Znaleziono 0 artykułów
19.10.2023

Nowa era mody: Wyniki raportu „Vogue Polska” i BCG

19.10.2023
Fot. Konrad Marzec

„Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion” to tytuł tegorocznego raportu „Vogue Polska” i Boston Consulting Group. Skupiliśmy się w nim na analizie branży mody pod kątem różnorodności, równego traktowania, integracji oraz możliwości, jakie w tych kategoriach może dać rozwój sztucznej inteligencji. W tym celu przebadaliśmy 56 marek modowych, które szczegółowo opowiedziały o zmianach organizacyjnych wynikających ze światowego trendu DEI, jakie już wprowadziły lub zamierzają to zrobić. Czy przed nami lepsza przyszłość świata mody? Odpowiedź znajdziecie w naszym raporcie.

Raport „Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion” „Vogue Polska” i BCG

Dzięki rosnącej świadomości społecznej i nowemu pokoleniu, które idee wolności, równości i różnorodności ma we krwi, wiele branż, w tym również modowa, nie może pozwolić sobie na niepodążanie za zmianą. A ta wymusza na niej większą wrażliwość na osoby o różnym pochodzeniu etnicznym, orientacji, sylwetkach, wieku, płci oraz niepełnosprawności. Dążenie do demokratyzacji świata mody następuje dosyć powoli, ale w zauważalny sposób staje się kluczowym punktem rozwoju dla światowych marek. Kanony piękna burzą się i rodzą na nowo na naszych oczach, ale to od nas zależy, jak będą kształtowane. W tej chwili istotne jest, by każda i każdy z nas mógł zobaczyć w ich odbiciu siebie.

Założenia strategii DEI (Diversity, Equality, Inclusion) odnoszą się do stworzenia zintegrowanego miejsca pracy, w którym będzie panowała różnorodność reprezentacji licznych grup społecznych, narodowościowych, etnicznych, religijnych, a każdy z członków będzie traktowany w ten sam sposób. Nacisk na integrację wynika z lat zaniedbania potrzeb mniejszości, które były nie tylko pomijane, ale nawet dyskryminowane.

Fot. Konrad Marzec

Spośród 56 przebadanych przez nas firm 86 proc. opublikowało już swoje strategie DEI, co oznacza wzrost o 35 proc. w porównaniu do 2022 r. Kobiety na kluczowych stanowiskach dyrektorskich stanowią w ich zarządach 39 proc., z kolei dyrektorki kreatywne 41 proc. Reprezentacja osób o kolorze skóry innym niż biały w zarządach to nadal zaledwie 7 proc., z kolei w dziale dyrektorów kreatywnych – 13 proc.

Niemal połowa, bo 46 proc. marek, postanowiła zainwestować w przyszłość swoich firm, oferując staże dla uczniów z niedostatecznie reprezentowanych środowisk. Jest to również dobry przykład wspierania młodego pokolenia, gdyż jak pokazują badania, 43 proc. firm wymaga wykształcenia modowego przy rekrutacji na stanowiska kreatywne.

Ciałopozytywność, neutralność i poszanowanie kultury w kolekcjach marek modowych

Fot. Konrad Marzec

Sojusznikiem w walce o reprezentację są przede wszystkim media społecznościowe. 91 proc. marek zatrudnia modelki i modeli o różnym pochodzeniu etnicznym. Co więcej, 79 proc. z nich zdecydowało się na inkluzywne kampanie, reprezentujące nie tylko osoby o różnym pochodzeniu, lecz także o zróżnicowanych sylwetkach. Za pomocą mediów społecznościowych 48 proc. komunikuje swoje zaangażowanie w strategię DEI. Ma to również ogromne znaczenie marketingowe, gdyż dwie trzecie konsumentów stwierdza, że nie może znaleźć ubrań we właściwym rozmiarze na sklepowych półkach, a 63 proc. ankietowanych przyznaje, że ubrania nie odpowiadają ich sylwetkom. Ubrania i obuwie o wartości 38 bilionów dolarów zakupione online są zwracane. W 38 proc. przypadków powodem jest niedopasowanie rozmiaru. 33 proc. marek nie oferuje ubrań większych niż XXL, co jest ogromnym problemem zwłaszcza w USA, gdzie 42 proc. dorosłych jest otyłych (dane z 2022 r.). Zaledwie 53 proc. marek ma linie „petite” lub „curvy”, oferujące znacząco mniejsze lub większe rozmiary. Największą rozmiarówką mogą pochwalić się marki z ubraniami streetwearowymi (86 proc.) oraz sportowymi (71 proc.). Wśród marek luksusowych wskaźnik ubrań uwzględniających szeroką rozmiarówkę wynosi zaledwie 6 proc.

