Znaleziono 0 artykułów
25.04.2024

Ogłoszono ogólnopolskie wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024

25.04.2024
Fot. Getty Images

Wyniki czwartej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ po raz pierwszy ogłoszono w gmachu Ministerstwa Edukacji. 

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to inicjatywa, która nie tylko analizuje postawę szkół wobec osób LGBTQ+, ale także promuje otwartość, tolerancję i szacunek wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Tegoroczne wyniki rankingu, ogłoszone 24 kwietnia 2024 roku, pokazują wyzwania, z jakimi mierzy się system edukacji. 

Ogłoszenie wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 (Fot. Materiały prasowe)

Ranking ten ma szczególne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy wyniki zostały przedstawione w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, podkreślając tym samym rolę państwa w promowaniu otwartości i równości w szkołach. W tegorocznej edycji, która została objęta patronatem przez trzy instytucje państwowe oraz samorządy miast i województw, wzięło udział ponad 20 tysięcy respondentów, w tym uczniowie, rodzice i grono pedagogiczne.

W rankingu wzięto pod uwagę ponad dwa tysiące placówek edukacyjnych 

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad dwóch tysięcy placówek edukacyjnych. Na pierwszym miejscu najbardziej przyjaznych szkół znalazło się Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno stołeczne XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego oraz III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. Cieszy fakt, że w pierwszej dwudziestce znajdują się szkoły spoza największych miast. Warto podkreślić, że 55 proc. głosów pochodziło spoza 10 największych miast w Polsce, co dowodzi, że inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem w całym kraju.

Aleksandra Stube podczas ogłaszania wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 (Fot. Materiały prasowe)

Wyzwania, z jakimi mierzą się polskie szkoły

W badaniu przeprowadzonym w ramach rankingu niespełna 50 proc. respondentów deklarowało, że atmosfera w ich szkole jest dobra. To niski wynik, który świadczy o potrzebie dalszych działań mających na celu uczynienie szkół bezpiecznymi dla młodzieży LGBT+. 

Najbardziej niepokojące są dane dotyczące przemocy w szkołach. Prawie połowa respondentów doświadczyła przemocy psychicznej z różnych powodów, a prawie 30 proc. – przemocy fizycznej z powodu swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej.

Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu, podkreślił potrzebę dalszej pracy nad tworzeniem szkół opartych na zaufaniu i otwartości, gdzie każdy uczeń może czuć się akceptowany i bezpieczny.

Mateusz Trzaska podczas ogłaszania wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024 (Fot. Materiały prasowe)

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to nie tylko zestawienie najlepszych placówek, ale przede wszystkim narzędzie zmiany. Tegoroczne wyniki pokazują, że przed nami wciąż wiele pracy. Zaangażowanie instytucji państwowych, samorządów oraz społeczności szkolnej daje nadzieję na to, że każda polska szkoła stanie się miejscem otwartym, przyjaznym i bezpiecznym dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej.

Aleksandra Łukaszek
  1. Styl życia
  2. Społeczeństwo
  3. Ogłoszono ogólnopolskie wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+ 2024
Proszę czekać..
Zamknij