Znaleziono 0 artykułów
18.10.2022
Artykuł partnerski

„Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”: Eviva l'arte

18.10.2022
(Fot. materiały prasowe)

W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarto wystawę podsumowującą 20-lecie konkursu Artystyczna Podróż Hestii. „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” to unikatowa selekcja dzieł młodych polskich artystów. Wystawa potrwa do 8 stycznia 2023 roku.

Z roku na rok o młodej polskiej sztuce mówi się coraz więcej. Szczególnie, gdy artyści i artystki biją kolejne aukcyjne rekordy i zdobywają zagraniczne rynki, podejmując w pracach tak ważne tematy, jak równouprawnienie, kryzys klimatyczny czy swoboda ekspresji. Jedną z pierwszych inicjatyw, która powstała z myślą o wschodzących talentach rodzimej sztuki, jest konkurs Artystyczna Podróż Hestii. Pierwsza edycja odbyła się już dwie dekady temu. Od tego czasu w konkursie wzięło udział ponad trzy tysiące artystów i artystek z całej Polski. Setki z nich zostało docenionych wyróżnieniami, a kilkudziesięciu odebrało nagrodę główną, czyli miesięczną podróż rezydencyjną do Nowego Jorku, Walencji lub Wilna. Na miejscu zwycięzcy mieli okazję poznać najważniejsze instytucje świata sztuki, kuratorów i innych artystów, a także przyjrzeć się od kulis światowemu rynkowi sztuki.

(Fot. materiały prasowe)

Przez lata kolekcja Fundacji Artystyczna Podróż Hestii rosła, stając się unikatowym archiwum historii młodej polskiej sztuki. To wyjątkowy zestaw tematów i wątków, które organizowały i organizują wyobraźnię kolejnych artystów i artystek, podążających śladami swoich poprzedników. Z okazji finałowej edycji konkursu Grupa Ergo Hestia postanowiła zaprezentować kolekcję szerokiej publiczności. Pod koniec września w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie otwarto wystawę „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”.

W sopockiej galerii możemy oglądać prace takich artystów i artystek, jak Bożna Wydrowska, Norbert Delman, Natalia Bażowska, Mateusz Sarzyński, Agnieszka Mastalerz, Ewa Juszkiewicz czy Cyryl Polaczek. Obok wybranych prac z minionych edycji konkursu, znalazły się także nowe, poszerzające kontekst kolekcji dzieła, które mogą wskazywać przyszłe kierunki rozwoju rodzimej sztuki. Kuratorką finałowej wystawy jest Magdalena Kąkolewska, Prezeska Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, która odpowiadała za kształt konkursu przez ostatnią dekadę. 

(Fot. materiały prasowe)

Jak każdą podróż, także i naszą najlepiej wspominać w domu. Dlatego cieszę się, że wystawa podsumowująca Artystyczną Podróż Hestii odbywa się w Sopocie, gdzie ponad 20 lat temu narodził się pomysł konkursu. Wystawa pokazuje, jak w tym czasie nie tylko zmieniała się wrażliwość artystów, ale też jak rozwijały się relacje pomiędzy światem biznesu i sztuki – mówił podczas wernisażu Piotr Maria Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia i inicjator Artystycznej Podróży Hestii.

Choć wystawa jest zwieńczeniem historii konkursu, miejsce APH zajmie nowa inicjatywa: – Zamykamy jeden projekt, co ważne: w momencie, w którym pomysł nie bankrutuje, ale osiąga szczyt popularności. Jednocześnie wyruszamy w nowym kierunku. Chcemy w oparciu o międzynarodowe partnerstwa poszerzać nasze horyzonty, uwrażliwiać na sztukę w przestrzeni publicznej. Nie mam wątpliwości, że nasza nowa inicjatywa, konkurs Baltic Horizons, stworzy nowy model partnerstwa między światami sztuki, biznesu i samorządu – dodał Śliwicki.

Wystawa „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości” potrwa do 8 stycznia 2023 roku.

Julia Właszczuk
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. „Bujność. Atlas nieskończonych możliwości”: Eviva l'arte
Proszę czekać..
Zamknij