Znaleziono 0 artykułów
21.11.2024

Wystawa „Hermès in the Making” odsłania kulisy powstawania projektów słynnego domu mody

21.11.2024
(Fot. Tabea Vogel)

Luksusowa rzecz to taka, którą można i warto naprawić, jeśli się popsuje – powiedział Guillaume de Seynes, wiceprezes Hermès i członek rodziny, do której marka należy od pokoleń, podczas dyskusji towarzyszącej wystawie „Hermès in the Making”. W drugim tygodniu listopada pojechaliśmy do Zurychu, żeby wziąć udział w wydarzeniu celebrującym siłę rzemiosła. 

Inauguracja projektu „Hermès in the Making” odbyła się w 2021 r. w Kopenhadze. To tam po raz pierwszy pokazano publiczności interaktywną opowieść o kulisach powstania słynnych projektów z metką Hermès – zarówno toreb, jak i innych skórzanych akcesoriów czy wyrobów z porcelany i jedwabiu. Wystawa od czasu duńskiej premiery podróżuje po świecie, ostatnio zaprezentowano ją w przestronnych wnętrzach Lichthalle Maag w Zurychu. Udało nam się uczestniczyć w preview wydarzenia, zorganizowanym w przeddzień oficjalnego otwarcia „Hermès in the Making”. 

(Fot. Johannes Marburg)

Wystawa „Hermès in the Making” w Zurychu ukazuje kunszt, z jakim powstają luksusowe przedmioty legendarnej marki

(Fot. Johannes Marburg)

Na potrzeby projektu przez kilka listopadowych dni powierzchnie pierwszego w Zurychu muzeum sztuki immersyjnej zostały przekształcone w wielki zakład rzemieślniczy. Przy gęsto rozstawionych stołach można było z bliska obejrzeć pracę specjalistów współpracujących z maison, nierzadko od wielu lat. Mnie szczególnie zachwyciło stanowisko z jedwabiem i precyzja, z jaką obecni na wystawie rzemieślnicy nanosili kolejne warstwy koloru na każdy jedwabny szal. Jednak wielkim powodzeniem cieszyła się również strefa, w której można było podziwiać, jak powstaje torebka Hermès Kelly, jedna z ikon XX-wiecznej mody. 

(Fot. Johannes Marburg)

Na wystawie poświęconej dziedzictwu marki nie mogło też zabraknąć motywów jeździeckich: na oczach zgromadzonych widzów mistrz rymarstwa składał siodło skokowe Vivace. W strefie biżuteryjnej uczestnicy „Hermès in the Making” mogli z kolei poznać tajniki osadzania diamentów, a w zakątku poświęconym ceramice – zobaczyć, jak na żywo wygląda ręczne zdobienie talerzy. 

(Fot. Johannes Marburg)

Zrównoważony rozwój jest nieodłącznym elementem tożsamości francuskiego domu mody

(Fot. Johannes Marburg)

Ważnym elementem wystawy i częścią przesłania, które spadkobiercy marki Hermès chcą propagować, jest wiara w sens długiego życia przedmiotów. Korzystając z materiałów najwyższej jakości, Hermès tworzy obiekty, które z biegiem czasu pokrywają się patyną, zyskują tylko na szlachetności. Co istotne, są to materiały przyjazne dla środowiska, w miarę możliwości pozyskiwane lokalnie. Przedstawiciele domu mody, którzy brali udział w dyskusjach towarzyszących wystawie, wielokrotnie podkreślali, że zrównoważony rozwój jest jednym z filarów strategii firmy. 

(Fot. Johannes Marburg)

– To nie jest dla nas żadna nowość. U podstaw naszej marki leży przekonanie, że wartościowe przedmioty powinny być trwałe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. O przedmioty należy dbać, doceniać historię, która się z nimi wiąże –tłumaczył Guillaume de Seynes, wiceprezes Hermès. Wtórowali mu rzemieślnicy zaproszeni do udziału w panelach dyskusyjnych, tacy jak mieszkający w Bazylei Matteo Gonet, mistrz szklarstwa i projektant, który pod szyldem Hermès wytwarza ze szkła fantazyjne formy. On z kolei przez wszystkie przypadki odmieniał określenie „savoir-faire”, odnosząc je do unikatowej wiedzy, która pozwala rzemieślnikom osiągać doskonałość w swoim fachu. Wiedza ta jest często powiązana z konkretnym regionem, sprawia, że wytwory pracy ludzkich rąk stają się wizytówką danej społeczności, częścią jej dziedzictwa.

(Fot. Johannes Marburg)

Wystawa „Hermès in the Making” była otwarta dla wszystkich, udział w niej był bezpłatny. Zurych był 10. przystankiem na trasie wydarzenia. Czekamy bardzo na warszawską edycję.

Hanna Rydlewska
  1. Kultura
  2. Design
  3. Wystawa „Hermès in the Making” odsłania kulisy powstawania projektów słynnego domu mody
Proszę czekać..
Zamknij