Ponad 120 prac, w tym dzieła Witkacego, Skoczylasa, czy Stryjeńskiej można oglądać na wystawie w warszawskiej DESA Unicum do końca miesiąca. Wydarzenie zakończy aukcja.
Zakopane od połowy XIX wieku było miejscem niezwykłym – kultura ludowa inspirowała twórców i intelektualistów, podsycając awangardowe prądy. W międzywojniu do stolicy Podhala zjeżdżała artystyczna bohema. To tu Zofia Stryjeńska kształtował styl narodowy, w którym łączyła miejscową tradycję z zachodnimi inspiracjami stylem art déco, Rafał Malczewski z równym zaangażowaniem zdobywał szczyty, co tworzył górskie pejzaże, a August Zamoyski schronił się po skandalu, wywołanym małżeństwem z tancerką Ritą Sacchetto.
Atmosfera dawnego Zakopanego stała się motywem przewodnim wystawy zbierającej ponad 120 prac, w tym twórczość Witkacego, Skoczylasa, czy Stryjeńskiej oraz innych twórców początków XX wieku, ale też zabytkowe narty wykonane w legendarnej wytwórni Bracia Schiele i S-ka. i późniejszy tusz Andrzeja Wróblewskiego przedstawiający Tatry. Cześć obiektów to również memorabilia, pamiątki ze słynnej zakopiańskiej restauracji Stanisława Karpowicza oraz po jednym z twórców tatrzańskiej speleologii, a prywatnie bliskim przyjacielu Witkacego, Stefanie Zwolińskim.
Ekspozycję „Zakopane! Zakopane!” można oglądać w warszawskiej DESA Unicum do końca miesiąca. 31 stycznia wszystkie obiekty zostaną zlicytowane na aukcji pod tym samym tytułem.
Zaloguj się, aby zostawić komentarz.