Znaleziono 0 artykułów
17.06.2021

Miejska wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”

17.06.2021
Trasa WZ od strony ulicy Nowy Zjazd, fot. T. Smoliński

Wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz” w Muzeum Woli otwiera dyskusję na temat tego, jak zadbać o zrównoważony rozwój miasta i uczynić z niego przestrzeń przyjazną dla wszystkich mieszkańców. 

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważna dla miasta jest zieleń. Nie każdy wie, że Warszawa to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy. Wszystko dzięki pionierce architektury krajobrazu, Alinie Scholtz. Jej wyprzedzające swoje czasy projekty już 16 czerwca będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum

Alina Scholtz, Autoportret z kotem, archiwum spadkobierców)

Woli. – Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz” to kolejna wystawa, która wpisuje się w szerszy program Muzeum Warszawy, otwierający dyskusję na temat tego, jak zadbać o zrównoważony rozwój miasta i uczynić z niego przestrzeń przyjazną dla wszystkich mieszkańców. Pozwala przywrócić Warszawie ważną postać kobiecą i spojrzeć na znaną nam historię odbudowy stolicy z nowej perspektywy – mówi dr Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy. 

Exposition Internationale Paris 1937, BN Polona, autor nieznany

Alina Scholtz: Warszawska pionierka 

Bohaterka wystawy Alina Scholtz była nowoczesną kobietą z wizją. Architektura krajobrazu była od początku dziedziną silnie sfeminizowaną. Nazwisko Scholtz wymienia się w panteonie założycieli tej dziedziny. Sholtz przez lata pełniła funkcję kierowniczki Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy. To właśnie jej Warszawa zawdzięcza założenia parkowe i zieleń otaczającą osiedla mieszkaniowe, takie jak osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie. Alina Scholtz jest też autorką i współautorką takich realizacji jak tereny Toru Wyścigów Konnych na Służewcu czy Centralny Park Kultury (obecnie park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego).

Fontanna w Centralnym Parku Kultury i Wypoczynku w Warszawie, fot. Zbyszko Siemaszko, 1955, Narodowe Archiwum Cyfrowe, NAC 51-860-2

Na wystawie w Muzeum Woli oprócz kluczowych projektów Aliny Scholtz zobaczymy realizacje, takie jak przedwojenne modernistyczne ogrody, otoczenie polskich ambasad w Chinach czy Korei oraz odbudowaną zieleń ogrodu Saskiego. Architektka zawsze pamiętała o zmienności zieleni – myślała o tym, jak jej projekty będą zachowywać się w czasie różnych pór roku. Na obsadzonych drzewami alejach dzieci mogły jesienią zbierać kasztany, żołędzie i korale jarzębiny, a w maju roślinność kwitnąca na biało-czerwono przypominała o świętach narodowych.

Warsztat architektki krajobrazu

Część wystawy pod nazwą WolaLab została poświęcona dokładnej analizie miejskiej zieleni. Tu będzie można zajrzeć do warsztatu architektki krajobrazu i poznać jego tajniki. W przestrzeni laboratorium projekty Scholtz rozłożono na czynniki pierwsze: wiedzę na temat doboru i zastosowania materiału roślinnego, ukształtowania terenu, sposobów wykorzystania wody. W tej części będzie można także zrozumieć wpływ roślinności na mikroklimat, poznać gatunki drzew nasadzanych w Warszawie, samodzielnie zaprojektować zieloną przestrzeń czy wreszcie zastanowić się nad ekologiczną przyszłością miasta.

Alina Scholtz, zdjęcie portretowe, archiwum spadkobierców

Teoria i praktyka

Wystawie będą towarzyszyć wykłady, debaty i spotkania oraz spacery i wycieczki rowerowe śladami Aliny Scholtz. 19 czerwca przed Muzeum Woli czekają atrakcje plenerowe. W godzinach 12–19 pod przewodnictwem architektki krajobrazu Natalii Budnik będzie można wziąć udział w stworzeniu rabatki wodnej w donicy przed muzeum. Warsztat ma nauczyć technik sadzenia roślin wodnych, zwiększania bioróżnorodności i zbierania wody opadowej. Następnie, również z Natalią Budnik, odbędzie się wysiewanie kręgów łąk miejskich. Sobota to również świetna okazja na uzupełnienie swoich domowych kolekcji zieleni podczas akcji wymiany roślin. Wystarczy przynieść te, których nie chcemy, i zabrać do domu nowe, kupione przez Plantarium. Początkujący domowi ogrodnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach przesadzania roślin.

Trasa WZ, fot. Zbyszko Siemaszko, NAC

Portret Aliny Scholtz z wazonem, archiwum spadkobierców

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

W sobotę nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. O 13 odbędą się warsztaty rodzinne pod przewodnictwem Kasi Żukowskiej. Każde dziecko wykona makietę miniogródka, w którym zasadzi nasiona w doniczkach torfowych. Rośliny z miniogródka będzie można przesadzić w domu do donic balkonowych, a na makietę wstawić nowe, odświeżając ogródek.

Dorośli o godzinie 15 będą mogli nauczyć się projektowania przydomowych ogrodów. Prowadzony przez Darię Szarejko-Worobiej warsztat pokaże, od czego zacząć projektowanie ogrodu – wachlarz możliwości i kierunków w planowaniu własnej zielonej przestrzeni, sposoby łączenia roślin, zasady i kolejne etapy projektowania.


Muzeum zaprasza także na interaktywne oprowadzania dla rodzin i spotkanie z kuratorkami. O 12 odbędzie się rodzinne interaktywne zwiedzanie wystawy z edukatorem Dawidem Kiljańskim, a o godzinie 14, 16 i 18 krótkie oprowadzanie dla dorosłych z zespołem Muzeum Woli (Konradem Schillerem lub Magdą Staroszczyk). 

Fot. Materiały prasowe

 

Natalia Jeziorek
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Miejska wystawa „Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz”
Proszę czekać..
Zamknij