Antoni Janusz Pastwa, jeden z czołowych polskich rzeźbiarzy, obchodzi w tym roku 80. urodziny. Z tej okazji zorganizowano jubileuszową wystawę „Forma mówi” w warszawskim Hotelu Marriott.
Profesor Antoni Janusz Pastwa to ważna postać w historii polskiego rzeźbiarstwa. Uznanie przyniosły mu takie cykle jak „Torsy” i „Cienie”, czy słynna kwadryga Apollina na frontonie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Artysta zasłynął nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jego twórczość była wielokrotnie wyróżniana, m.in. Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida.
Z okazji 80. urodzin Antoniego Janusza Pastwy zorganizowano jubileuszową wystawę. „Forma mówi”, która prezentuje kluczowe nurty w twórczości artysty, skupiając się na jego oryginalnej koncepcji rzeźby, rozwijanej od lat 70. XX wieku.
W Hotelu Marriott zaprezentowano „Tors VI” z cyklu „Torsy”. Jest to syntetycznie ujęta sylwetka człowieka, refleksja nad kondycją ludzką. Na wystawie znalazła się także rzeźba „Koń IV” z cyklu „Cienie” oraz „Wilczyca II” zainspirowana wielokrotnymi podróżami artysty do Włoch. To tam Pastwa zobaczył rzeźbiarskie podobizny wilczyc, powstałe w późnym średniowieczu i na początku renesansu. Odwiedzający mogą podziwiać również najnowszą pracę twórcy – „Postać III”, nawiązującą do kondycji ludzkiej w obliczu współczesności.
– Antoni Janusz Pastwa posługuje się własnym językiem, którym w sposób mistrzowski i bez zbędnego patosu przekazuje nam prawdy uniwersalne – mówi kurator wystawy Wiesława Wideryńska.
Rzeźby zaprezentowane zostały na drugim piętrze lobby Hotelu Marriott. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. „Forma mówi” dostępna jest również online na stronie Galerii Limited Edition. Wirtualną ekspozycję uzupełniono o pierwszą część prezentacji, której inauguracja odbyła się z okazji 20-lecia Warszawskich Targów Sztuki. Wystawę oglądać można do 15 marca.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.