich artystów, w tym Zbigniew Preisner, Kasia Nosowska, Mariusz Szczygieł i Dawid Podsiadło. Współpracę ze stacją zakończyli także Gaba Kulka, Jan Młynarski i Wojciech Mazolewski, którzy prowadzili na antenie Trójki autorskie audycje.

Wojciech Mann zapowiedział uruchomienie internetowego Radia Nowy Świat. Do dziennikarza dołączyli już Magda Jethon i Jan Chojnacki. W gronie osób, które zadeklarowały chęć współpracy z nowopowstałą stacją, są m.in. Jerzy Sosnowski, Fisz, Wojciech Waglewski, Małgorzata Maliborska, Anna Krakowska, Joanna Kołaczkowska, Piotr Bukartyk, Kuba Badach i wielu innych.

Julia Właszczuk
  1. Ludzie
  2. Talenty
  3. Wszyscy dziennikarze, którzy odeszli z radiowej Trójki
Proszę czekać..
Zamknij