Znaleziono 0 artykułów
04.02.2025

Kameralna wystawa prac Anisha Kapoora w Warszawie opowiada o sile miłości

04.02.2025
Anish Kapoor, Fot. Horacio Villalobos - Corbis/Corbis via Getty Images

Jeden z najwybitniejszych artystów współczesnych Anish Kapoor po barwy zawsze sięga świadomie. Wystawę jego akwafort „Czerwony, czyli Miłość” można oglądać w Warszawie w Archicom Collection Gallery. – Prace te, łączące w sobie geometryczne formy z organicznymi kształtami, ukazują niezwykłą grę kontrastów i bogactwo interpretacji – mówi dr Joanna Kiliszek, kuratorka ekspozycji.

Barwy zawsze są ważnym elementem dzieł Anisha Kapoora. Jedne z jego pierwszych docenionych przez krytyków prac miały formę kopców usypanych z pigmentów („1000 Names”), w późniejszych kolor przybierał postać gigantycznych form umieszonych w architekturze lub krajobrazie („Marsyas”) albo woskowej mazi rozbryzgniętej na białych ścianach galerii („Shooting into the Corner”). Czerwień w tych pracach stanowiła stały, powracający motyw i zawsze był tak samo czysta, intensywna oraz przesiąknięta tradycyjną symboliką.

Fot. Materiały prasowe

Motywem przewodnim warszawskiej wystawy prac Anisha Kapoora stał się kolor czerwony jako symbol miłości

Anish Kapoor, używając intensywnego czerwonego pigmentu, otwiera wielowątkową narrację. – Sam artysta w wielu wywiadach mówi, że jest to kolor ziemi symbolizujący miłość i płodność. Tak więc czerwony zawiera według Kapoora pierwiastek żeński. Dla niego jest to kolor, który stanowi początek kultury – mówi dr Joanna Kiliszek, kuratorka warszawskiej wystawy „Czerwony, czyli Miłość”, dodając, że w kulturach azjatyckich czerwień oznacza szczęście i radość, choć w chińskiej filozofii czerwoną barwę łączy się agresją, pewnością siebie i przywództwem.

Pod hasłem „Czerwony, czyli Miłość” kuratorka zestawia sześć barwnych akwafort Anisha Kapoora, otwierając szeroką dyskusję na temat definicji i wielowymiarowości symbolicznego koloru, który działa zarówno na poziomie uniwersalnym – pierwotnym, biologicznym – jak i bardzo indywidualnym, opartym na tradycji, doświadczeniu, prywatnej mapie skojarzeń i przekonań.

– Czerwona barwa ma silny związek z człowiekiem. Jest kolorem krwi i ognia, czyli miłości i życia, ale może też oznaczać zniszczenie – tłumaczy tę ambiwalencję dr Joanna Kiliszek i dodaje: – Czerwony jest również podstawowym kolorem, który w połączeniu np. z niebieskim i żółtym może tworzyć wiele innych barw. Jest on też pierwszą barwą, którą dzieci widzą, zaraz po bieli i czerni.

Fot. Materiały prasowe

Warszawska wystawa „Czerwony, czyli Miłość” pozwala odkryć twórczość jednego z najważniejszych współczesnych artystów. Kim jest Anish Kapoor?

Anish Kapoor to twórca indyjsko-brytyjskiego pochodzenia, który jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów współczesnych. Jego prace można było oglądać w nowojorskiej MoM-ie, brytyjskiej Tate Gallery czy w ogrodach Wersalu, a w 2022 roku również w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Wystawę „Czerwony, czyli Miłość” można oglądać w Archicom Collection Gallery przy ul. Grzybowskiej 58, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00-14:00. Kuratorką wystawy jest dr Joanna Kiliszek. Wstęp bezpłatny.

Marta Szwarc
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Kameralna wystawa prac Anisha Kapoora w Warszawie opowiada o sile miłości
Proszę czekać..
Zamknij