Znaleziono 0 artykułów
04.01.2025

Wnętrze poradni Można Zwariować zaprojektowano, by koiło zmysły

Fot. Nate Cook

Gabinet terapeuty z pracami artystów i przemyślanym designem? Cleo Ćwiek i Anna Cyklińska rozszerzają formułę tradycyjnej poradni. Zaglądamy do wnętrza i rozmawiamy z jego projektantką Zuzanną Gąsior.

Jak powinno wyglądać wzorcowe wnętrze poradni? Kojąco i neutralnie, ale nie obojętnie. – Myślałyśmy o domu – mówi Anna Cyklińska, która razem z Cleo Ćwiek prowadzą fundację Można Zwariować, a w grudniu 2024 r. otworzyły stacjonarne miejsce pomocy psychoterapeutycznej w samym centrum Warszawy.

Łagodna przestrzeń, bez recepcji i obrazków ze stocka

To miało być miejsce, w którym od razu, instynktownie, poczujesz spokój. Pierwsze wrażenie? Złamane biele i beże, miękkie linie, ale też brak tradycyjnego kontuaru recepcji, bo przecież dziś większość pacjentów i tak zapisuje się online. W tym miejscu, czekając na wizytę, możesz samodzielnie zrobić sobie herbatę w kuchni. Jeśli masz chwilę, twój wzrok nie utknie na przypadkowym obrazku w ramce, tylko powędruję za splotem tkaniny.

Modne dodatki? Nie tylko, bo, jak wskazuje znany teoretyk architektury Juhani Pallasmaa, taktylne elementy sprawiają, że lepiej odnajdujemy się w przestrzeni, odbieramy ją jako ciepłą i przyjazną. Zuzanna Gąsior – projektantka wnętrza – dodaje też, że mają swój wymiar praktyczny, bo skutecznie wyciszają wnętrze. – Typowe produkty akustyczne dostępne na rynku są przeznaczone głównie do biur – zupełnie nie pasowały do naszej wizji. Dlatego postanowiłyśmy zawiesić na ścianach grube, wełniane tkaniny Massimo Copenhagenprzyznaje i zaznacza, że dywan na podłodze, zasłony, a nawet tapicerowane meble też efektywnie chłoną dźwięki.

Fot. Nate Cook

Tyle że w przypadku siedzisk zadanie było bardziej skomplikowane. Wszelkie fotele, krzesła i kanapy musiały sprostać wysoko zawieszonej poprzeczce ergonomii: być na tyle wygodne, żeby pacjent siedzący na nich przez godzinę czuł się komfortowo. Stanęło m.in. na modelu Snap zaprojektowanym przez Note Design Studio dla polskiej marki Profim.

Poradnia z pracami Marka Bimera i Bartłomieja Stawińskiego

Drugim ważnym elementem było dla Zuzanny rozwiązanie oświetlenia – tam, gdzie to możliwe, optymalnie wykorzystała naturalne światło sączące się m.in. przez ściankę z luksferów. W innych miejscach umieściła dyskretne lampy boczne, które wzmacniają kameralny charakter, ale są też okazją do wprowadzenia wyrazistych form: obok aluminiowego modelu marki Pholc pojawia się praca świetlna Marka Bimera.

Fot. Nate Cook

– Od początku wiedziałyśmy, że nie chcemy światła w barwie niebieskiej ani neutralnie białej, bo przestrzeń ma wyciszać, nie pobudzać. Zależy nam, by oczy pacjentów mogły odpocząć w trakcie terapii, a ciepła barwa światła w znacznym stopniu to ułatwia. Zdecydowałyśmy się na proste żarówki z funkcją regulacji – od ciepłego aż po odcień przypominający zachód słońca – mówi Anna Cyklińska, która dodaje, że używa też często ściemniacza. – W poczekalni brak naturalnego światła wymusił wybór odpowiedniej lampy. Postawiłyśmy na spektakularny model. Żyrandol And Light z serii Pebble stał się dominującym elementem tej przestrzeni. Jest inspirowana naturalnymi kształtami kamieni – mówi Gąsior. Projektantka poszła o krok dalej i we wnętrzu poradni umieściła pracę Bartłomieja Stawińskiego „Li”. Organiczna drewniana forma przywodzi na myśl skojarzenie z uchem i mówi o cennej umiejętnością słuchania oraz wsłuchiwania się w samego siebie, a także naturalnej potrzebie bycia wysłuchanym.

Ale na odbiór tego miejsca składa się nie tylko harmonijna kompozycja form, faktur i kolorystycznych tonacji. Komfort to oczyszczone i przyjemnie nawilżone powietrze, które pachnie mieszanką olejków drzewnych – sosny, cyprysu, brzozy i dębu. To także cicha muzyka w tle.

Fot. Nate Cook

Można dać sobie szansę

Naszą naturalną grupą docelową są dorośli i młodzi dorośli, jednak oferta poradni jest dużo szersza. Mamy świetnych specjalistów pracujących z nastolatkami i rodzicami podczas konsultacji rodzicielskich i psychoterapii rodzin. Większość z psychoterapeutów ma doświadczenie w pracy z osobami neuroróżnorodnymi – w spektrum autyzmu czy z ADHD. Prowadzimy również diagnozę psychologiczną w kierunku ADHD, oferujemy konsultacje seksuologiczne, a od nowego roku będziemy też organizować terapię grupową – mówi Cleo, która razem z Anną buduje zespół składający się z młodych specjalistów. – Kwestia dobrego dopasowania między pacjentem a psychoterapeutą od początku była dla nas wyjątkowo ważna. A kwestia wybrania „swojego” specjalisty jest złożona – dodaje Anna i przekierowuje do mediów społecznościowych poradni, gdzie pojawiają się filmy i zdjęcia prezentujące terapeutów.

Dobrze zaprojektowane, ciekawe i funkcjonalne wnętrze to tylko i aż kolejny element tej układanki, która może złożyć się na modelową poradnię zdrowia psychicznego.

Basia Czyżewska
  1. Styl życia
  2. Miejsca
  3. Wnętrze poradni Można Zwariować zaprojektowano, by koiło zmysły
Proszę czekać..
Zamknij