Znaleziono 0 artykułów
19.04.2023

Wystawa w Polin na 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

19.04.2023
Stella (Stefania) Fidelseid, zdjęcie powojenne Anette Wajnsztejn, archiwum rodzinne EN Stella (Stefania) Fidelseid,a postwar photo Anette Wajnsztejn, family archive

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim zaprasza do włączenia się do akcji „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. W programie wystawa „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”.

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim po raz 11. zaprasza do udziału w obchodach. W ramach akcji „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim” na ulicach sześciu miast w Polsce (w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu) wolontariusze będą rozdawać papierowe kwiaty na znak pamięci wydarzeń z 1943 r. – W tym roku chcemy rozdać 450 tysięcy papierowych kwiatów. Liczba ta symbolizuje liczbę Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim w momencie jego największego przeludnienia, wiosną 1941 roku – mówią organizatorzy wydarzenia. Akcję Żonkile wspierają ambasadorzy i ambasadorki: Wanda Traczyk-Stawska, Aleksandra Żebrowska, Ralph Kaminski, Bartosz Gelner oraz Grupa Granica, która w prowadzonych przez siebie działaniach na granicy polsko-białoruskiej realizuje hasło „Nie bądź obojętny”.

„Zdążyć przed Panem Bogiem”: Animacja na podstawie książki Hanny Krall

Honorową ambasadorką akcji Żonkile została w tym roku pisarka i dziennikarka Hanna Krall. Na motywach jej książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” powstała poruszająca animacja dla młodzieży. „Narracja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w czasie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści”, czytamy na oficjalnym kanale You Tube Muzeum Polin. 

Wystawa w Muzeum Polin „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”

Wydarzeniom upamiętniającym wydarzenia w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. towarzyszy czasowa wystawa „Wokół nas morze ognia”, która potrwa do 8 stycznia 2024 roku. Autorką koncepcji ekspozycji jest prof. Barbara Engelking kierująca Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, a kuratorką Zuzanna Schnepf-Kołacz z Muzeum Polin. Współorganizatorami wystawy są Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

Krystyna Budnicka na wystawie "Wokół nas morze ognia". Fot. M. Jaęwiecki, Muzeum POLIN 

Wystawa pokazuje powstanie z perspektywy cywilów – dwunastu bohaterów i bohaterek, wśród których jest laborantka Stella Fidelseid, która w bunkrze urodziła synka, oraz Hena Kuczer, dzisiaj Krystyna Budnicka, jedna z niewielu żyjących świadkiń powstania. Głosy bohaterów prowadzą przez codzienność w ukryciu, strach i brak nadziei. Wystawa „Wokół nas morze ognia” pokazuje, w jakich warunkach żyli ukrywający się Żydzi. – Zależało nam, by poprzez wystawę przywrócić pamięć o losach blisko 50 tys. ludzi, którzy nie należeli do organizacji konspiracyjnych w getcie i nie walczyli z bronią w ręku. Pozostali w ukryciu i w ten sposób stawili opór wobec likwidacji getta. Pragniemy przekazać widzom uczucia i emocje, jakie towarzyszyły tym, którzy nie poddali się niemieckiemu nakazowi i zamiast stawić się do transportu do obozu pracy – już wtedy było wiadomo, że deportacja oznaczała Zagładę – ukryli się, zeszli do piwnic i bunkró– mówiła na konferencji prasowej kuratorka wystawy Zuzanna Schnepf-Kołacz.

„Sceny z ewakuacji getta ok. 20.4.1943”Fot. Z. L. Grzywaczewski / z archiwum rodzinnego Macieja Grzywaczewskiego, syna Leszka Grzywaczewskiego / skan negatywu:  Fundacja Archeologia Fotografii 

Na wystawie znajdą się fotografie wykonane w czasie powstania w getcie warszawskim przez Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego z Warszawskiej Straży Ogniowej. Druga grupa fotografii to artefakty przyniesione do Polin przez panią Aleksandrę Sobiecką. Pokazują palące się podczas powstania getto i ludzi przyglądających mu się po tzw. stronie aryjskiej. 

Fot. Materiały prasowe

 

Katarzyna Mizera
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Wystawa w Polin na 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim
Proszę czekać..
Zamknij