Znaleziono 0 artykułów
12.01.2020

Prognozy na 2020 rok: Wystawy mody

12.01.2020
Christian Dior Haute Couture wiosna-lato 2007 (Fot. Getty Images)

Moda coraz częściej trafia z wybiegów do galeryjnych sal. W 2020 roku światowe muzea zwabią zwiedzających m.in. retrospektywą Prady, hipisowską rewolucją oraz historią japońskiego kimona.

Wszystkie imiona kimona

Christian Dior Haute Couture wiosna-lato 2007 (Fot. Getty Images)

Nie ma ubioru bardziej japońskiego niż kimono. To na tej części dalekowschodniej garderoby skupi się wystawa w londyńskim Victoria & Albert Museum. Ekspozycję zasilą tradycyjne kimona z XVII oraz XVIII wieku, a także ich późniejsze zachodnie interpretacje. Zobaczymy więc projekty m.in. Yves’a Saint Laurenta, Rei Kawakubo, Johna Galliano, Thoma Browne’a i Jeana-Paula Gaultiera. Pojawią się kostiumy pomysłu Johna Mollo i Trishy Biggar znane ze „Star Wars”, a także suknia, którą Alexander McQueen uszył specjalnie dla Björk. – Od wyrafinowanej kultury XVII-wiecznego Kioto do kreatywności ze współczesnego wybiegu, kimono zajmuje ważne miejsce w historii mody – zaznacza Anna Jackson, kuratorka ekspozycji.

„Kimono: Kyoto to Catwalk”, Victoria & Albert Museum, Londyn, 29 lutego – 21 czerwca 2020 roku

Willi Smith: sztuka na ulicy

Willi i Toukie Smith, 1978 (Fot. Anthony Barboza)

Niewielu o nim słyszało, choć w latach 70. i 80. był czołowym afroamerykańskim kreatorem mody. Willi Smith, bo o nim mowa, po studiach modowej ilustracji w Philadelphia College of Art spróbował swych sił jako projektant na prestiżowej uczelni Parsons w Nowym Jorku. W 1976 roku założył własną markę – WilliWear Limited, która szybko stała się hitem nie tylko wśród czarnej młodzieży.

Smith traktował modę jako narzędzie demokracji – połączył styl ulicy z warsztatem couture. Chętnie współpracował z artystami, reżyserami, tancerzami oraz dizajnerami. Do jego przyjaciół należeli Keith Haring, Nam June Paik, Juan Downey, Spike Lee czy Dianne McIntyre. Owoce ich twórczych działań w formie ubiorów, fotografii, nagrań wideo i rysunków zaprezentowane zostaną po raz pierwszy po przeszło 30 latach w nowojorskim Cooper Hewitt.

„Willi Smith: Street Couture”, Cooper Hewitt, Nowy Jork, od 13 marca 2020 roku

WilliWear Showoom, 1980 rok (Fot. Andreas Sterzing)

Podróż w czasie

Surreal, David Bailey (Fot. David Bailey, dzięki uprzejmości MET)

Ważnym punktem w kalendarzu mody jest poprzedzona Met Galą doroczna wystawa w nowojorskim Costume Institute.

Tym razem nowojorskie Metropolitan Museum of Art pozwoli nam odbyć podróż w czasie – bo to właśnie czas obrano za temat przewodni, a koncepcję trwania Henriego Bergsona za teoretyczną podbudowę. Prezentacja składać się będzie głównie z białych i czarnych kreacji, a dzięki ich kontrastowi opowiedziana zostanie historia przeobrażania się ubioru od 1870 roku do dziś. Zobaczymy zatem modowe flashbacki i to, co fast-forward; momenty przełomowe, krótkotrwałe hity i zakrzywienia czasoprzestrzeni.

Wystawa „About Time” udowodni, że czas niekoniecznie płynie linearnie, lecz pełen jest powrotów, powtórzeń oraz reinterpretacji. Surrealistyczną atmosferę ekspozycji podkreśli jej aranżacja, zaprojektowana przez Es Devlin – brytyjską scenografkę, znaną ze świetlnych i kinetycznych instalacji.

„About Time: Fashion and Duration”, Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork, 7 maja – 7 września 2020 roku

The Clock, Sarah Moon (Fot. Sarah Moon, dzięki uprzejmości MET)

Kontrkultura z butiku

The Fool, projekty z The Beatles Apple Boutique, 1967 (Fot. Karl Ferris)

W połowie lat 60. butiki mieszczące się w Chelsea rozpoczęły modową rewolucję. Kolorowe ubrania (inspirowane dandyzmem lorda Byrona, ornamentyką czasów regencji i bogactwem Orientu) trafiały do szaf pokolenia żądnego nowego świata. W londyńskich butikach, takich jak Granny Takes A Trip, Apple, Biba, Mr Fish czy Hung On You, ubierali się Beatlesi i Jimi Hendrix. Nastała era psychodelii, a styl bohemian hippie chic rósł w siłę. – Byliśmy młodzi, bogaci, piękni i na fali. Chcieliśmy zmieniać wszystko, zwłaszcza zmieniać zasady – twierdziła Marianne Faithful.

Londyńska wystawa rekonstruuje atmosferę hipisowskiej rewolucji. Przez pryzmat upstrzonej barwnymi wzorami androgynicznej mody opowiada o dzieciach kwiatach w Wielkiej Brytanii oraz ich butikowych oazach. Oprócz ubiorów z epoki zobaczymy także archiwalne fotografie i posłuchamy muzyki, która akompaniowała hipisowskim trendom.

„Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture”, Fashion and Textile Museum, Londyn, 3 lipca – 4 października 2020 roku

The Fool, projekty z The Beatles Apple Boutique, 1967 (Fot. Karl Ferris)

Prada od podszewki

Prada, wiosna-lato 2020 (Fot. Getty Images)

Jesień należeć będzie do Prady. Ufundowany w 1913 roku mediolański dom mody nareszcie doczekał się pierwszej tak obszernej wystawy, dokumentującej jego długą i bogatą historię. Ekspozycję w londyńskim Design Museum zatytułowano „Front and Back”, co ma znaleźć odbicie w jej wieloaspektowym charakterze. Prześledzi nie tylko losy kolekcji ubrań, perfum, akcesoriów, lecz także biznesowy rozwój marki.

Rekonstrukcje pokazów mody sąsiadować będą z rozmaitymi przedsięwzięciami artystycznymi i współpracami, których Prada podjęła się w ostatnich latach. Do powstania retrospektywy przyczyniła się wnuczka założyciela – Miuccia Prada. Prominentna projektantka oddała aranżację prezentacji w ręce zaprzyjaźnionych architektów: Rema Koolhaasa, Jacques’a Herzoga i Pierre’a de Meuron. Można się spodziewać spektakularnego efektu.

„Prada. Front and Back”, Design Museum, Londyn, od września 2020 roku

Prada, wiosna-lato 2020 (Fot. Getty Images)
Wojciech Delikta
  1. Kultura
  2. Sztuka
  3. Prognozy na 2020 rok: Wystawy mody
Proszę czekać..
Zamknij