Fot. Konrad Marzec

Jeszcze inną kategorią są ubrania uwzględniające różnice kulturowe, jak np. stroje kąpielowe dla muzułmanek (dostępne w asortymencie Nike) czy linie na święto ramadan (tworzone m.in. przez Louis Vuitton). 57 proc. firm zwraca na to uwagę w swoim portfolio. Z kolei tylko połowa marek oferuje ubrania neutralne płciowo. Najgorzej jest w przypadku ubrań przeznaczonych dla starszego pokolenia. Mogą oni odnaleźć ofertę dla siebie zaledwie u 5 proc. brandów.

Siła różnorodności

Największym motorem napędowym zmian w branży mody jest nowe pokolenie klientów. 90 proc. badanych osób z pokolenia TikToka oczekuje od marek angażowania się w sprawy istotne społecznie. Jednak nie wystarczą tylko gorące deklaracje i kilka marketingowych chwytów. Zmiana musi obejmować również same środowisko wewnętrzne marek.

Z naszych badań przeprowadzonych na grupie 1700 pracowników w ośmiu krajach wynika, że w firmach dbających o integrację pracowników pochodzących z marginalizowanych grup odnotowano znaczący wzrost samozadowolenia, pewności siebie i wydajności wśród tych pracowników. 31 proc. z nich nie myśli o zmianie pracy, 36 proc. jest bardziej zmotywowane do efektywniejszej pracy, a poziom obaw o zdrowie psychiczne zmniejszył się pięciokrotnie. Integracja i różnorodność mają wpływ nie tylko jednostkowy, lecz także na całe środowisko pracy. Zyskują zatem zarówno osoby, które mają dogodne warunki do rozwoju osobistego, jak i całe firmy.

Jak wykorzystać szansę, jaką AI daje branży mody

Rozwój sztucznej inteligencji stał się gorącym tematem również w branży mody. Głównie rozmawia się o niej w kategorii wilka w owczej skórze, który może odebrać pracę tysiącom kreatywnych twórców. My postanowiliśmy spojrzeć na nią łaskawiej i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie stworzyć z nią sojusz mający na celu wprowadzenie do branży mody większej różnorodności.

Fot. Konrad Marzec

Według danych z raportu w 2018 r. 22 proc. firm deklarowało wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Obecnie współpracuje z nią połowa z nich. Według przewidywań do 2025 r. AI będzie bazowało na 10 proc. dostępnych w sieci danych, co znaczy, że odsetek ten podwoi się w porównaniu ze stanem obecnym. Kluczowym pytaniem w kontekście raportu jest kwestia, w jaki sposób sztuczna inteligencja może wesprzeć strategię DEI marek modowych. Okazuje się, że owa pomoc może odbywać się na bardzo wielu płaszczyznach: projektowania personalizowanych ubrań, analiza potrzeb konsumenckich, włączanie w łańcuchy dostaw biznesów prowadzonych przez osoby z mniejszości społecznych, analiza łańcucha dostaw pod kątem etyki i zmniejszenia wpływu na środowisko. Wykorzystanie AI w fabrykach i manufakturach ma pomóc w rozszerzeniu rozmiarówki ubrań oraz we wprowadzeniu do kolekcji rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami (na tej innowacji bazuje fundacja Open Style Lab). Na poziomie marketingowym rewolucja już się dzieje. Dzięki takim firmom, jak Lalaland, tworzone są awatary modelek i modeli, by nie tylko zmniejszyć koszty produkcji sesji zdjęciowych, ale przede wszystkim, by zapewnić markom lepszą reprezentację dla swoich klientów. W kategorii sprzedażowej istnieją już wirtualne przymierzalnie, dzięki którym wygenerowany awatar klienta może mierzyć wybrane ubrania, co znacząco wpływa na bardziej świadome decyzje zakupowe i zmniejszenie zwrotów zakupów e-commerce.

W dalszym ciągu istnieje duża dysproporcja w stosunku do chęci pracy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w firmach. Zdecydowanie bardziej optymistycznie zapatrują się na to osoby na kierowniczych stanowiskach (62 proc.) niż np. pracownicy fizyczni (42 proc.). Naturalnie wynika to z obawy o większą mechanizację i usprawnienie pracy, a co za tym idzie zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników.

Fot. Konrad Marzec

AI stało się narzędziem, którego nie możemy ignorować. Jak podkreślają twórcy raportu, bardzo ważną kwestią jest, aby również team pracujący ze sztuczną inteligencją w ramach wprowadzenia do firmy założeń DEI był jak najbardziej różnorodny. Pozwoli to na zapoznanie jej z jak największą liczbą perspektyw. Wyłącznie transparentna i odpowiedzialna współpraca ze sztuczną inteligencją pozwoli celebrować i wzbogacać różnorodność i równość w branży mody.

Pełny raport „Vogue Polska” x BCG „Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion” znajdziecie na Vogue.pl.

Ewelina Kołodziej
  1. BCG x Vogue
  2. Nowa era mody: Wyniki raportu „Vogue Polska” i BCG
Proszę czekać..
Zamknij